Promocja dzienniczek ciąży dla przyszłej mamy dziecka!

Zastanawiam się kiedy zacząć przygotowywać dom na przybycie maleństwa? Teraz wiele firm oferuje usługi zaprojektowania pokoiku począwszy od odmalowania ścian. Ścian nie należy odmalowywać na [...]

czytaj dalej

10 zasad bezpiecznego podróżowania

Jeśli jesteś w ciąży i wszystko przebiega prawidłowo, a lekarz nie widzi powodów dla których powinnaś zostawać w domu, nawet w późniejszym okresie ciąży może spokojnie podróżować po mieście.

Możesz samodzielnie dojeżdżać do pracy, czy wybierać się na drobne zakupy. Poniżej parę uwag, o czym nie powinnaś zapominać aby nawet podczas takiej krótkiej wyprawy uniknąć przykrych niespodzianek i niepotrzebnego zagrożenia dla Ciebie i dziecka.

 • Zawsze miej przy sobie:
 1. dowód osobisty
 2. kartę ciąży
 3. legitymację ubezpieczeniową
 4. wyniki badań grupy krwi
 5. badanie usg.
 • Zadbaj o wygodne obuwie: najlepiej ze skóry lub oddychającego materiału, na płaskiej, nieślizgającej się podeszwie.
 • Jeśli jest lato i temperatura na zewnątrz jest dość wysoka, nie zapomnij zabrać ze sobą butelki wody mineralnej – kiedy jest gorąco bardzo łatwo o odwodnienie. Woda może być przydatna także np. w komunikacji miejskiej, jeśli nagle złapią Cię mdłości.
 • Nie zapomnij zabrać czegoś na drobną przekąskę: paru herbatników, krakersów albo np. suszonych owoców.
 • Korzystając z komunikacji miejskiej nie miej oporów skorzystać z wolnego miejsca, albo poprosić o ustąpienie miejsca – masz do tego całkowite prawo. Podczas gwałtownego hamowania bardzo łatwo o upadek, który w ciąży może być bardzo niebezpieczny.
 • W zaawansowanej ciąży staraj się korzystać z autobusów niskopodłogowych – łatwiej i bezpieczniej będzie do nich wsiadać i wysiadać.
 • W autobusie lub tramwaju staraj się zajmować miejsce blisko okna lub drzwi, tak abyś miała łatwiejszy dostęp do świeżego powietrza.
 • Jeśli jesteś przyzwyczajona do prowadzenia samochodu i podróży po mieście na czterech kołach – nie ma powodu abyś z tego zrezygnowała. Nie wsiadaj jednak do samochodu jeśli masz mdłości, zawroty głowy, albo masz problemy z koncentracją – w tej sytuacji bardzo łatwo o wypadek. Zrezygnuj z prowadzenia auta jeśli zbliża się termin porodu – zawsze istnieje ryzyko, że dziecko postanowi przyjść na świat trochę wcześniej.
 • Pomimo, że nie dostaniesz mandatu za niezapięte pasy, pamiętaj o tym, że zawsze bezpieczniej jest podróżować z nimi. Górną część pasów przełóż między piersiami, a dolną zsuń tak, aby układała się pod Twoim brzuchem.
 • Jazda na rowerze jest tanim, wygodnym i zdrowym sposobem podróżowania – poprawia kondycję, usprawnia krążenie krwi i chroni przed żylakami i hemoroidami. Jeśli nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań ku temu, korzystanie z roweru jest dozwolone w ciąży do trzeciego trymestru, kiedy to większy brzuszek możesz utrudniać zachowanie równowagi i grozić upadkiem.
Oceń ten artykuł
(7 głosów, średnia ocena 2.86 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza