Promocja dzienniczek ciąży dla przyszłej mamy dziecka!

Nie chodzę do szkoły rodzenia, ponieważ jestem samotną matką nie chcę być wokół szczęśliwych par i czuć się inna. Boje się jednak porodu, że sobie nie dam rady. Co powinnam zrobić? [...]

czytaj dalej

10 zasad bezpiecznego podróżowania

Jeśli jesteś w ciąży i wszystko przebiega prawidłowo, a lekarz nie widzi powodów dla których powinnaś zostawać w domu, nawet w późniejszym okresie ciąży może spokojnie podróżować po mieście.

Możesz samodzielnie dojeżdżać do pracy, czy wybierać się na drobne zakupy. Poniżej parę uwag, o czym nie powinnaś zapominać aby nawet podczas takiej krótkiej wyprawy uniknąć przykrych niespodzianek i niepotrzebnego zagrożenia dla Ciebie i dziecka.

 • Zawsze miej przy sobie:
 1. dowód osobisty
 2. kartę ciąży
 3. legitymację ubezpieczeniową
 4. wyniki badań grupy krwi
 5. badanie usg.
 • Zadbaj o wygodne obuwie: najlepiej ze skóry lub oddychającego materiału, na płaskiej, nieślizgającej się podeszwie.
 • Jeśli jest lato i temperatura na zewnątrz jest dość wysoka, nie zapomnij zabrać ze sobą butelki wody mineralnej – kiedy jest gorąco bardzo łatwo o odwodnienie. Woda może być przydatna także np. w komunikacji miejskiej, jeśli nagle złapią Cię mdłości.
 • Nie zapomnij zabrać czegoś na drobną przekąskę: paru herbatników, krakersów albo np. suszonych owoców.
 • Korzystając z komunikacji miejskiej nie miej oporów skorzystać z wolnego miejsca, albo poprosić o ustąpienie miejsca – masz do tego całkowite prawo. Podczas gwałtownego hamowania bardzo łatwo o upadek, który w ciąży może być bardzo niebezpieczny.
 • W zaawansowanej ciąży staraj się korzystać z autobusów niskopodłogowych – łatwiej i bezpieczniej będzie do nich wsiadać i wysiadać.
 • W autobusie lub tramwaju staraj się zajmować miejsce blisko okna lub drzwi, tak abyś miała łatwiejszy dostęp do świeżego powietrza.
 • Jeśli jesteś przyzwyczajona do prowadzenia samochodu i podróży po mieście na czterech kołach – nie ma powodu abyś z tego zrezygnowała. Nie wsiadaj jednak do samochodu jeśli masz mdłości, zawroty głowy, albo masz problemy z koncentracją – w tej sytuacji bardzo łatwo o wypadek. Zrezygnuj z prowadzenia auta jeśli zbliża się termin porodu – zawsze istnieje ryzyko, że dziecko postanowi przyjść na świat trochę wcześniej.
 • Pomimo, że nie dostaniesz mandatu za niezapięte pasy, pamiętaj o tym, że zawsze bezpieczniej jest podróżować z nimi. Górną część pasów przełóż między piersiami, a dolną zsuń tak, aby układała się pod Twoim brzuchem.
 • Jazda na rowerze jest tanim, wygodnym i zdrowym sposobem podróżowania – poprawia kondycję, usprawnia krążenie krwi i chroni przed żylakami i hemoroidami. Jeśli nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań ku temu, korzystanie z roweru jest dozwolone w ciąży do trzeciego trymestru, kiedy to większy brzuszek możesz utrudniać zachowanie równowagi i grozić upadkiem.
Oceń ten artykuł
(7 głosów, średnia ocena 2.86 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza