Promocja dzienniczek ciąży dla przyszłej mamy dziecka!

Zastanawiam się kiedy zacząć przygotowywać dom na przybycie maleństwa? Teraz wiele firm oferuje usługi zaprojektowania pokoiku począwszy od odmalowania ścian. Ścian nie należy odmalowywać na [...]

czytaj dalej

Witaminy - kwas foliowy - folik - przed ciążą

Kwas foliowy chroni Twoje maleństwo w czasie jego rozwoju przed wytworzeniem się wad wrodzonych cewy nerwowej i układu nerwowego. Bardzo ważne jest, żeby przyjmować go już przed ciążą. Ponieważ, te wady wytwarzają się głównie w okresie, kiedy kobieta nie wie, że jest w ciąży!

Pamiętaj o tym, że w żywności nie występuje kwas foliowy w czystej postaci. Jest przetwarzany przez ludzki organizm z tzw. folanów, zawartych w zielonolistnych warzywach, wątróbce, brukselce, brokułach, nasionach roślin strączkowych, zarodkach pszennych, płatkach śniadaniowych i chlebie. Obecnie w aptekach dostępne są preparaty kwasu foliowego w zalecanych przez specjalistów dawkach, jest on również składnikiem preparatów wielowitaminowych.

Należy unikać podawania witamin w skoncentrowanej formie, że najlepiej będzie, jeżeli większość witamin będzie pochodziła z pożywienia. Powinnaś jednak uważać na witaminy, które Twój organizm magazynuje. Ich nadmiar może być szkodliwy dla Twojego przyszłego dziecka. Rzeczywiście niektóre z witamin powinnaś spożywać po konsultacji z lekarzem. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku witaminy A.

Spożywanie produktów bogatych w tę witaminę jak i jej suplementów powinno zawsze odbywać się tylko pod okiem lekarza. Jeżeli w Twoim przypadku występują niedobory tej witaminy, niedobory stwierdzone na przykład na podstawie badań, które przeprowadziłaś, najkorzystniej będzie, jeżeli większość dziennej dawki będzie pochodziła z pożywienia, a reszta - z syntetycznych witamin. Najlepiej spożywać produkty zasobne w beta-karoten, np. marchewkę lub dynię, a nie w witaminę A, jak wątróbka. Witamina A syntetyzuje się w organizmie z beta-karotenu, ale tylko w takich ilościach, w jakich organizm potrzebuje. Reszta jest wydalana z Twojego organizmu.

Drukuj
Oceń ten artykuł
(5 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

Komentarze

KWAS FOLIOWY JEST BEZ RECEPTY :)
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Dodaj swój komentarz
Anuluj
tak bez recepty
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Dodaj swój komentarz
Anuluj
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza