Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Dieta w ciąży

Czy poradzę sobie ze zrzuceniem zbędnych kilogramów? Czy nie pogorszy się stan mojej skóry i włosów? To pytania, które zadaje sobie wiele kobiet jeszcze w okresie ciąży. Wiele z nich się boi, że nie będą już tak atrakcyjne jak wcześniej, że pozostanie duża nadwaga. Co zatem zrobić, aby tak się nie stało i po porodzie czuć się tak samo jak przed ciążą?

Przede wszystkim należy zacząć myśleć o tym, co będzie po porodzie, jeszcze w okresie ciąży. Żadna kobieta nie powinna się kierować zasadą, że w błogosławionym stanie może „jeść za dwoje”. Ten często powtarzany ciężarnym przez wszystkich naokoło slogan powinien zostać zamieniony na hasło: „ Jesteś w ciąży- jedz dla dwojga!”. W czasie ciąży bowiem należy odżywiać się zdrowo, tak aby dostarczać dziecku wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, chude mięso, nabiał, wodę mineralną. Na bok powinny odejść wszelkie fastfoody, gazowane napoje, tłuste potrawy, po których często dodatkowo towarzyszy ciężarnym zgaga. Przestrzegając zasad zdrowego żywienia każda ciężarna zapewni sobie optymalny dla ciąży przyrost masy ciała, to jest około 10-12 kg. Należy zdać sobie sprawę, że w takiej sytuacji większą część dodatkowych kilogramów stanowić będzie masa ciała dziecka, wód płodowych i macicy, natomiast „zbędny tłuszczyk” będzie tylko niewielkim dodatkiem. Co zatem z ciążowymi zachciankami? Oczywiście, każda ciężarna ma do nich prawo, jednak w granicach rozsądku, co spowoduje, że po porodzie nie będzie zbędnych kilogramów do stracenia .

A jak powinna wyglądać dieta po porodzie? Musi być to także dieta zdrowa, bowiem w okresie karmienia piersią kobieta odpowiada nie tylko za swoje zdrowie, ale także za zdrowie swojego maleństwa. Należy spożywać lekkostrawne produkty, aby uchronić malucha od kolki, zaś unikać potraw tłustych, smażonych, wzdymających. Tym sposobem dieta w okresie karmienia także sprzyja zrzucaniu zbędnych kilogramów.

Ponadto należy zdać sobie sprawę z tego, że samo karmienie piersią jest „znakomitą terapią odchudzającą”. Kobiety, które karmią naturalnie, szybciej wracają do formy i uzyskują figurę sprzed ciąży. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że w czasie karmienia i drażnienia przez dziecko brodawek sutkowych produkowany jest hormon-oksytocyna, który odpowiedzialny jest za obkurczanie się powiększonej po ciąży macicy. Dzięki temu macica szybciej przyjmuje wygląd i masę sprzed ciąży i tym sposobem brzuch kobiety znowu staje się płaski. Poza tym, w czasie karmienia naturalnego, dziecko „zabiera” matce dużą część kalorii z posiłków.

Bardzo ważną sprawą jest także aktywność fizyczna, o której nie można zapominać już w okresie ciąży. Dla przyszłych mam organizowane są specjalne programy treningowe czy aerobik, dzięki którym wzmacniają się mięśnie oraz spala się nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. Także po porodzie należy szybko zacząć wykonywać ćwiczenia fizyczne, które powinny zostać pokazane w szpitalu lub powinna je pokazać w czasie wizyty patronażowej położna. Kiedy po porodzie kobieta poczuje się już na tyle silna i sprawna, że nie będzie odczuwała bólu, a przede wszystkim będzie czuła się coraz pewniej opiekując się dzieckiem, może zacząć ćwiczyć razem z maluchem. Dziecko będzie to traktowało jako formę zabawy i znakomitego kontaktu z matką, zaś dla mamy będzie to doskonała okazja do wracania do formy- na początku najlepiej zapisać się na zajęcia dla mam i niemowląt, a kiedy już będzie wiadomo, jakie ćwiczenia będą najlepsze, będzie można zacząć ćwiczyć w domu.

A co z włosami i skórą? W okresie połogu bardzo ważną sprawą jest właściwa suplementacja witamin i minerałów. Każda kobieta powinna zażywać suplement diety przeznaczony dla świeżo upieczonych mam karmiących piersią. Dzięki właściwemu doborowi witamin i pierwiastków skóra i włosy nie powinny przysparzać problemów. Warto także pamiętać o tym, że istnieją kosmetyki dla ciężarnych, które zapobiegają powstawaniu rozstępów i sprawiają, że skóra jest bardziej elastyczna. Warto ich używać przez całe 9 miesięcy, jak również po porodzie- dzięki nim rozciągnięta skóra ulegnie znacznie szybszej regeneracji .

Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, o której nie powinna zapominać żadna świeżo upieczona mama. Nigdy nie można zapominać o swoich potrzebach. Oczywiście, maluch jest najważniejszy, ale każda kobieta powinna pamiętać także o tym, że jest właśnie kobietą, a nie tylko matką. W powrocie do formy zawsze pomaga codzienne wykonanie makijażu i uczesanie włosów. Wiadomo, że zajmując się dzieckiem, najwygodniej jest w dresie, ale zamiast niego można złożyć równie wygodne dżinsy i t-shirt, w których wygląda się dużo lepiej. Poza tym żaden świeżo upieczony tatuś nie powinien traktować swojej żony tylko jak matki. Kupując kwiaty czy mówiąc, że ładnie wygląda, sprawi kobiecie wiele radości, a to z pewnością pomoże poczuć się jej znowu atrakcyjną.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej