Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Objawy ciąży

Co zrobić, gdy mam mdłości w czasie ciąży?

Mdłości są jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Nudności na ogół dokuczają Ci rano, na czczo, a wymioty miewasz zwykle po śniadaniu.

Jeśli jesteś wrażliwa na zapachy, wówczas mdłości mogą stać się prawdziwym utrapieniem. Przyczyną mdłości i wymiotów są zmiany hormonalne, akie zachodzą na samym początku ciąży w Twoim organizmie.

Dolegliwości tego typu mogą występować w ciągu całego dnia po 2 lub 3 tygodniach od czasu zapłodnienia. Aby złagodzić tą przykrą dolegliwość powinnaś zadbać o swoją dietę. Nie możesz dopuszczać do tego, aby Twój żołądek był pusty. Najlepiej sięgaj po produkty zawierające dużo białka i węglowodanów.

Sposoby na złagodzenie porannych mdłości

  • Powinnaś zjeść rano coś lekkostrawnego, np. krakersa, sucharka;
  • Zanim wstaniesz, poleż około 10 minut w łóżku;
  • Jedz mało a często;
  • Kolację powinnaś jeść przynajmniej godzinę przed spaniem;
  • Miej zawsze pod ręką coś do przegryzienia;
  • Pij herbatkę miętową.

Mdłości mijają po trzech, czterech miesiącach. Gdy jednak po tym okresie nie ustępują, są częste, męczące i powodują spadek wagi, to należy powinnaś porozmawiać z lekarzem.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej