Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Wizyty u lekarza

Kiedy powinnam umówić się na pierwszą wizytę lekarską, gdy domowy test ciążowy dał pozytywny wynik?

Jak najwcześniej. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, ponieważ dobra opieka medyczna jest jednym z najważniejszych czynników zdrowia Twojego dziecka. Kiedy tylko nabierzesz choć trochę pewności, że możesz być w ciąży, zadzwoń do lekarza, by umówić się na wizytę.

Nawet, jeśli termin wizyty będzie ustalony dopiero za kilka dni lub tygodni, powinnaś już teraz zacząć dbać o siebie i o swoje dziecko. Tak, więc niezależnie od tego, na kiedy wyznaczono ci wizytę lekarską, po tym jak test ciążowy pokazał różową linię lub znaczek plus, zacznij zażywać preparat witaminowy przeznaczony dla kobiet w ciąży lub kontynuuj przyjmowanie witamin, jeśli zaczęłaś zażywać je wcześniej.

Zachowuj się tak, jak powinnaś postępować w ciąży, a więc nie pij alkoholu, nie pal papierosów, dobrze się odżywiaj. Jeśli obawiasz się, że należysz do grupy zwiększonego ryzyka z powodu wcześniejszych poronień lub ciąż pozamacicznych powinnaś poprosić lekarza o wyznaczenie jak najwcześniejszego terminu. Wcześniejsza wizyta u lekarza uspokoi Ciebie, poprawi Twoje samopoczucie.

Czego możesz oczekiwać w czasie pierwszej wizyty u lekarza?

Pierwsza Twoja wizyta u ginekologa najprawdopodobniej będzie najdłuższa spośród wizyt, jakie odbędziesz w czasie całej ciąży. Nie tylko będzie więcej testów i badań czy zbierania informacji składających się na Twój pełny wywiad medyczny, lecz także więcej czasu lekarz poświęci na odpowiedzi na twoje pytania i sam również będzie je zadawał. Otrzymasz wiele rad, począwszy od tego jak powinnaś się odżywiać, czego nie powinnaś jeść; jakie witaminy powinnaś przyjmować, a skończywszy na tym, czy i jak powinnaś ćwiczyć. Zatem nie zapomnij zabrać ze sobą listy pytań i spraw, które chciałabyś poruszyć w rozmowie z lekarzem.

Stąd wniosek, że do takiej wizyty powinnaś się przygotować, sama i razem z mężem spisać Wasze pytania i wątpliwości. Nie zapomnij również wziąć ze sobą notesu i długopisu, wprawdzie pewnie dostałabyś kartkę i długopis w gabinecie, ale lepiej, abyś miała na wszelki wypadek swój własny notes i długopis. Najlepiej, abyś założyła sobie specjalny notes, przeznaczony jedynie do Twoich notatek na temat ciąży, który zawsze w czasie kolejnych wizyt u lekarza miała ze sobą.

W czasie pierwszej wizyty lekarz potwierdzi twoją ciążę. Zechce skontrolować odczuwane przez Ciebie objawy ciążowe, w czasie badania szyjki macicy określi przybliżony czas trwania ciąży. Zapyta Cię również o datę ostatniej miesiączki, aby określić termin porodu.

Jakie pytania zada mi lekarz w czasie wywiadu?

Możesz spodziewać się bardzo wielu pytań. Twój lekarz będzie chciał dowiedzieć się o Tobie jak najwięcej, aby zapewnić Twojemu dziecku jak najlepszą opiekę. Dlatego sumiennie powinnaś się przygotować do tej części wizyty lekarskiej. Możesz w tym celu skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który udzieli informacji na temat stanu Twojego zdrowia, wyników ostatnich badań, przebytych dotychczas chorób.

Jeśli byłaś w szpitalu masz na pewno w domu karty informacyjne na temat przeprowadzonego leczenia, zabiegów chirurgicznych, jeśli takie przechodziłaś. Odśwież sobie pamięć na temat chorób przewlekłych, przebytych operacji, alergii, na które cierpisz, łącznie z informacją o lekach, na które jesteś uczulona i nie możesz ich brać.

Powinnaś także otwarcie powiedzieć lekarzowi o chorobach przebytych przez członków Twojej rodziny. Przygotuj sobie spis preparatów witaminowych i odżywczych, jakie brałaś przed ciążą i jakie stosujesz teraz, na jej początku.

Nie wahaj się przed podaniem szczerej informacji o każdym usunięciu ciąży, jeśli poddałaś się kiedykolwiek takiemu zabiegowi. Informacje o usunięciu ciąży są niezbędne, aby lekarz właściwie ocenił Twój obecny stan zdrowia.

Pamiętaj o tym, że lekarz na pewno nie będzie osądzał Twoich decyzji i informacje o przeprowadzonym zabiegu lub zabiegach zachowa jedynie dla siebie. Pytania, które zada lekarz będą dotyczyły również:

Pytania ogólne zadawane przez lekarza w trakcie przeprowadzania wywiadu medycznego

  • Wieku, w którym wystąpiła pierwsza miesiączka;
  • Długości Twojego cyklu miesiączkowego;
  • Czasu trwania miesiączki i jej regularności;
  • Ile razy już urodziłaś dzieci;
  • Czy przyjście na świat dziecka odbyło się naturalnie (siłami natury);
  • Czy miałaś cesarskie cięcie;
  • Czy poroniłaś?

Lekarz zada ci również pytania dotyczące Twojej sytuacji materialnej, zapyta się Ciebie o wykształcenie oraz wykonywany zawód, a także o następujące nawyki:

  • Co jesz;
  • Czy ćwiczysz, a jeśli tak to jak często;
  • Czy od czasu do czasu przyjmujesz jakiekolwiek lekkie narkotyki?

Wywiad, przeprowadzony przez lekarza, będzie również dotyczył niektórych spraw twojego życia osobistego, a mianowicie:

  • Informacji na temat ojca twojego dziecka;
  • Jaki jest twój stosunek wobec nienarodzonego jeszcze maleństwa.

Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej