Autor artykułu: Magda Piotrowicz-Zbieraj Rozwój dziecka

Rozwój dziecka w 16. miesiącu życia

16. miesiąc to nie przelewki! Nasz Maluszek ma już coraz bardziej rozwiniętą empatię. Potrafi odczytać prawdziwe emocje rodziców, ma swoje ulubione zabawki, rzeczy oraz aktywności. Rozumie już dość sporo słów i chętnie pomaga w domowych obowiązkach. Najważniejsza dla niego jest zabawa, dlatego spędzaj z nim jak najwięcej czasu mądrze wykorzystując jego aktywność. Przeczytaj czego możesz spodziewać się od 16. miesięcznego dziecka.

Na tym etapie rozwoju wciąż królują emocje. To właśnie ich oswajanie obserwujesz każdego dnia. Nie zmienia to faktu, że maluch ciągle rozwija się też ruchowo. Staje się coraz szybszy, zwinniejszy i… bardziej ciekawy świata. Nie przejmuj się, jeśli dziecko będzie jadło mniej niż do tej pory. W końcu dookoła jest tyle ciekawszych rzeczy do zrobienia niż jedzenie. Zaufaj swojemu maluchowi, jak naprawdę zgłodnieje to z pewnością Cię o tym poinformuje.

Nauka przez zabawę

Twoje dziecko uwielbia się bawić. Ma swoje ulubione zabawy i aktywności. Komunikuje to głośno się śmiejąc, lub wykazując dezaprobatę odrzucając z impetem proponowane zabawki. Pozwalaj dziecku by samo wybierało to, co chce robić w danym momencie. Proponuj mu różne nowe, interesujące rozwiązania i zastosowania przedmiotów codziennego użytku. Zamiast puszczać dziecku bajkę w telewizji, daj mu farby lub kredki. W ten sposób nie dość, że rozwiniesz jego umiejętności manualne, to jeszcze kreatywność. Jeśli gotujesz w kuchni, pozwól dziecku, żeby poukładało w szufladzie, oczywiście takiej, która wcześniej będzie do tego przygotowana i pozbawiona ostrych i mogących się stłuc przedmiotów.

Jeśli Twoje dziecko nie chodzi do żłobka, warto pomyśleć o zajęciach z innymi dziećmi. Mogą to zwykła wizyty na placu zabaw, albo zorganizowane zajęcia dla rodziców z dziećmi np. basen, zajęcia muzyczne np. Gordonki, czy Sensoplastyka. Takie zajęcia nie dość, że będą stanowić dla Twojego dziecka okazję do rozwoju nowych umiejętności, to jeszcze, przez obecność innych dzieci, będą stanowić idealne laboratorium interakcji społecznych.

Współdziałanie z innymi

16. miesięczny maluch jest coraz bardziej samodzielny. Co więcej, sam się do tej samodzielności garnie i jest dumny jeśli uda mu się coś osiągnąć. Wykorzystuj te zapędy i zachęcaj dziecko np. do odnoszenia zabawek na miejsce, lub odkładania ubranek do brudnych rzeczy. Świetną zabawą dla Twojego dziecka może okazać się wyciąganie czystych rzeczy z suszarki na pranie lub wkładania brudnych do pralki.

Dziecko czuje swoje emocje, ale zaczyna dostrzegać, że inni także je mają. Kiedy widzi płaczącą mamę, podświadomie czuje, że jest jej smutno i bardzo często samo zaczyna płakać. Podobnie jest, rodzice mają dobry nastrój, uśmiech pojawi się także na jego twarzy. Nie ukrywaj przed dzieckiem emocji, także tych trudnych, ale jeśli chcesz wychować małego optymistę częściej się przy nim śmiej i aranżuj zabawne sytuacje.

Jedzenie dziecka w 16. miesiącu życia

Dziecko w tym okresie może nie chcieć jeść. Nie naciskaj i nie nakłaniaj go do jedzenia. Nie szantażuj. Zaufaj swojemu dziecku i temu, że je tyle, ile potrzebuje. Twoim zadaniem jest jednak proponowanie mu odpowiednich i zbilansowanych produktów. Dostarczaj mu nowych smaków, szczególnie warzyw i owoców sezonowych. Dbaj o to, żeby dziecko miało stały dostęp do wody. Pamiętaj, żeby na jego talerzu znalazły się zarówno mięso, ryby, nabiał, jaja, warzywa i owoce.

Rutyna i porządek sposobem na oswojenie rzeczywistości

Bardzo ważne jest aby dostarczać dziecku nowych bodźców jednak należy dać mu czas na to, by się z nimi oswoiło. Maluch musi je sobie uporządkować dlatego ma silną potrzebę porządku i rutyny. To właśnie one pozwalają mu na oswojenie rzeczywistości. Ważne, żeby dziecko miało stałą, niezmienną przestrzeń oraz rutyny, które będą stanowić dla niego punkt odniesienia.

Pod opieką pediatry

W 16.-18. miesiącu życia według kalendarza szczepień przypada kolejna dawka szczepień obowiązkowych przeciwko: Błonicy, Tężcowi, Krztuścowi, Polio, Hib, WZW B. Pamiętaj, że każda wizyta szczepienna powinna być poprzedzona wizyta u pediatry, gdyż szczepić można wyłącznie zdrowe dzieci żeby uniknąć działań niepożądanych.
W tym czasie możesz też pomyśleć o dodatkowym szczepieniu przeciwko ospie wietrznej.

Co może potrafić dziecko w 16. miesiącu życia?

Poniżej prezentuję kilka wskazówek, których możesz spodziewać się po swoim dziecku w tym okresie życia i podpowiem jak możesz je stymulować:

Rozwój zmysłów

  • Kolorowe talerzyki, kubki i sztućce – to jest to, co może spróbować zachęcić malucha do jedzenia. Bądź kreatywna, próbuj bawić się jedzeniem, np. przygotuj różne kształty z owoców i warzyw.

Rozwój fizyczny

  • 16. miesięcznemu dziecku samo chodzenie już nie wystarcza. Maluch coraz lepiej panuje nad własnym ciałem i chce to wykorzystać, np. biegając lub tańcząc. Pomóż mu w tym zachęcając go do ruchu. Bawcie się w berka, czy tańczcie przy muzyce.

  • Dziecko zaczyna stawać na palcach i tupać nóżkami. O tyle, ile ta pierwsza umiejętność służy mu do dosięgania rzeczy ze stołu i może być niebezpieczna, to ta druga służy najczęściej wyrażaniu emocji, czy zniecierpliwienia. 

  • Nogi 16. miesięcznego dziecka są już na tyle silne, że może zacząć skakać, np. podskakiwać na materacu. Co prawda wciąż może mieć problem z oderwaniem się od ziemi, ale będzie próbować, aż tego nie osiągnie. 

  • Dziecko próbuje wspinać się i podciągać gdzie tylko może – upewnij się, że nic na niego nie spadnie, a szuflady i szafy są dobrze zabezpieczone.

  • Jeśli 16. miesiąc życia Twojego dziecka przypadnie w ciepłym miesiącu – to czas, gdy piaskownica stanie się jednym z ulubionych miejsc jego zabaw (o ile już nie jest). Przesypywanie, kopanie, układanie – wszystko, co wymaga bardziej precyzyjnych ruchów, to to, co najbardziej cieszy dziecko. Ciekawsze mogą być tylko zabawy w wodzie, np. przelewanie wody. Możecie to robić w kąpieli, w basenie, albo… w kałuży podczas ciepłego letniego deszczu.

Rozwój emocjonalny

  • Rutyny i dzienne rytuały nabierają teraz coraz większego znaczenia. Wdrażaj powtarzalne schematy dnia. Od teraz będzie ciężej odzwyczaić malucha od jego przyzwyczajeń. Stały schemat działań to dla dziecka ostoja bezpieczeństwa i nauka pojmowania czasu. Początkowo dziecko nie operuje godzinami, a jedynie działaniami np. po obiedzie, po kąpieli.

  • Spędzaj jak najwięcej czasu ze swoją pociechą. Dziecko potrzebuje Cię zawsze, ale teraz czuje i cieszy się jeszcze mocniej.

Rozwój społeczny

  • Dziecko bardzo chętnie naśladuje rodziców i pomaga im w domowych czynnościach. Uczy się samodzielności w niektórych zachowaniach. Jeszcze nie posprząta swojego pokoju, ale wyrzuci ogryzek do śmieci, czy odłoży zabawkę na miejsce

  • W 16. miesiącu życia dziecko zaczyna być coraz bardziej empatyczne. Zacznie dostrzegać zalety współdziałania z innymi. Maluszek umie też już odczytywać emocje, nawet jeśli dorośli próbują je ukryć.

Rozwój intelektualny

  • Mów do dziecka jak najwięcej, czytaj mu książki, pokazuj obrazki. Nawet jeśli dziecko skupi się na tym tylko przez chwilę, to z pewnością będzie to dobrze wykorzystany czas. Książki i ilustracje pomagają w rozwoju mowy, ale też poznaniu otaczającego je świata. Jeśli nie masz okazji i możliwości pokazać dziecku np. świnki, pokaż mu ją w książeczce.

  • Dziecko coraz bardziej świadomie komunikuje się z otoczeniem – kiwa głową na tak lub kręci na nie. Jeśli mówisz do dziecka, nie zalej go swoimi słowami, poczekaj chwilę i daj mu zrozumieć i odpowiedzieć, nawet jeśli robi to w sobie tylko znanym języku.

  • Dziecko jest coraz bardziej rozumne, ale wiele pojęć jest dla niego wciąż abstrakcyjne. Nie mów do niego niezrozumiale. Staraj się dobierać słowa tak, żeby wiedziało czego od niego oczekujesz. Pozwoli to uniknąć napięć i niepotrzebnych frustracji zarówno u Ciebie, jak i Twojego malucha.

Magda Piotrowicz-Zbieraj
od kwietnia 2016 roku mama Sary. Wcześniej przewertowała setki stron internetowych i książek na temat ciąży, porodu i rozwoju dziecka. Zafascynowana ideą porodów domowych, chustonoszeniem, edukacją alternatywną i zielonymi przedszkolami. Z wykształcenia socjolog edukacji, z zawodu manager PR i badacz opinii społecznej. Uwielbia podróże z dzieckiem, które opisuje na blogu www.zbierajsie.pl