Autor artykułu: Magda Piotrowicz-Zbieraj Rozwój dziecka

Rozwój dziecka w 24. miesiącu życia

Twoje dziecko za chwilę skończy 2 lata. Z pewnością sama robisz pewne podsumowania tego, jak wiele nauczyło się przez te 24 miesiące. Nie zapomnij przy tym o bilansie dwulatka u pediatry. Dziecko coraz więcej mówi, a co za tym idzie, także marudzi, krzyczy i wymusza. Cisza w Twoim domu to przeszłość. Przeczytaj czego możesz spodziewać się w nadchodzącym miesiącu i jak możesz mu pomóc.

Twoje dziecko w 24. miesiącu życia wygląda jak mały przedszkolak, mimo, do przedszkola został mu jeszcze rok. Dużo rozumie, często już mówi, ale musisz pamiętać, że wciąż nie operuje abstrakcyjnymi pojęciami. Dlatego pamiętaj, żeby w komunikacji używać prostych i konkretnych poleceń. Wiele spraw musisz mu wielokrotnie tłumaczyć i powtarzać. Z pewnością wymaga to od Ciebie olbrzymich pokładów cierpliwości, ale nie poddawaj się. Twoja praca dzisiaj, zaprocentuje w przyszłości.

Jak mówi dwulatek?

Rozwój dziecka jest uzależniony od wielu czynników. To bardzo indywidualny proces, dlatego nie można dać się zwariować i porównywać, czy dziecko mówi tyle samo, co dziecko przyjaciółki. Z jednym dwulatkiem można już sensownie porozmawiać, a drugi z trudnością będzie nazywał poszczególne osoby i przedmioty. Może się tak zdarzyć, że dziecko przez długi czas intensywnie milczy, by pewnego dnia zacząć mówić pełnymi zdaniami przeganiając rówieśników.
Ważne, aby w okolicach drugiego roku dziecko wchodziło w jakąkolwiek interakcję, odpowiadało na proste pytania, lub przynajmniej próbować to robić w swoim języku, czy choćby za pomocą gestów i mimiki. Jeśli tak się nie dzieje warto zwrócić się do specjalistów.

Dwulatek w centrum uwagi

Dziecko w 24. miesiącu życia świadomie uczestniczy w życiu rodziny. Wyraża własne zdanie i komunikuje o swoich potrzebach, a jedną z nich jest bycie w centrum uwagi. Dwulatek, to egocentryk skupiony na własnym rozwoju i potrzebach. Wszystko dlatego, że jego mózg i organizm każdego dnia wykonują olbrzymią pracę by zdobyć nowe umiejętności. W związku z tym, maluch często nie ma czasu nad zastanawianiem się nad potrzebami innych.

Nauka korzystania z nocnika

Temat odpieluchowania dziecka, to poza karmieniem, jeden z bardziej popularnych tematów młodych rodziców. Podejść do tematu jest wiele. Niektórzy stosują naturalną higienę niemowląt i wysadzają dzieci właściwie od pierwszych tygodni ich życia. Inni sadzają na nocnik dziecko od razu po tym jak usiądzie. Trzecia grupa to ta, która skupia się na możliwościach psychicznych i fizjologicznych dziecka. Dziecko musi być gotowe do odpieluchowania.
Owa gotowość objawia się takimi umiejętnościami jak: samodzielne siedzenie i chodzenie, regularne odstępy czasu między siusianiem, kontrolowanie zwieraczy i świadomość siusiania i robienia kupy, zainteresowanie nocnikiem, umiejętność samodzielnego siadania i wstawania z nocnika, sygnalizowanie mokrej pieluszki, umiejętność siedzenia w jednym miejscu przez dłuższą chwilę. Kiedy zaobserwujesz u dziecka takie objawy, to znaczy, że jest już gotowe i możesz zacząć odpieluchowanie. To trudny proces i duży krok do samodzielności Twojego malucha.

Pod opieką pediatry

Bilans dwulatka to obowiązkowe spotkanie z pediatrą, podczas którego lekarz oceni, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Pozwala wychwycić nieprawidłowości w rozwoju i rozpocząć ewentualne leczenie. Musi być przeprowadzone po skończonych 24. miesiącach i nie później niż przed 27. miesiącem życia. Ważne, żeby dziecko poddawane bilansowi było zdrowe, dzięki czemu lekarz będzie w stanie przeprowadzić go rzetelnie.

Podczas bilansu lekarz dokona oceny wagi i wzrostu dziecka, bada wzrok i słuch, a także sprawdza jego motorykę oraz umiejętności społeczne i emocjonalne. Pediatra dokonuje kontroli narządów wewnętrznych, naciskając dłonią brzuszek dziecka, sprawdza stan skóry dziecka, węzły chłonne, zęby, a także ciśnienie krwi. Dobrze przeprowadzony bilans dwulatka prócz rutynowego oglądania dziecka, pytań zadawanych rodzicom to także obserwacja go podczas zabawy: układania klocków, pokazywania obrazków w książeczce, czy naśladowania odgłosów zwierząt.

Na siatce centylowej lekarz sprawdza prawidłowość wagi i wzrostu. To, czy wzrost i waga dziecka mieści się w normie daje informacje o tym, czy dziecko nie ma przypadkiem problemów hormonalnych lub nieprawidłowej diety. Już na tym etapie życia złe żywienie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi w dorosłym życiu np. zaburzeniami metabolicznymi, nadciśnieniem, czy cukrzycą.

Gdy coś wzbudzi niepokój lekarza po zakończeniu bilansu może zaproponować dziecku i rodzicom konsultacje u specjalistów. Nie panikuj jeśli tak będzie w przypadku Twojego dziecka, bardzo często takie konsultacje wprowadzane są na wyrost. Warto jednak dmuchać na zimne i trzymać rękę na pulsie.

Co może potrafić dziecko w 24. miesiącu życia?

Poniżej prezentuję kilka wskazówek, których możesz spodziewać się po swoim dziecku w tym okresie życia i podpowiem jak możesz je stymulować:

Rozwój fizyczny

  • Dwulatek sprawnie chodzi i biega. Pewnie stawia kroczki, wchodzi i schodzi po schodach bez niczyjej pomocy. Sprawnie kuca, nachyla się, staje na palcach, potrafi pchać przedmioty oraz podnosić je.

  • Dziecko coraz mniej upada. Ma lepsze poczucie równowagi.

  • Dziecko w 24. miesiącu życia może mieć już komplet zębów mlecznych (1-5), jednak ostatnie mleczaki wychodzą między 20. a 33. miesiącem życia, więc może to jeszcze przed Wami. Jeśli jeszcze nie byliście, warto wybrać się z dzieckiem do stomatologa. Dla takiego malucha wizyta u stomatologa z pewnością nie będzie należała do najprzyjemniejszych, dlatego poszukaj lekarza, który ma dobre podejście do dzieci.

  • Maluch ma coraz sprawniejsze ręce. Dziecko sprawnie posługuje się sztućcami. Pewnie trzyma w rękach kredki. Rozwijaj jego zdolności manualne dostarczając mu coraz to nowych zajęć manualnych.

  • Podczas bilansu dwulatka lekarz dokonuje oceny części intymnych dziecka. Jądra u chłopca powinny znajdować się w worku mosznowym.

Rozwój emocjonalny

  • Dziecko jest już coraz bardziej zrównoważone emocjonalnie, choć nadal przydarzają mu się napady złości.

  • Dwulatek jest coraz bardziej empatyczny, choć nadal to wielki egocentryk. Mów do dziecka o tym, jak się czujesz. Zachęcaj je do zabaw, które będą rozwijały jego wrażliwość na potrzeby innych. Opieka nad lalkami to doskonały trening empatii zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców.

Rozwój społeczny

  • 24. Miesięczne dziecko jest coraz bardziej zainteresowane zabawą z innymi dziećmi. W dalszym ciągu, o wiele bardziej niż koleżanka, interesujące okazują się je jej zabawki.

  • Dziecko bardzo wyraźnie zaznacza granice swojej własności. „Moje” to coraz częściej używane słowo, szczególnie jeśli Twoje dziecko ma rodzeństwo, lub ma częsty kontakt z rówieśnikami.

  • Dziecko jest spragnione kontaktów z rodzicami, szczególnie wtedy gdy nie spędzacie ze sobą całych dni. Jest to szczególnie nasilone podczas wieczornego usypiania.

Rozwój intelektualny

  • Dziecko rozumie polecenia.

  • Dziecko rozpoznaje części ciała.

  • To idealny czas na zabawy w sortowanie i grupowanie przedmiotów. Dzieci mają już na tyle rozwinięte procesy poznawcze, że potrafią już łączyć przedmioty w pary i w kategorie. Oczywiście warto to przećwiczyć, dlatego bawcie się w zabawy polegające na znajdywaniu przedmiotów z danej grupy, np. zwierząt, owoców.

  • Wyobraźnia Twojego dziecka jest coraz lepsze, ale pamiętaj, że wciąż nie ma potrafi operować abstrakcyjnymi pojęciami.

  • Dziecko zapamiętuje gesty: puszcza całuski, robi papa, naśladuje zwierzątka.

  • Dziecko posługuje się dwusylabowymi słowami.

  • W 24. miesiącu życia dziecko zaczyna powoli łączyć wyrazy, tworząc zdania.

  • Jeśli Twoje dziecko mówi niepoprawnie nie wprowadzaj nerwowej atmosfery poprawiając go. Staraj się w swojej odpowiedzi wprowadzić poprawną formę, tak żeby dziecko osłuchało się z prawidłową wymową. Mów do dziecka wyraźnie i głośno.

  • Maluch doskonali koordynację „ręka-oko”. Potrafi narysować kółko. Proponuj dziecku różne techniki malarskie: kredki, farbi, pastele.

  • Dziecko ma coraz lepszą pamięć, a także zdolność kojarzenia faktów i przewidywania następstw np. kiedy usłyszy dzwonek do drzwi, wie, że zaraz ktoś przyjdzie. Ćwicz te umiejętności poprzez czytanie książeczek i opowiadanie historii.

  • Rozwijaj wyobraźnię dziecka poprzez pokazywanie mu alternatywnych zastosowań dla zabawek. Rozmawiaj z pluszakami i pokaż, że także one „potrafią” mówić.

  • Dwulatek potrafi układać proste puzzle lub układanki.

Magda Piotrowicz-Zbieraj
od kwietnia 2016 roku mama Sary. Wcześniej przewertowała setki stron internetowych i książek na temat ciąży, porodu i rozwoju dziecka. Zafascynowana ideą porodów domowych, chustonoszeniem, edukacją alternatywną i zielonymi przedszkolami. Z wykształcenia socjolog edukacji, z zawodu manager PR i badacz opinii społecznej. Uwielbia podróże z dzieckiem, które opisuje na blogu www.zbierajsie.pl