Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Rozwój niemowlaka

Twoje dziecko zaczyna się poruszać i samodzielnie eksplorować otoczenie. Początkowo może obracać się wokół własnej osi, turlać się, albo pełzać po podłodze. To także czas kiedy mogą pojawić się pierwsze ząbki, czy pierwsze świadomie wypowiedziane sylaby. Półroczne dziecko nie próżnuje. Jego rozwój idzie jak burza. Przeczytaj jakich postępów możesz spodziewać się w najbliższym czasie.

Bardzo trudno jest określić czas kiedy dziecko powinno posiąść niektóre umiejętności. Niektóre dzieci zaczynają siadać w szóstym miesiącu, podczas gdy inne w dziesiątym. Podobnie jest z raczkowaniem, są dzieci, które zupełnie pomijają ten etap i od razu zaczynają chodzić. Dlatego pamiętaj, że przyjmowane przez nas okresy są tylko szacunkowe i służą wyłącznie pokazaniu, jakie umiejętności następują po sobie w rozwoju dziecka.

Stopy coraz ważniejsze w szóstym miesiącu życia dziecko

W tym miesiącu życia Twoje dziecko nadal będzie smakować… swoich stóp. Stopy są bardzo ważne w rozwoju dziecka i Twój niemowlak o tym wie! Stopy są źródłem informacji o podłożu, receptory rozłożone na nich informują mózg o tym, jaką powinien przyjąć postawę, w zależności od zmiennych warunków podłoża. Dlatego niezwykle istotne jest aby nie zakładać dzieciom bucików zanim nie będą chodzić i pozwalać dzieciom poruszać się na boso. W tym okresie czasu stopy mogą służyć także do naciskania guzików w pianinku lub karuzeli, a także chwytania niektórych przedmiotów.

Ząbkowanie

Szósty miesiąc to czas kiedy Twoje dziecko może zacząć ząbkować, choć ten proces może pojawić się wcześniej lub dużo później. To bez wątpienia trudny czas w życiu każdego malucha, ale też jego rodziców. Ból dziąseł często jest nie do zniesienia. Niemowlę jest marudne, ślini się i ciągle wkłada rączki do buzi.

Kolejność pojawiania się zębów może różnić się u dzieci. Jednak zazwyczaj jako pierwsze pojawiają się górne jedynki, następnie dolne jedynki.

Jeśli u Twojego dziecka pojawią się pierwsze ząbki pamiętaj o ich pielęgnacji. Możesz przemywać je wacikiem nasączonym wodą lub specjalną szczoteczką.

Pogaworz ze mną – twój towarzyski niemowlak

Półroczny niemowlak zaczyna posiadać nową umiejętność. Zaczyna gaworzyć, czyli świadomie artykułować dźwięki. Dziecko odkrywa, że poprzez odpowiednie ułożenie narządów mowy może wydobyć określony dźwięk. Mimo, że sylaby nie mają jeszcze znaczenia, to dziecko wydobywa je świadomie. O tyle, ile guganie, czy głużenie dotyczy wszystkich dzieci, to gaworzą już wyłącznie dzieci słyszące.

Skok rozwojowy na przełomie piątego i szóstego miesiąca życia dziecka

Na przełomie piątego i szóstego miesiąca życia Twoje dziecko dostrzeże różnice między bliskimi i obcymi. Pojawi się nieśmiałość i strach przed obcymi, który może przejawiać się różnie u różnych dzieci. U niektórych dzieci zauważalny jest duży lęk separacyjny, czyli strach przed rozstaniem z rodzicami (w szczególności z mamą). Strach może przejawiać się poprzez płacz, kłopoty z zasypianiem, czy częste przebudzanie się w nocy. Istotą tego okresu rozwoju dziecka jest pojawienie się świadomości odległości między nim samym a rodzicami. Dziecko wciąż nie ma świadomości, że jeśli ktoś znika z pola widzenia to nie znika na zawsze, dlatego może reagować płaczem lub nawet histerią, gdy mama lub tata wyjdzie z pokoju w momencie kiedy ono chce na nich patrzeć. Ponadto pojawia się też świadomość następstwa różnych rzeczy np. dźwięk otwieranego domofonu znaczy, że zaraz ktoś wejdzie do mieszkania. Dziecko ma coraz lepszą koordynację ruchową i uwielbia w tym czasie bawić się włącznikiem światła i innymi guziczkami np. w zabawkach, które uruchamiają dźwięk

Dobrze. Co zatem powinien potrafić niemowlak w szóstym miesiącu życia?

Poniżej prezentuję kilka wskazówek, których możesz spodziewać się po swoim dziecku w tym okresie życia i podpowiem jak możesz je stymulować:

Szósty miesiąc - rozwój fizyczny

  • Niemowlak swobodnie leży na brzuchu podparty na wyprostowanych w łokciach rękach. Leżąc w takiej pozycji dziecko może sięgać po zabawki utrzymując ciało na jednej ręce. W dalszym ciągu może leżeć w pozycji „foki”.
  • Dziecko potrafi przewrócić się z pleców na brzuszek, a niektóre dzieci także z brzucha na plecki. Są także maluchy, które wykorzystują ją umiejętność do przemieszczania się. Kiedy chcą zbliżyć się do jakiegoś przedmiotu turlają się do niego.
  • Niemowlak leżąc na brzuchu lub plecach obraza się wokół własnej osi. Poruszając naprzemiennie rączkami, skraca jeden bok, a wydłuża drugi, dzięki czemu wykonuje ruch rotacyjny.
  • Jeśli Twoje dziecko jeszcze samodzielnie nie usiadło z pozycji czworacznej lub z podporu bokiem to znaczy, że jego kręgosłup nie jest na to gotowy. Nie pomagaj mu w tym poprzez podpieranie poduszkami. Usiądzie wtedy, kiedy będzie na to gotowe. A jedyne co możesz zrobić to zachęcać go do wygibasów w pozycji leżącej, które wzmocnią mięśnie i motorykę.
  • Maluchy uwielbiają pełzać. Niektóre dzieci robią to niczym raki, pełzając wyłącznie do tyłu.
  • Rączki u półrocznego dziecka są coraz sprawniejsze. Dziecko umiejętnie chwyta przedmioty, przekłada je z rączki do rączki.
  • Dziecko potrafi trzymać kubeczek dwoma rączkami.

Szósty miesiąc - rozwój emocjonalny

  • Dziecko pamięta wydarzenia sprzed kilku dni

Szósty miesiąc - rozwój społeczny

  • Reaguje na Twoja mimikę, czy ton głosu