Autor artykułu: Magda Piotrowicz-Zbieraj Rozwój niemowlaka

Trzeci miesiąc życia to ostatni etap tzw. IV trymestru. Dziecko wygląda na bystrzejsze, więcej rozumie i chce wchodzić z innymi w interakcje. Na jego twarzy bardzo często pojawia się uśmiech. Uwielbia spędzać czas z bliskimi. Dlatego spędzajcie jak najwięcej czasu razem. Niech dziecko towarzyszy Ci w codziennych czynnościach. Wtedy jego rozwój będzie pełniejszy i szybszy. Przeczytaj i dowiedz się co może spotkać Twoje dziecko w trzecim miesiącu życia.

Dziecko w trzecim miesiącu życia na dobre już pogodziło się ze zmianą swojego miejsca pobytu. Świat, który początkowo wydawał się być dziwny i obcy staje się coraz bardziej przyjazny i „swój”. Dziecko dostrzega coraz więcej szczegółów i oswaja się z nimi. Jest żywo zainteresowane otoczeniem i staje się coraz bardziej „interaktywne”

Skok rozwojowy w 3 miesiącu życia dziecka

W drugiej połowie miesiąca (11-12 tydzień) u Twojego malucha może pojawić się trzeci skok rozwojowy „niuanse”. Dziecko jest uważnym obserwatorem i dostrzega różnice w tonie głosu, natężeniu światła, dźwięku. Na początku ten nadmiar nowych informacji i szczegółów, jakie docierają do mózgu malucha mogą go trochę przerazić. Stąd kryzys, dziecko może być marudne, płaczliwe, nie chcieć jeść lub wręcz przeciwnie. Najważniejsze co możemy dać dziecku w tym okresie to bliskość, zrozumienie oraz spokój. Im mniej nerwowości i gwałtownych zdarzeń w otoczeniu niemowlaka, tym spokojniej przejdzie ten etap.

To co dla nas jest oczywiste, bo widzimy to już kilkadziesiąt lat, dla naszego dziecka widziane jest pierwszy raz w życiu, może więc przerażać. W efekcie trzeciego skoku rozwojowego nasz maluch będzie potrafił dostosować swoje zachowanie do danej sytuacji. Ponadto stanie się bardziej ruchliwe, jego koordynacja będzie lepsza i stanie się bardziej gadatliwe, odkrywając, że potrafi piszczeć.

Niemowlak staje się bardziej towarzyski

Trzymiesięczny niemowlak staje się głośniejszy. Coraz częściej wydaje dźwięki, które w terminologii nazywane są głużeniem i guganiem i pojawiły się w poprzednim miesiącu. Są one też głośniejsze i pewniejsze. Niemowlak zaczyna też specjalnie kichać, wzdychać, popiskiwać z radości, czy śmiać w głos. Dziecko jest bardzo towarzyskie. Uśmiecha się na widok bliskich i może płakać, gdy widzi, że odchodzą. To doskonały moment na ćwiczenia różnych dźwięków, naśladuj dziecko i staraj się zachęcać je do artykułowania różnych odgłosów np. dźwięków zwierząt, gwizdów. Twoje dziecko może zacząć w tym okresie bulgotać, pluć lub robić bańki ze śliny, nic się nie bój, to zupełnie naturalne. Dziecko odkryło, że może przesunąć ślinę w obrębie jamy ustnej .

W tym okresie czasu Twoje dziecko może zacząć samogłoski ze spółgłoskami np. la-la-la, ma-ma-ma, ta-ta-ta. W dalszym ciągu łączenie tych dźwięków jest przypadkowe i „tata” niekoniecznie znaczy tata, a „baba” babcia .

90 dni to naprawdę dużo. Dziecko nauczyło się, że swoim zachowaniem może zachęcić Cię do noszenia, przytulania, czy śpiewania. A i ty rozumiesz je coraz lepiej. IV trymestr, jak nazywany jest okres od 1. do 3. miesiąca życia to czas kiedy między rodzicami a niemowlakiem rodzi się więź i zrozumienie. Zaczynają rozumieć swoją mowę ciała, mimikę oraz emocje.

Pod opieką pediatry 

W trzecim miesiącu życia powinno zarosnąć tylne ciemiączko, a także stopniowo zanikają odruchy noworodkowe. Trzeci miesiąc życia dziecka to czas kiedy staje się coraz bardziej zainteresowane otoczeniem i wchodzi w interakcje z innymi. Jeśli dziecko jest osowiałe, nie wykazuje zainteresowania otoczeniem, ani nie reaguje na dźwięki to czas na konsultacje z lekarzem.

W tym okresie czasu dziecko powinno osiągnąć już symetrię ciała w leżeniu. Podobnie jeśli używanie rączek, jeśli wkłada do buzi tylko jedną rączkę, a drugą trzyma nieruchomo, powinniśmy się temu głębiej przyjrzeć. Jeśli zauważymy, że tego nie zrobiło, także poradźmy się specjalisty.

Przed ukończeniem 12. Tygodnia życia lekarz powinien sprawdzić odwodzenie stawów i skierować dziecko na USG, które wykaże, czy dziecko nie ma przypadkiem nieprawidłowo ukształtowanej panewki stawu tzw. dysplazji.

Zwróć uwagę, czy dziecko zezuje. Może się tak zdarzyć w pierwszych dwóch miesiącach życia, ze względu na słabe mięśnie gałek ocznych. Jednak jeśli utrzymuje się to w dalszym ciągu w trzecim miesiącu, warto pójść do okulisty, żeby sprawdzić, czy nie jest to przypadkiem wada wzroku.

W trzecim miesiącu życia, według kalendarza szczepień, przypada kolejna dawka szczepień obowiązkowych: Błonice, Tężec, Krztusiec, Polio, Hib, WZW B. Dodatkowo możesz zaszczepić je na Rotawirusy, Pneumokoki i Meningokoki. Pamiętaj, że każda wizyta szczepienna poprzedzona jest wizyta u pediatry, gdyż szczepić można wyłącznie zdrowe dzieci.

Dobrze. Co zatem powinien potrafić niemowlak w trzecim miesiącu życia?

Poniżej prezentuję kilka wskazówek, których możesz spodziewać się po swoim dziecku w tym okresie życia i podpowiem jak możesz je stymulować:

Rozwój zmysłów w 3 miesiącu życia dziecka

  • Wzrok dziecka jest coraz lepszy, widzi więcej kolorów i szczegółów. Zaczyna dostrzegać głębię i to, że świat jest trójwymiarowy. To czas kiedy dziecko z przyjemnością będzie bawiło się karuzelą nad łóżeczkiem, będzie ćwiczyć w ten sposób koordynację wzrokowo-ruchową i koncentrację wzroku. Podobny efekt osiągniemy zmieniając położenie dziecka, dlatego nośmy je na rękach, pokazujmy różne przedmioty. W ten sposób będziemy ćwiczyć też równowagę malucha.

  • Dziecko reaguje na głos i światło, porusza główką za grzechotką lub latarką.

Rozwój fizyczny w 3 miesiącu życia dziecka

  • Dziecko potrafi utrzymywać główkę nawet przez minutę jeśli położymy go w pozycji na żabkę. Jak najczęściej kładź dziecko na brzuszku, dzięki czemu nie dość, że wzmocnisz jego mięśnie, to jeszcze będziesz stymulować wzrok. W takiej pozycji dziecko widzi więcej niż leżąc na wznak.

  • Trzymiesięczny niemowlak potrafi utrzymać główkę w pionie. Jego mięśnie szyi są już wystarczająco mocne.

  • Dziecko potrafi utrzymać symetrię leżąc na plecach. Coraz częściej odrywa swobodnie kończyny od podłoża.

  • Skończyły się czasy kiedy mogłaś bezkarnie zostawić dziecko na przewijaku. Teraz Twój niemowlak potrafi obrócić się z boku na bok.

  • Jeśli pociągniemy niemowlaka za nadgarstki będzie próbowało podnieść główkę i ramiona do siadu.

  • Dziecko bez problemu sięga, chwyta i potrząsa przedmiotami. Ma coraz mniej problemów z koordynacją i coraz częściej trafia rączką do buzi. To właśnie dłonie w tym okresie mogą stać się jego ulubioną zabawką. Dlatego baw się z nim jego paluszkami, wtedy szybciej zrozumie, jak nimi mądrze poruszać i do czego służą.

  • Jeśli chcesz wspierać ogólny rozwój malucha pomyśl o zajęciach na basenie. Na wielu pływalniach organizowane są zajęcia dla niemowlaków, które wbrew pozorom nie uczą pływać, ale mają dobroczynne skutki na późniejszy rozwój psychomotoryczny malucha.

Rozwój emocjonalny w trzecim miesiącu życia dziecka

  • W tym miesiącu może pojawić się natężona reakcja orientacyjna, kiedy dziecko dostrzeże coś interesującego, zastyga w bezruchu i obserwuje. Jeśli coś je wystraszy może przerodzić się ona w strach, wtedy usta wygną się w tzw. podkówkę.

Rozwój społeczny w trzecim miesiącu życia dziecka

  • Trzymiesięczny maluch nie chce samotnie leżeć w łóżeczku. Staraj się spędzać z nim jak najwięcej czasu. Noś go po mieszkaniu w chuście lub nosidle, lub kładź w leżaczku w pomieszczeniu, w którym akurat przebywasz. Niech Twój maluch towarzyszy Ci w codziennych czynnościach. Będzie to dla niego niezwykle fascynujące.

  • Mów do dziecka jak najwięcej, nawet jeśli teraz Cię nie rozumie, to stanie się to szybciej jeśli będziesz to robić.