BezpiecznaCiaza112023

Noworodek, wbrew pozorom, nie jest taki bezsilny jak myślisz. Natura obdarzyła go licznymi odruchami pierwotnymi, które pomagają mu przetrwać w zupełnie nowym i obcym środowisku. Co wcale nie znaczy, że noworodek jest już taki samodzielny. Absolutnie nie! Ten maluch wciąż myśli, że jest w Twoim brzuchu. Okres noworodkowy to adaptacja do nowej rzeczywistości. Przeczytaj i dowiedz się na co powinnaś przygotować się w pierwszych tygodniach życia.

Drugi miesiąc życia to czas kiedy Twój noworodek staje się niemowlakiem. Jednak to wciąż tak zwany IV trymestr, kiedy dziecko wciąż myśli, że jest w Twoim brzuchu. W tym miesiącu powoli zaczynają zanikać odruchy bezwarunkowe, a niemowlak zaczyna coraz świadomiej się poruszać i wydawać z siebie inne dźwięki niż płacz. Dwumiesięczne dziecko krócej śpi, dzięki czemu ma więcej czasu na aktywność i obserwacje otoczenia. Pierwsze tygodnie życia dziecka sprawiły, że zaadaptowałaś się do nowej sytuacji, z pewnością masz już wprawę w karmieniu i przewijaniu, ale ono rozwija się tak dynamicznie, że każdego dnia na nowo uczysz się jak z nim postępować. Przeczytaj i dowiedz się co czeka się w drugim miesiącu życia Twojego malucha.

Trzeci miesiąc życia to ostatni etap tzw. IV trymestru. Dziecko wygląda na bystrzejsze, więcej rozumie i chce wchodzić z innymi w interakcje. Na jego twarzy bardzo często pojawia się uśmiech. Uwielbia spędzać czas z bliskimi. Dlatego spędzajcie jak najwięcej czasu razem. Niech dziecko towarzyszy Ci w codziennych czynnościach. Wtedy jego rozwój będzie pełniejszy i szybszy. Przeczytaj i dowiedz się co może spotkać Twoje dziecko w trzecim miesiącu życia.

Niemowlak w czwartym miesiącu zazwyczaj podwaja wagę urodzeniową i staje się coraz silniejszy i bardziej aktywny. To już dojrzały niemowlak, który coraz lepiej zna swoje ciało. Maluch nie dość, że jest towarzyski, to jeszcze bardzo ciekawski. Wspieraj go w tym i rozwijaj. Przeczytaj i dowiedz się co może spotkać Twoje dziecko w czwartym miesiącu życia.

Piąty miesiąc życia dziecka to intensywny okres rozwoju ruchowego. Twój niemowlak zacznie obracać się z plecków na brzuszek i będzie ćwiczył swoje ciało na różne sposoby. Czasem możesz mieć wrażenie, że jego ciało zrobione jest z gumy. Intensywny rozwój ruchowy jest silnie skorelowany z rozwojem emocjonalnym i intelektualnym. Każdego dnia będziesz odkrywa nowe umiejętności swojego dziecka i wpada w zachwyt nad kolejnymi. Pięciomiesięczny niemowlak jest wspaniałym towarzyszem. Jest niezwykle otwarty i pozytywnie nastawiony do świata – uśmiecha się, piszczy na Twój widok. Jego okresy aktywności stają się coraz dłuższe. Ma wiele zainteresować: począwszy od budowy własnego ciała, na przedmiotach codziennego użytku kończąc.

Twoje dziecko zaczyna się poruszać i samodzielnie eksplorować otoczenie. Początkowo może obracać się wokół własnej osi, turlać się, albo pełzać po podłodze. To także czas kiedy mogą pojawić się pierwsze ząbki, czy pierwsze świadomie wypowiedziane sylaby. Półroczne dziecko nie próżnuje. Jego rozwój idzie jak burza. Przeczytaj jakich postępów możesz spodziewać się w najbliższym czasie.

Twoje dziecko wkracza właśnie w drugie półrocze swojego życia. Wiele już potrafi, ale do samodzielności jeszcze długa droga. Siódmy miesiąc życia dziecka, to czas kiedy według WHO możesz zacząć rozszerzać dietę dziecka. Twój niemowlak wkroczy zatem w świat smaków i doznań kulinarnych. Prócz tego Twój maluch będzie pełzał po mieszkaniu i zacznie ćwiczyć pozycję czworaczną. To bardzo intensywny czas zarówno dla dziecka, jak i dla opiekujących się nim rodziców. Na co powinnaś być gotowa?

Ósmy miesiąc życia to w dalszym ciągu intensywny rozwój motoryki dużej. Twoje dziecko z pewnością ćwiczy przemieszczanie się po domu i być może samodzielnie siedzi. Na ten miesiąc przypada też kolejny skok rozwojowy, który wiąże się z rozwojem inteligencji. Jest ona zapisana w genach, ale możesz pomóc mu ją rozwijać.

Strona 1/2

Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl