Dzienniczek ciąży - sklep internetowy Brioko.pl

TBS-y ??

7 lata 6 miesiąc temu #93902 przez sylwus136
TBS czyli Towarzystwa Budownictwa Społecznego

no i własnie mam do was dziewczyny pytanie :
czy wiecie jak można się starać o takie mieszkania?
jak to wszystko wygląda i na czym polega bo jestem w tym ciemna...
na jakiej zasadzie się je wynajmuje badź kupuje?
ile się za nie płaci?

Może któraś z was mieszka w takich blokach i może mi coś o nic napisac ?
Byłabym wdzieczna :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

7 lata 6 miesiąc temu - 7 lata 6 miesiąc temu #93913 przez Emme
musisz iść do siedziby, wziąć podanie i wypełnić (nawet mam w domu takie). tam są przeróżne pytania, ogólnie chodzi o to, że to są mieszkania dla tych co kupują w biedronce :)
a tak na serio to musisz później pokazać zaświadczenie o zarobkach, nie możesz mieć żadnej nieruchomości czy ziemi na własność. cena zależy pd metrażu, który Ci przydzielą (to jakoś na ilość osób jest). płacisz kaucję i partycypację, a później czynsz, który jest dość wysoki (znajomi za ok 50 m2 płacą ok 700zł), ale w tym masz zadatek za wodę lub ogrzewanie. mieszkanie jest "Twoje", ale tak na serio to je jakby wypożyczasz. czas oczekiwania jest długi, znajomi czekali ponad 2 lata. jak już dostaniesz przydział to losujesz piętro i wsio :)
najlepiej o ceny dowiedzieć się u konkretnym mieście, bo jest różnie.
co do samych bloków to są budowane szybko i po kosztach, często wychodzą "usterki". przynajmniej ja znam tbsy z tej strony.

7 lata 6 miesiąc temu #93917 przez sylwus136
siedziby czyli ich jakiejś specjalnej czy wystarczy do urzędu?
Pytam z ciekawośći bo osobiście wolałabym kupić i mieć coś swojego a o tych TBS-ach usłyszałam jak odbieraliśmy męża ksiażeczkę mieszkaniową juz po rozliczeniu ale babka nie wytłumaczyła nam o co w tym chodzi.
To chyba tak naprawdę nie jest zbyt opłacalne? bo chyba wyrzucić mogą Cię stamtąd kiedy chcą czy masz jakąś umowę ?

7 lata 6 miesiąc temu - 7 lata 6 miesiąc temu #93921 przez Emme
oni maja swoje siedziby, miasto nie ma z tym nic wspólnego (poza zgodą).
to jest tak jakbyś wynajmowała mieszkanie przez całe życie, ale nikt Ci nie wypowie (chyba, ze komornik :silly: ), jeśli kogoś nie stać na mieszkanie lub nie dostał kredytu to to jest jakieś rozwiązanie, chociaż sama wolałabym spłacać kredyt tymi pieniędzmi z czynszu

właściwie to można to porównać do mieszkań spółdzielni mieszkaniowych tylko z tą różnicą, że płacisz kaucję i partycypację (moi znajomi płacili 25tys) i masz o wiele wyższy czynsz.

7 lata 6 miesiąc temu #93924 przez Marysia27
Emme, ale Ty jesteś ogarnięta w tym temacie :) U nas właścicielem bloku jest TBS, ale mieszkanie jest moje. Kupiłam od poprzedniej właścicielki która wykupiła je od TBSu za śmieszne pieniądze- chyba 10.000 zł :)A my kupiliśmy już za 158 tys+ w to wliczony garaż. Czynsz i opłaty za 60 m + opłaty remontowe co miesiąc wychodzi 600 zł. Osiedle mamy bardzo zadbane, cały czas są tu nowe inwestycje, nie mogę więc narzekać :laugh: I stąd te nie najniższe remontowe, ale coś za coś.

7 lata 6 miesiąc temu #93926 przez Marysia27
My w sumie płacimy do tego ok 900 zł kredytu mi3szkaniowego bo za Chiny Ludowe nie uciułałabym kasy na spłatę mieszkania byłej właścicielce. Ale i tak bardziej opłaca się to ni z nabijać komuś kiesę za wynajem, a tak płacę na własne.

7 lata 6 miesiąc temu #93929 przez Emme
z tym kupnem to jest tak, że oni maja pozwolenie na wybudowanie powiedzmy 100 bloków rocznie i jak już je wybudują to muszą sprzedać stare, żeby dalej budować. w niektórych miastach można kupić, ale to są te pierwsze ich bloki.

7 lata 6 miesiąc temu #93933 przez Emme
Marysia27 napisał:

My w sumie płacimy do tego ok 900 zł kredytu mi3szkaniowego bo za Chiny Ludowe nie uciułałabym kasy na spłatę mieszkania byłej właścicielce. Ale i tak bardziej opłaca się to ni z nabijać komuś kiesę za wynajem, a tak płacę na własne.

zgadzam się z tym, ja na razie nabijam komuś kieszeń :P
choć szukam innego rozwiązania, bo noszą się z zamiarem sprzedaży mieszkania a ja za nic w świecie nie kupiłabym tego mieszkania, znając jego wady, poza tym wiem ile by sobie zażyczyli ...

7 lata 6 miesiąc temu #93939 przez Marysia27
Uczciwie napiszę, że mieszkanie mam fajne, wcale nie najmniejsze jak na blok, i bloki są świetnie utrzymane- ocieplone, wyremontowane. Na wylocie miasta, przy szpitalu 50m od lasu i 15 min do morza...jak o tym pomyślę to 3ci rok spłacania kredytu wcale nie wydaje się być taki straszny... ;) ja przez kilka lat wynajmowałam mieszkania, ale to się nie kalkulowało. Właścicielka chciała za nasze najpierw 180 tyś, ale ze mnie dobry negocjator, to zeszła z ceny :side: Emme a ile chcą u Ciebie za twoj metraż?

7 lata 6 miesiąc temu #93943 przez Emme
ja płacę 950zł z czynszem (i to po znajomości :P) za 50m2

7 lata 6 miesiąc temu #93948 przez Marysia27
Się cenią... a za ile chcą wyprzedawać mieszkania na własność? wiesz coś na ten temat?

7 lata 6 miesiąc temu - 7 lata 6 miesiąc temu #93955 przez Emme
nie wiem, ale pewnie nie mniej jak 3500tys za metr. to jest blok z wielkiej płyty, słyszę co sąsiedzi oglądają, ba, jakie prezenty planują kupić na święta i wcale nie muszę do tego szklanki używać :silly: nie chciałabym tu mieszkać całe życie

a tbsy nie mam pojęcia, bo u mnie jeszcze nie noszą się z zamiarem

7 lata 6 miesiąc temu #93962 przez Marysia27
Ha ha, u mnie też wielka płyta, ale sąsiadów nie słyszę- jestem głośniejsza :silly: Żarcik, ale nie wiem czy nie słyszę bo nie słucham, czy faktycznie jest cicho...? i sąsiadów mam fajnych :)

7 lata 6 miesiąc temu #93968 przez Emme
ja bardzo bym nie chciała ich słyszeć...
oni np w niedzielę rano włączają sobie mszę świętą i o 7 rano budzi mnie Alleluja :P
albo jak w nocy nie mogłam spać przez ciążę, to słyszałam o piątej rano niewybredne odgłosy, a później słyszałam ile na ofiarę zamierzają przeznaczyć...
czy "podaj mi ręcznik!" :S

7 lata 6 miesiąc temu #94006 przez Asiersa
jeśli chodzi o głośnych sąsiadów to mam takiego jednego nade mną :dry:
znam ich łóżkowe problemy na wylot. Wiem co jedzą, co pija i co ogólnie robią w danym momencie :angry: A najgorsze jest to, że głośno krzyczą podczas "umilania sobie wieczorku". :dry: :dry: :dry:

Mój dzielny chłopczyk :*:*

Moderatorzy: kasiorailona
Reklama

Bestsellery

• Koszulka Regularna mama

Regularna mama

• Koszulka Brioko baby

Brioko Baby

• Dzienniczek ciąży

Dzienniczek ciąży

• Dzienniczek żywienia dziecka

Dzienniczek żywienia

• Dzienniczek żywienia maluszka