BezpiecznaCiaza112023

Nazwisko dziecka

13 lata 7 miesiąc temu #31095 przez Emme
Witajcie :)
Zastanawia mnie mnie pewna sprawa, a mianowicie chodzi mi o nadanie nazwiska dziecku ze związku pozamałżeńskiego.

Nie jesteśmy małżeństwem. Na tą chwilę nie mamy zaplanowanego ślubu, ale w bliższej lub dalszej przyszłości zalegalizujemy nasz związek. Po urodzeniu dziecka mogę nadać mu moje nazwisko, nazwisko ojca, (lub podwójne?).
Chciałabym rozpatrzyć za i przeciw tych wszystkich opcji.
Nie jesteśmy małżeństwem, więc chciałabym, żeby dziecko nosiło moje nazwisko, a po ślubie żeby przejęło nazwisko ojca. W razie gdyby do ślubu nie doszło (czego nie zakładam, ale wokół jest mnóstwo przypadków, kiedy po jakimś czasie pary się rozstają), inne nazwisko dziecka i matki utrudnia wiele spraw. W przypadku podwójnego nazwiska o ile dobrze rozumiem, po ślubie nie można zmienić tylko na nazwisko ojca?

Co Wy o tym myślicie? Była któraś w podobnej sytuacji? Dokładnie nie wiem jak to wygląda z prawnego pkt widzenia.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31100 przez angela660
Hej, u mnie było tak jakoś oczywiste, że mój syn będzie miał nazwisko ojca. Też żyjemy bez ślubu, zresztą mam do tego dość specyficzne podejście;p

Nie wiem nic o utrudnieniach w związku z innym nazwiskiem...

Jeśli rodzisz w Polsce, w szpitalu automatycznie dziecko dostaje Twoje nazwisko, zmienia się je dopiero przy rejestracji w urzędzie.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31110 przez Emme
Z doświadczeń moich koleżanek niestety wynika, że są miejsca/instytucje, które robią problem. Chodzi o to, że jeśli wymagana jest zgoda jednego z rodziców na coś, to jeśli matka i dziecko mają tak samo na nazwisko to nie ma problemu, ale gdy jest inne trzeba wstawić się z ojcem (który np jest nieosiągalny z różnych przyczyn). Dla mnie jest to nie do pomyślenia, ale takie sytuacje się zdarzyły.
a druga sprawa to taka, że chyba czułabym się źle, gdybym miała inaczej na nazwisko niż moje dziecko i mój partner. a i byłaby to większa mobilizacja dla mężczyzny, żeby zalegalizować związek.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31117 przez Madzia89862
eee ale chyba nic na sile z tym slubem?mezczyzna musi"dojrzec"do tej decyzji:)a fakt utrudnienia robia czasem w zwiazku z innym nazwiskiem

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31122 przez Mirella
My co prawda po ślubie, ale ja mam dwa nazwiska i nasze dziecko też :) a mąż ma jedno ;)
Emme, najlepiej iść do urzędu i o wszystko wypytać, takie szeptane wiadomości tylko zamęt sieją. Ale mnie się wydaje że jak po ślubie dzieci przyjmują nazwisko męża matki nawet gdy nie jest on ich ojcem, to i wasze dziecko mogłoby zmienić nazwisko po waszym ślubie, tylko to pewnie jest straszne zawracanie głowy ta cała papierologia, to może weźcie tak szybciutko cywilny? to nawet w szpitalu łatwiej, bo mąż to mąż, najbliższa rodzina, a nie jakiś obcy facet :D

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu - 13 lata 7 miesiąc temu #31123 przez _aga86_
Moja coreczka ma moje nazwisko. Planujemy slub najpozniej za dwa lata, ale wiadomo roznie w zyciu bywa. Znalezlismy inne rozwiazanie- a mianowicie moj narzeczony przejmie moje nazwisko. Jego nazwisko obojgu nam sie nie podoba stad taka decyzja. Z drugiej strony to duze ulatwienie dla nas ze wzgledu na to, ze czasami sama z niunia latam do Polski i dzieki temu, ze mamy jedno nazwisko nie mamy problemow na lotnisku, a wiem, ze czasami potrafia robic pod gorke - Emme ma racje.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31205 przez Emme
Co do ślubu, to póki co nie chcę go brac, ale obawiam się, że nasz kraj z tego powodu troszkę utrudni mi życie :), dlatego zastanawiam się nad nazwiskiem dla dziecka.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31208 przez sylka
Z prawnego punktu widzenia dziecko pozamałżeńskie może posiadać jedynie nazwisko matki lub ojca. Wczytawszy się w art.88 i art.25 kro (Kodeks rodzinny i opiekuńczy) wynika, że także dziecko małżeńskie może mieć nazwisko albo ojca, albo matki (oczywiście małżonkowie mogą mieć nazwiska połączone i w konsekwencji dziecko rownież).

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31238 przez jedynaczka
sylka, dziecko pozamałżeńskie również może mieć dwuczłonowe nazwisko, z tym że pierwsze jest nazwisko matki a drugie ojca.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31240 przez Joanna-Rona
Cześć
Co do nazwiska to się jakoś zdecydujesz albo dogadacie z partnerem :)
Najważniejsze jest aby ojciec uznał dziecko bo gdybyście się tfu tfu rozstali na tej zasadzie łatwiej jest starać się o alimenty. Na twoim miejscu zostawiła bym dziecku nazwisko swoje póki co :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31251 przez wiola
Emme,ja też jestem w wolnym związku,po urodzeniu się Filipka ,ojciec,uznał syna i ma jego nazwisko,myslę że to najlepsze rozwiązanie,ponieważ gdybyśmy kiedyś nie byli razem ,to wtedy dziecko ,ma jego nazwisko ,i nie muszę się włóczyć po sądach ,bo od razu mam alimenty.... :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31278 przez Emme
co do alimentów to potrzebne jest uznanie dziecka, a nie nazwisko "po ojcu". A więcej jest spraw w codziennym życiu, kiedy inne nazwisko matki i dziecka wiele utrudnia. Dlatego się nad tym zastanawiam, bo wiem, że dla faceta jet to ważne, ale z drugiej strony...

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 10 miesiąc temu #140221 przez zanet220291
ale w urzędzie i tak ojciec podpisuje oświadczenie, że nadając mu swoje nazwisko przyznaje,że jest pewny(bez badań itp.), iż to jego biologiczne dzieciątko :laugh:
Ja także mam podobną sytuację. Z moim Radziem nie mamy (jeszcze, bo bardzo chcemy ale sytuacja finans.nie pozwala nam nawet na cywilny, chociaż ja chciałabym kościelny od razu).
Będącx w ciąży mój narzeczony niby zapytał( ale i tak sam już zadecydował) że Nikolka będzie miała jego nazwisko. Oczywiście w szpitalu miała moje, ale w UC podpisywaliśmy oświadczenia, że to jego biologiczne dziecko oraz co do jego praw i obowiązków jako ojca.


a co do alimentów i nazwiska... ojciec mojego narzeczonego nie chciał go uznać jako swoje dziecko ( w poza małżeństwie. Po spr w sądzie musiał i płacić alimenty i nadać mu swoje nazwisko, bo chciała tak mama Radka...
Tak więc wybór zależy chyba bardziej od mamy jeśli luby nie pośpieszył się do ołtarza :lol:

moja Nikuś:*

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 9 miesiąc temu #154690 przez emma
z tego co wiem, jesli teraz zostawisz malenstwu swoje nazwisko, a po slubie bedziesz chciala, zeby nosilo jednak nazwisko meza, bedziesz musiala zwrocic sie do prezydenta miasta, w ktorym mieszkasz. po prostu piszesz podanie dlaczego chcesz, by nazwisko bylo zmienione i na jakie i czekasz na decyzje. jesli masz uzasadniony powod - w tym przypadku jak najbardziej tak - nie powinno byc problemow. w mojej rodzinie byl przypadek zmiany nazwiska dziecku i tak wlasnie zostalo to zalatwione.
problem pojawilby sie, gdyby nie bylo istotnego powodu oprocz tak zwanego widzimisie ;), np. nazywasz sie "rzepka", a chcesz zmienic na "jagiello", bo to drugie brzmi lepiej ;).

powodzenia! :laugh:

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 9 miesiąc temu #154716 przez Emme
pytałam w US i powiedzieli, że automatycznie dziecko przechodzi na nazwisko ojca (w naszym przypadku).

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: kasiorailona
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl