Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Niepłodność

Naprotechnologia to skrót od Natural Proceative Technology co oznacza metodę naturalnej prokreacji. Naprotechnologia jest uznawana za jedną z nowocześniejszych metod leczenia niepłodności. Przeciętna długość leczenia metodą naprotechologii wynosi 2 lata. Nie oznacza to jednak, że para nie może zajść w ciążę wcześniej.

Naprotechnologia polega na monitorowaniu i podtrzymywaniu zdrowia ginekologicznego pacjentki za pomocą leczenia farmakologicznego oraz jeżeli jest potrzeba także chirurgicznego. Sprawdź, czy naprotechnologia jest metodą dla Ciebie.

Dla kogo jest Naprotechnologia?

Naprotechnologia jest adresowana przede wszystkim do par, których niepłodność została zdiagnozowana i jest uleczalna. Na przykład niedrożne jajowody, które z pomocą HCG zostały udrożnione. Dodatkowo poleca się tę metodę także pacjentom z niepłodnością idiopatyczną, czyli niepłodnością niezdiagnozowaną.

Naprotechnologia opiera się przede wszystkim na naturalnych sposobach planowania rodziny, ale należy pamiętać, że jeżeli para nie została zdiagnozowana, naprotechnologia nie daje pewności poprawy stanu zdrowia, a może jedynie zabrać czas rozrodczy pary.

Ze względu na to, że często przyczyny niepłodności leżą poza układem ginekologicznym kobiety, metoda ta nastawiona jest także na obserwację zdrowia w innych obszarach organizmu człowieka. W ramach leczenia niepłodności metodą naprotechnologii zwraca się baczną uwagę na styl życia pacjentów, codzienną dietę oraz poziom stresu, w jakim żyją.

Dodatkowo naprotechnologia jest metodą dopuszczalną przez Kościół katolicki, w przeciwieństwie do metody in-vitro. Co dla wielu par, może być czynnikiem decydującym o wyborze właśnie tej metody starania się o dziecko.

Na czym polega metoda naprotechnologii?

Przede wszystkim naprotechnologia ma na celu wyznaczenie najkorzystniejszego okresu na zapłodnienie. Działa ona na zasadzie obserwacji organizmu kobiety. Za jej pomocą potrafimy określić dni płodne kobiety oraz wszelkie zaburzenia cyklu miesiączkowego. Zazwyczaj obserwacji kobiecego cyklu dokonuje się według metody Creighona, która polega na zapisywaniu na specjalnej karcie leczenia wyników obserwacji kobiecego organizmu tj. cyklu miesiączkowego, śluzu szyjkowego, temperatury ciała i ogólnego samopoczucia.

Dzięki tak dokładnej obserwacji kobieta łatwiej i szybciej zyskuje kontrolę nad swoim organizmem oraz zdrowiem ginekologicznym. Co więcej, w ramach tej metody, mają miejsce badania hormonalne oraz wstępna diagnostyka zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Po badaniach lekarz powinien rozpoznać przyczynę niepłodności i wtedy wraz z pacjentami stara się o uzyskanie regularnego cyklu miesiączkowego u kobiety np. za pomocą leczenia hormonalnego albo jeżeli jest to konieczne leczenia chirurgicznego. Następnie po wykonanym leczeniu wraz z regularną obserwacją cyklu, następuje etap oczekiwania na dziecko.

Krytyka naprotechnologii

Metoda naprotechnologii może pomóc w uzyskaniu diagnozy niepłodności, ale nie zawsze jest skuteczną metodą poczęcia dziecka.

Jeżeli para ma zdiagnozowaną zaawansowaną niepłodność, bądź głównym czynnikiem niepłodności jest niepłodność męska, albo obojga partnerów – naturalna metoda poczęcia może okazać się nieskuteczna.

W pewnych przypadkach jedynie rozród wspomagany np. za pomocą in-vitro, daje parze szansę na dziecko.

Świadomość tego, czy problem niepłodności, który dotyka właśnie nas, ma szansę wyleczenia za pomocą naprotechnologii, jest kluczowa. Jeżeli mamy pewność, że nasza choroba jest na tyle skomplikowana, że obserwacja i leczenie farmakologiczne nie pomoże – próby leczenia metodą naprotechnologii są stratą rozrodczego czasu. Biorąc pod uwagę średni czas leczenia tą metodą – 2 lata w okresie rozrodczym pary, to bardzo dużo i ich strata, może powodować kolejne problemy z zajściem w ciążę.

Dlatego tak istotne jest już na samym wstępie dokładne zdiagnozowanie niepłodności, które jest możliwe tylko u doświadczonego specjalisty. Taki lekarz, oprócz odpowiedniej diagnozy, powinien zaproponować, jego zdaniem najlepszą (co oznacza, dającą najmożliwiej najszybsze rezultaty) metodę leczenia niepłodności.

Dobry specjalista wie, że w interesie osób niepłodnych leży, jak najszybsze zajście w ciążę, ponieważ sam upływ czasu, również działa na niekorzyść płodności.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej