Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Planowanie ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres, ale warto się do niego przygotować. Planując ciążę powinnaś wykonać badania m.in. krwi, zaszczepić się. Podpowiadamy jakie badania warto zrobić planując dziecko. Pamiętaj bardzo ważne są pierwsze tygodnie ciąży dlatego rozpocznij przyjmowanie kwasu foliowego. Przeczytaj artykuł, bo ciąża to wyjątkowy czas, do którego warto się przygotować i już dziś zadbać o własne zdrowie.

Badania, które powinniście wykonać są standardowe. Kobieta powinna je wykonać nawet wtedy, gdy czuje się zupełnie zdrowa. Internista lub lekarz rodzinny przeprowadzą gruntowny ogląd Twojego stanu zdrowia. Powinnaś, więc zacząć od wizyty u internisty lub Twojego lekarza rodzinnego.

Badania przed planowaną ciążą, które warto zrobić to m.in.:

  • podstawowe analizy laboratoryjne moczu i krwi,
  • poziomów hormonów tarczycy,
  • na obecność wirusa zapalenia wątroby typu B w skrócie WZW B (tzw. żółtaczki),
  • na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie,
  • na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii (CMV).

Pewnie jesteś ciekawa, co to takiego owa cytomegalia pod kątem, której również powinnaś się przebadać. O toksoplazmozie będzie potem. Cytomegalia to rodzaj wirusa, którego w stanie „uśpionym” ma aż 80% społeczeństwa. Ludzie dorośli są wyposażeni przez naturę w przeciwciała i zazwyczaj przechodzą chorobę cytomegalii zupełnie bezboleśnie, najczęściej, gdy mają jej atak, czują się tak jakby byli przeziębieni. Niestety maluch w Twoim łonie jest zupełnie bezbronny. Cytomegalia zazwyczaj atakuje: jego układ nerwowy, wątrobę, śledzionę, wzrok i słuch. Lekarze wyróżniają dwa rodzaje dziecięcej cytomegalii: wrodzoną - dziecko zaraziło się chorobą w brzuszku Mamy lub nabytą, kiedy dziecko zaraziło się po urodzeniu.

Cytomegalia wrodzona daje w każdym prawie przypadku jakieś konsekwencje: na przykład dziecko jest chore na ciągle przedłużająca sie żółtaczkę, jego wyniki analizy krwi są po prostu złe. Cytomegalia powoduje słaby rozwój neurologiczny dziecka, maluch słabo słyszy lub widzi. Niestety badania, na cytomegalię nie są obowiązkowe, więc sama powinnaś poprosić lekarza o ich przeprowadzenie. Powinnaś to zrobić, aby być spokojną i pewną zdrowia Twojego maluszka Mamą.

Toksoplazmoza

Pamiętaj o chorobach, którymi mogłaś zarazić się od zwierząt. Jeśli macie psa lub kota, to zlecenie badań, wykluczających choroby pochodzące od Waszych czworonożnych przyjaciół, są konieczne. Szczególnie ważne jest wykonanie badań na obecność we krwi przeciwciał przeciwko toksoplazmozie - chorobie przenoszonej m.in. przez koty domowe, ponieważ jest ona szczególnie groźna dla maleństwa, a u ludzi i zwierząt najczęściej przebiega bezobjawowo.

Toksoplazmową możesz zarazić się również w inny sposób.

Jeśli lubisz kotlety mielone, lub twoi domownicy wprost przepadają za tym specjałem to wówczas, pamiętaj, aby nie jeść surowego mięsa w czasie ich przyrządzania gdyż w praktyce możesz mimowolnie zarazić się właśnie tą chorobą. Następna praktyczna rada, która uchroni Ciebie przed ewentualnym zarażeniem, toksoplazmową – jeśli kroisz surowe mięso nie używaj bezpośrednio po tej czynności nie umytego noża do krojenia innych produktów.

Jest to również sposób na szybkie zarażenie tą niezwykle niebezpieczną dla Twojego dziecka chorobą. Aby uniknąć ewentualnego zakażenia od Twojego czworonożnego przyjaciela kota powinnaś sprzątać kuwetę kota w rękawiczkach jednorazowych (dostępne w każdej aptece) przynajmniej, co drugi dzień, ponieważ drobnoustroju toksoplazmy mają mniej więcej tyle czasu, aby się pojawić.

Jeśli na przykład zrobisz badania na toksoplazmozę, a poziom IgG wyniesie 165 jednostek, z kolei wynik IgM będzie ujemny, to świadczy o tym, że miałaś kontakt z drobnoustrojem toksoplazmy. Twój organizm wytworzył przeciwko niemu przeciwciała. Pamiętaj, to, co wówczas powie Ci lekarz – czy stan ten nie wymaga leczenia i czy śmiało możesz planować dziecko. Poziom przeciwciał tego typu może się utrzymywać na troszkę podwyższonym poziomie przez całe lata na przykład po przebytej infekcji.

Badania ginekologiczne o których musisz pamiętać:

  • Wymazy z szyjki macicy, tzw. cytologia;
  • USG Twoich narządów rodnych i piersi;
  • Podstawowe badania hormonalne określające poziomy hormonów kobiecych.

Cytologia jest badaniem bezbolesnym! Trwa dosłownie chwilę. To badanie jest profilaktyką przeciwko rakowi szyjki macicy. Dlatego ważne jest, żeby je robić co najmniej raz w roku. Pamiętaj, żeby 2 dni przed badaniem nie współżyć.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej