Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Planowanie ciąży

Kwas foliowy należy przyjmowąć już w momencie planowania ciąży. Od momentu poczęcia dziecka chroni jego rozwoju przed wytworzeniem się wad wrodzonych cewy nerwowej i układu nerwowego. Dlatego przed planowaną ciążą kup w aptece kwas foliowy. Ponieważ wyżej wymienione wady powstają głównie w okresie, kiedy kobieta nie wie, że jest w ciąży!

Kwas foliowy chroni Twoje maleństwo w czasie jego rozwoju przed wytworzeniem się wad wrodzonych cewy nerwowej i układu nerwowego. Bardzo ważne jest, żeby przyjmować go już przed ciążą. Ponieważ, te wady wytwarzają się głównie w okresie, kiedy kobieta nie wie, że jest w ciąży!

Pamiętaj o tym, że w żywności nie występuje kwas foliowy w czystej postaci. Jest przetwarzany przez ludzki organizm z tzw. folanów, zawartych w zielonolistnych warzywach, wątróbce, brukselce, brokułach, nasionach roślin strączkowych, zarodkach pszennych, płatkach śniadaniowych i chlebie. Obecnie w aptekach dostępne są preparaty kwasu foliowego w zalecanych przez specjalistów dawkach, jest on również składnikiem preparatów wielowitaminowych.

Należy unikać podawania witamin w skoncentrowanej formie, że najlepiej będzie, jeżeli większość witamin będzie pochodziła z pożywienia. Powinnaś jednak uważać na witaminy, które Twój organizm magazynuje. Ich nadmiar może być szkodliwy dla Twojego przyszłego dziecka. Rzeczywiście niektóre z witamin powinnaś spożywać po konsultacji z lekarzem. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku witaminy A.

Spożywanie produktów bogatych w tę witaminę jak i jej suplementów powinno zawsze odbywać się tylko pod okiem lekarza. Jeżeli w Twoim przypadku występują niedobory tej witaminy, niedobory stwierdzone na przykład na podstawie badań, które przeprowadziłaś, najkorzystniej będzie, jeżeli większość dziennej dawki będzie pochodziła z pożywienia, a reszta - z syntetycznych witamin. Najlepiej spożywać produkty zasobne w beta-karoten, np. marchewkę lub dynię, a nie w witaminę A, jak wątróbka. Witamina A syntetyzuje się w organizmie z beta-karotenu, ale tylko w takich ilościach, w jakich organizm potrzebuje. Reszta jest wydalana z Twojego organizmu.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej