Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Karmienie piersią

Pozycje w przypadku karmienia piersią bliźniaków niewiele się różnią. Należy pamiętać, że większość kobiet jest w stanie wykarmić dwoje dzieci.

Możesz karmić jedno, a następnie drugie dziecko albo oba równocześnie.

Pozycje, które możesz wykorzystać do karmienia bliźniąt jednocześnie są następujące:

Pozycja klasyczna – bliźnięta są ułożone „na krzyż”.

W tej pozycji plecy mamy powinny być wyprostowane. Żeby było wygodniej można podłożyć sobie poduszkę pod plecy. Natomiast pod nogi postawić sobie podnóżek albo niski stołeczek. Na kolana można położyć sobie dwie poduszkę. Jedno Dziecko powinno zostać ułożone na poduszce lub przedramieniu mamy. A drugie z drugiej strony.

Główka dziecka powinna być wyżej niż tułów oparta na łokciu mamy, brzuszek przytulony do brzuszka mamy, plecy dziecka są podtrzymywane przez przedramię mamy, a jej dłoń podtrzymuje pośladki dziecka.

Pozycja „spod pachy” tzw. pozycja futbolowa.

Mama siedzi, przygotowuje sobie dwie poduszki (są również specjalne przeznaczone do karmienia bliźniąt), które układa się po bokach. Bierze jedno dziecko i podtrzymuje na przedramieniu jego plecki, brzuszkiem jest zwrócone do jej boku. Dłoń mamy podtrzymuje główkę dziecka oraz jego kark. Drugie w identyczny sposób.

Jedno dziecko jest w pozycji klasycznej. Natomiast drugie karmione jest spod pachy.

Karmiąc bliźnięta powinna mama zmieniać piersi.
Przykład: Jednego dnia Staś je z prawej piersi, a z lewej Tosia. Drugiego Tosia je prawej piersi, a Staś z lewej.

Każde z bliźniąt może być inne: jedno będzie łapczywie jadło, a drugie wolniutko. Taką różnice może zauważyć mama. W tym momencie powinna to wolniejsze dłużej przystawiać do piersi.
Jeżeli nie może mama przystawiać dzieci do piersi powinna odciągać im pokarm. Tak często, jakby karmiła piersią.</p


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej