Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Przebieg porodu

Jeżeli rodzisz dziecko po raz pierwszy poród może trwać nawet do 15 godzin. Kobiety, które rodzą po raz pierwszy dziecko nazywamy pierwiastki. Jeżeli jest to kolejna ciąża, to na kobietę mówimy wieloródka.

Ile trwa poród?

Gdy rodzisz kolejne dziecko to Twój poród może trwać od 6 do 9 godzin. Może trwać nawet krócej. Dlatego jeżeli jest to Twój kolejny poród, to nie sugeruj się czasem trwania pierwszego porodu. Czasami kobiety myślą „rodziłam z 10 godzin, byłam w szpitalu jak nic się nie działo, mogłam dłużej zostać w domu… zrobię to tym razem”. Zostają dłużej w domu i nagle okazuje się, że mogły nie zdążyć dojechać do szpitala.

Oczywiście podana przeze mnie ilość godzin trwania porodu jest tylko orientacyjna.

Kiedy zaczyna się poród?

Poród zaczyna się, kiedy są regularne skurcze trwające, co najmniej 30 sekund i powtarzające się, co 10 minut.

Czas trwania skurczy skraca wraz z postępem porodu. W czasie trwania porodu postępuje rozwarcie szyjki macicy.

Szyjka macicy to ujście zamykające macicę. W czasie porodu rozwiera się do szerokości 10 cm. Żeby ocenić postęp porodu wykonuje się badanie wewnętrzne (ginekologiczne).

W badaniu ocenia się rozwarcie szyjki macicy. Dlatego możesz usłyszeć „przepuszcza dwa palce”, „rozwarcie jest na 2 cm”. To także jest informacja dla Ciebie, na jakim etapie porodu jesteś.

Często na sali porodowej można usłyszeć jak przyszłe mamy i ich bliscy zadają pytanie, „kiedy będzie wreszcie ten poród?”.

Dlaczego tak się dzieje?

Niektórzy myślą, że poród jest wtedy, kiedy dziecko przychodzi na świat, czyli końcowy, wyczekiwany moment. Nic bardziej mylnego. Poród zaczyna się od regularnych skurczy i kończy w momencie urodzenia łożyska. Na sali porodowej po porodzie jeśli jest taka potrzeba odbywa się jeszcze szycie krocza.


Gdy urodzisz dziecko, prowadź notatki: z czasu spania, którą piersią karmiłaś, kiedy zmieniałaś pieluszkę. Zapisywanie takich informacji ułatwi Ci Dzienniczek dnia i nocy Maluszka lub Dzienniczek karmienia Maluszka.




Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej