Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Przebieg porodu

Poród, to cztery okresy. Każdy etap porodu został opisany w artykule.

Pierwszy okres porodu

W pierwszym okresie dokuczać będą Ci skurcze, dzięki, którym rozwiera się szyjka macicy. Niestety nie ma takiej sytuacji, żeby poród był bezbolesny. Możesz skorzystać ze środków farmakologicznych zmniejszających ból. Do nich należą:

  • znieczulenie zewnątrzoponowe,
  • dolargan.

W czasie pierwszego etapu porodu będziesz mogła sobie chodzić po sali, a co jakiś czas będą robione zapisy KTG, żeby zobaczyć jak serduszko Twojego dziecka reaguje na skurcze i czy jest wszystko w porządku. Dlatego warto, żebyś się nie sprzeciwiała poleceniom personelu medycznego i wykonywała to, czego od Ciebie oczekują. Powinnaś stale współpracować z położną i z osobą towarzyszącą Ci w czasie porodu. Twoim zadaniem jest aktywny udział w porodzie. Pamiętaj o tym.

Formą aktywności będzie, że w czasie skurczu np. będziesz siadać na piłkę, albo kucać. Wszystko zależy od tego jaka pozycja czy technika będzie Ci odpowiadać.

Drugi okres porodu

Drugi okres zaczyna się w momencie, kiedy następuje pełne rozwarcie i osiąga szerokość 10 centymetrów. Natura stawia Ciebie przed zadaniem urodzenia dziecka. To jak szybko przyjdzie na świat głównie zależy od efektywności Twojego parcia. Dlatego ważne, żebyś poprosiła w trakcie porodu położną, żeby wytłumaczyła Ci jak to zrobić. Żeby dobrze i efektywnie poprzeć musisz zauważyć jak przebiega skurcz. Przedstawia się to mniej więcej tak, że czujesz skurcz. Odczuwasz jak on narasta i jak staje się coraz silniejszy, a potem maleje. Wówczas, kiedy skurcz jest najsilniejszy, musisz nabrać powietrza, przygiąć głowę do klatki piersiowej i z zamkniętymi oczami z całej siły przeć. Możesz usłyszeć polecenia: „poprzyj”, „stęknij” i inne tego typu wyrażenia.

Tak naprawdę możesz odczuwać coś takiego jakbyś się wypróżniała, ponieważ główka dziecka uciska odbyt. Czasami pacjentki boją się przeć w obawie, że oddadzą stolec. Nie powinnaś się martwić, to nic, zdarza się, najważniejsze jest przecież urodzenie dziecka. Nikt nie potraktuje takiego zdarzenia jako braku Twojej kultury, raczej jako naturalną kolej rzeczy. Więc głowa do góry, jeśli coś takiego się zdarzy. Niech ten fakt Ciebie nie przytłacza, ani zawstydza, możesz zresztą poprosić o zrobienie lewatywy przed porodem (lub w I okresie) i w ten sposób rozwiązać ten wstydliwy dla większości przyszłych mam problem. Kiedy uda Ci się, a na pewno tak będzie, i urodzisz dziecko to „wyląduje” ono na Twoim brzuszku. Nie bądź zaskoczona tym, że nie ono takie różowe jak na przykład na amerykańskich filmach, tylko umazane krwią, wodami płodowymi i czasami jeszcze w mazi płodowej, pokryte białym nalotem. Jednak w tym momencie będziesz najszczęśliwszą kobietą na świecie, a Twoje dziecko będzie najcudowniejsze. Zaraz pewnie dostrzeżesz, do kogo jest podobne. W niektórych szpitalach dziecko jest od razu przystawiane do piersi. Jest to bardzo ważne dla przyszłej więzi matki z dzieckiem, a także powodzenia przyszłego karmienia piersią. W tym okresie porodu możesz mieć nacięte krocze, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Po urodzeniu dziecka i chwilowym potrzymaniem jego na rękach. Zostanie wzięte do obejrzenia przez lekarza oraz zważenia, zmierzenia oraz oceny w skali Apgar.

Trzeci okres porodu

Trzeci okres porodu to urodzenie łożyska. To właśnie dzięki łożysku w czasie ciąży zachodzi wymiana między Twoja krwią a krwią dziecka. Od łożyska odchodzi pępowina, która łączy się z „pępkiem Twojego” dziecka. Po urodzeniu dziecka, pępowina zostaje zabezpieczona narzędziami i przecięta. Pamiętaj o tym, że łożysko także rodzisz. Z tego względu zostaniesz jeszcze raz poproszona, żeby przeć. Podczas tej części rodzenia się łożyska, lekarz dokonuje oceny łożyska, sprawdza, czy wszystko jest w porządku. Po urodzeniu łożyska, twoje krocze zostanie zszyte, jeżeli zostało nacięte. Podczas szycia nie powinnaś nic czuć oprócz delikatnego przeciągania nici, ponieważ zostaniesz wcześniej znieczulona miejscowo. Dobrze żebyś była w tym momencie cierpliwa i nie ruszała się. Jeżeli byłaś znieczulona tzw. ZZO (znieczulenie zewnątrzoponowe) nie będziesz nic odczuwać podczas szycia krocza.

Czwarty okres porodu

Następuje czwarty etap porodu. W tym okresie, jeżeli nie było żadnych komplikacji, zostaniesz na okres 2 godzin na sali porodowej w celu obserwacji, czy wszystko na pewno jest w porządku. Czas obserwacji wydłuża się do 4 godzin w przypadku komplikacji w czasie porodu. Oczywiście jest to też czas Twojej radości, ponieważ oto dokonałaś wielkiego wysiłku i należą Ci się gratulacje oraz możliwość nacieszenia się nowym członkiem rodziny.

Reasumując, sama widzisz, że poród to nic strasznego, na końcu czeka Cię niezwykła nagroda. Podejdź do tego, jak do wyzwania, a na pewno wszystko się uda.

A po porodzie, aby lepiej poznać rytm dnia i nocy dziecka prowadź notatki z czasu karmienia, snu, zabawy, zmiany pieluszek. Możesz, to robić w zwykłym zeszycie. Natomiast szybciej i łatwiej będzie Ci prowadzić zapiski w specjalnie do tego celu przeznaczonym Dzienniczku dnia i nocy Maluszka lub Dzienniczku karmienia Maluszka.




Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej