Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Tatusiowie

Jak to możliwe? Przecież partnerka to ta sama osoba, którą kochasz tylko w niej teraz jest jeszcze dziecko. Ty również nie wiele się zmieniłeś- wiesz, że zostaniesz tatą. Ta wiedza coś w Was zmieniła. Nie potrafisz tego określić, ale nagle jakby temat seksu zszedł na dalszy plan? A Twoja partnerka zaczyna się zastanawiać czy nadal jest atrakcyjna. Jednak każde się boi powiedzieć o swoich problemach, więc każdy z Was słyszy jakiś powód przez który się nie kochacie.

Ale w Waszych głowach rodzi się pytanie: dlaczego taka zmiana?

  • Jednym z powodów może być to, że staraliście się o dziecko, więc jakby seks był po to by stworzyć nowe życie. Kiedy już jest, tak jak tego bardzo chcieliście. To boicie się podświadomie, że moglibyście zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.
  • Jeżeli lekarz Twojej partnerce, albo Wam wyraźnie nie zakomunikował: „jest taka sytuacja, że ciąża jest zagrożona, proszę nie współżyć”, to nie macie czego się obawiać. Kochać możecie się w każdym trymestrze ciąży, tylko w różnych pozycjach.
  • Ty chcesz się kochać, ale nie okazujesz tego. Ona chce się kochać, ale też tego nie okazuje. Każde z Was myśli, że drugie nie ma ochoty. Rośnie w Was niezrozumienie dlaczego. Tymczasem oboje chcecie tego samego. Nie rozmawianie na ten temat z partnerką nie jest rozwiązaniem. Może jedynie pogłębić konflikt, albo problem. Natomiast szczera rozmowa może być zbawienna w takiej sytuacji.
  • Ty jesteś gotowy na seks natomiast Twoja partnerka nie. Martwisz się i zastanawiasz: „Co się dzieje?”. U kobiety w ciąży zachodzą liczne zmiany w jej fizyczności i pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Do nich zaliczamy: nudności, częste oddawanie moczu, zmęczenie i bolesne, wrażliwe piersi. To sprawia, że nie ma ochoty się kochać, a nawet jeżeli to wyżej wymienione objawy zmniejszą odczuwanie przyjemności.
  • Oprócz aktywności fizycznej ważna jest sfera emocjonalna. Miłość powinna być cały czas pielęgnowana poprzez drobne niespodzianki takie jak: kwiatki, kolacja we dwoje, wyjście do kina. A także pocałunki, przytulenie się do siebie i powiedzenie kilku miłych słów.
  • Możesz również odczuwać nagłe pożądanie do partnerki, być może większe niż przed zajściem w ciąże. Wiadomo, że ciąża zmienia fizycznie kobietę, jej kształty się zaokrąglają itd. Natomiast Twoja partnerka pomimo Twoich zachęt nie chce współżyć. Martwisz się co się dzieje? Warto z nią porozmawiać. Powiedzieć: „Rozumiem, ciąża to jest ogromna zmiana dla Ciebie, ale chciałbym się z Tobą kochać. Jeżeli z jakiś przyczyn nie możesz to powiedz mi nie będę nalegał, ale chce wiedzieć czy to przeze mnie czy są inne tego przyczyny”. Zapewne usłyszysz, że to nie Twoja wina, ale ciąża jej objawy spowodowały, że partnerka nie odczuwa takiej samej potrzeby co Ty.
  • Jeżeli z jakiś przyczyn oboje nie możecie się kochać. Jednak macie potrzebę bliskości powinniście jak najczęściej sobie ją okazywać. Możecie sprawiać sobie przyjemność nie tylko przez pełny akt seksualny. Najważniejsze, żebyście razem znaleźli receptę na zaistniały problem.
  • Inną metodą często stosowaną jest przeczekać. Pytanie czy to zdaje egzamin? Raczej nie. Brak działania nie jest rozwiązaniem.

Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej