Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Tatusiowie

Nie tylko kobiety powinny przygotować się fizycznie do poczęcia dziecka. Warto również aby mężczyzna zadbał o swoją dietę i przyzwyczajenia.

Nie tylko kobiety powinny przygotować się fizycznie do poczęcia dziecka.

Jeśli planujesz z partnerką poczęcie dziecka, najlepiej na kilka miesięcy wcześniej zmień swoją dietę i przyzwyczajenia, tak aby Twoje nasienie było jak najlepszej jakości i aby zapewnić Waszemu maleństwu jak najwięcej „"punktów” już na samym początku.

Ogranicz alkohol

Na kilka miesięcy przed poczęciem powinieneś zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu. Nie musisz z niego całkowicie rezygnować, ale badania pokazują, że spożywania codziennie alkoholu znacząco obniża ilość i witalność plemników, zwiększając jednocześnie liczbę plemników uszkodzonych.

Zrezygnuj z „rekreacyjnych” narkotyków

Takie narkotyki jak np. marihuana wpływają na procesy chemiczne w mózgu odpowiedzialne za uwalniane hormonów wpływających na płodność. Branie narkotyków zwiększa także ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u Twojego dziecka.

Na kilka miesięcy przed poczęciem ogranicz palenie

Także nikotyna ma bardzo negatywny wpływ na jakość Twojego materiału genetycznego w plemnikach, zwiększając ponadto ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu.

Zwiększ spożycie witaminy C

Witamina C ma bardzo dobry wpływ na stan i jakość nasienia, powinieneś więc zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w tą witaminę (np. pij codziennie sok pomarańczowy - wystarczy abyś wypijał dziennie pół szklanki. Jeśli palisz papierosy powinieneś wypijać przynajmniej szklankę - zawierającą ok. 124 mg witaminy C).

Przyjmuj wapń i witaminę D

Powinieneś zwiększyć spożycie witaminy D oraz wapnia. Dobrym źródłem wapnia jest jogurt albo mleko o niskiej zawartości tłuszczu, z kolei witaminę D znajdziesz także w mięsie łososia.

Wzbogać dietę w cynk

Wedle badań, nawet krótkotrwały niedobór cynku w organizmie znacząco wpływa na spadek poziomu testosteronu i objętości nasienia. Powinieneś spożywać więcej np. chudej wołowiny i fasoli.

Artykuł pochodzi ze strony http://www.nivena.pl


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej