Promocja dzienniczek ciąży dla przyszłej mamy dziecka!

Zastanawiam się kiedy zacząć przygotowywać dom na przybycie maleństwa? Teraz wiele firm oferuje usługi zaprojektowania pokoiku począwszy od odmalowania ścian. Ścian nie należy odmalowywać na [...]

czytaj dalej

Trymestr III - Ciąża tydzień po tygodniu

Tutaj znajdziesz przewodnik: ciąża tydzień po tygodniu z ilustracjami Twojego brzuszka i rozwoju dziecka.
Poznasz rady na każdy tydzień dla ciebie i dla przyszłego tatusia. Przypomnimy Ci o ważnych badaniach i pomożemy znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cie pytania.
W dziele Ciążą znajdziesz informacje na temat ciąży, porodu i okresu po urodzeniu.

31. tydzień ciąży

Trymestr III Tydzień 31

Ciąża tydzień po tygodniu

Trymestr ciąży 3, tydzień ciąży 31 - Ciąża tydzień po tygodniu

 

Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży | Siódmy miesiąc ciąży

Mama:

W piersiach może pojawić się mleko tzw. siara. Jeśli zaobserwowałaś wyciekanie mleka z piersi, to zaopatrz się we wkładki laktacyjne. Pomogą Ci ochronić ubranie i czuć się komfortowo.
Możesz poczuć skurcze Broxton-Hicksa, które zaczynają się zwykle po 20 tygodniu ciąży. Są to tzw. skurcze przepowiadające, przygotowujące macicę do porodu. Zwykle są to skurcze niebolesne, ale może towarzyszyć im nieprzyjemne uczucie. W trakcie skurczu twardnieje macica, a Ty rozpoznasz je jako twardniejący brzuch. Macica twardnieje od góry czyli od dna macicy stopniowo przechodzi w dół. Następnie rozluźnia się mięsień macicy. Skurcze Braxton-Hicksa trwają około 15- 30 sekund. Czasami mogą trwać trochę dłużej ok. 2 minut. Niestety ciężko je rozróżnić z przedwczesną czynnością skurczową. Przedwczesna czynność skurczowa rozpoczyna przedwczesny poród. Dlatego dobrze jest, jeśli opiszesz występujące skurcze lekarzowi podczas wizyty kontrolnej.
Powiadom lekarza o skurczach, gdy: występują częściej niż 4 na godzinę, i/lub występuje z nimi ból (pleców, miednicy, brzucha) oraz inne niż zwykle upławy.
W trakcie trwania skurczu staraj się wykonywać ćwiczenia oddechowe.

Dziecko:

W siódmym miesiącu dziecko przybiera na wadze, a pod jego skórą odkłada się tkanka tłuszczowa.
Dziecko w 31 tygodniu ciąży mierzy ok. 38-40 cm i waży ok. 1,300- 1,400g.

Wyjaśnimy kilka terminów:
Laguno - meszek płodowy, który występuje tymczasowo na ciele dziecka.

Pępowina - stanowi sprężysty sznur łączący dziecko z łożyskiem. Długość pępowiny waha się w granicach 30-70 cm. A średnia długość pępowiny wynosi około 50 cm. Kolor sznura pępowiny jest perłowy. W miejscach gdzie uwypuklają się naczynia ma zabarwienie niebieskawe. W pępowinie znajdują się trzy naczynia: dwie tętnice i jedna żyła. Żyłą pępowinową dostarczana jest do dziecka krew bogata w tlen i substancje odżywcze, a tętnicami płynie krew uboga w tlen i z produktami przemiany materii. W pępowinie znajduje się galareta Whartona (nadaje sprężystość pępowinie).

Rady dla taty:

Twoja partnerka może narzekać na dolegliwości ciążowe. Postaraj się słuchać jej uważnie i rozmawiać z nią.  Rozmawiaj i słuchaj swojej partnerki.Za to, Ty możesz jej pomóc.

Zalecane badania:

Badanie USG między 27 a 32 tygodniem ciąży.
Poniższej podajemy parametry, które będą sprawdzane w trakcie USG w trzecim trymestrze. Takie same pomiary były wykonywane podczas wcześniejszego USG w 18-22 tygodniu ciąży.

Podczas badania będzie sprawdzane: ile jest dzieci i jak są położone oraz czynność serca.

Zostanie wykonany pomiar:

  • wymiar dwuciemieniowy główki (skrót: BDP),
  • obwód główki (HC), obwód brzucha (AC),
  • długość kości udowej (FL),
  • szacowana masa płodu (OMP).


Podczas badania ultrasonograficznego w trzecim trymestrze ciąży będzie:

  • Budowa dziecka (czaszki, mózgowia, twarzy, kręgosłupa, klatki piersiowej, serca, jamy brzusznej, pęcherza moczowego, nerki i kończyn);
  • Ocenione zostanie łożysko: jego lokalizacja oraz struktura. Zostanie przydzielony stopień dojrzałości łożyska wg Grannuma;
  • Oceniony zostanie sznur pępowinowy: ilość naczyń;
  • Ocena ilości płynu owodniowego.

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza