BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Planowanie ciąży

Masz powyżej 35 lat i planujesz pierwszą lub kolejną ciążę. Przed ciążą powinnaś wykonać zalecone badania, lekarz w trakcie ciąży może polecić Ci wykonanie dodatkowych badań. Medycyna w dzisiejszych czasach wiele może pomóc, ale nie warto odkładać decyzji o dziecku na ostatni moment.

Masz powyżej 35 lat i planujesz pierwszą lub kolejną ciążę. Pamiętaj, na bycie Mamą nigdy nie jest za późno. Powinnaś wykonać dodatkowe badania, niektóre przed, a inne w trakcie ciąży. Świat medycyny i twoja odpowiedzialność za zdrowie przyszłego dzidziusia niezwykle w tym pomogą.

A więc jakie dodatkowe badania oprócz standardowych opisanych w dziale „badania”?

Przede wszystkim badania genetyczne. Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że im jesteś starsza, tym niestety większe statystyczne prawdopodobieństwo nie donoszenia ciąży lub ujawnienia się u dziecka wad w budowie fizycznej. Wiek mamy może wpłynąć na wystąpienie u maleństwa różnych chorób uwarunkowanych genetycznie. Jeśli skończyłaś już 35 lat i jest to Twoja pierwsza ciąża, pojawia się niestety zwiększone statystycznie ryzyko urodzenia dziecka np. z zespołem Downa. Pamiętaj to nie jest regułą.

W tej sytuacji powinniście zbadać dokładnie historię zdrowotną przodków swojej rodziny. Mądrzy genetycy uważają, że wystarczą Wam informacje o chorobach u członków rodziny do czterech pokoleń wstecz.

Dlatego warto, żebyś zgłosiła się do poradni genetycznej.

W dziale ciąża znajdziesz listę badań, które możesz wykonać jak będziesz w ciąży.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl