BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Planowanie ciąży

Ważne czy w dzieciństwie przechodziłaś choroby zakaźne takie jak różyczka lub odra. Jeśli nie, to planując ciążę koniecznie powinnaś się zaszczepić przeciwko różyczce. Ważne jest również szczepienie na WZW typu B przed ciążą.

Powinnaś wiedzieć - czy przechodziłaś w dzieciństwie takie choroby zakaźne, jak  różyczka lub odra. Jeśli nie, to koniecznie zaszczep się przed różyczką i odrą zanim zajdziesz w ciążę.

Z tego względu, że szczepienia wykonane tuż przed bądź w pierwszych 3 miesiącach ciąży są bardzo groźne dla Twojego rozwijającego się dziecka, powinnaś wykonać je znacznie wcześniej, na przykład 6 miesięcy przed planowaną ciążą.

Dodatkowo mogłabyś się zaszczepić na WZW B (Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B), profilaktycznie przeciwko wirusowi zapaleniu wątroby, potocznie zwanym żółtaczką.

Szczególnie zalecane są te szczepienia wtedy, gdy pracujesz w dużych skupiskach ludzi, np. jeśli jesteś nauczycielką czy pracownikiem służby zdrowia. Szczepienie chroni przed zachorowaniem nie tylko w trakcie ciąży, ale zabezpiecza przed zakażeniem w szpitalu w przypadku interwencji chirurgicznej w trakcie porodu.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl