BezpiecznaCiaza112023

Alimenty

13 lata 7 miesiąc temu #30916 przez Gosiaczek31
Witajcie!

Nie wiem czy już ten temat nie pojawił się wcześniej, jeżeli tak to proszę o przekierowanie :) Muszę złożyć wniosek o alimenty i potrzebuję pomocy. Jeżeli któraś z mam już przez to przechodziła to będę wdzięczna za każdą informację :laugh:

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #30925 przez sylka
Co prawda nie miałam doświadczenie z alimentami i sprawami rodzinnymi, ale prowadziłam inne sprawy w Sądzie więc napisz z czym masz problem to postaram się pomóc. Jestem po Prawie.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #30931 przez Gosiaczek31
Sprawa wygląda tak: Ojciec dziecka uznał je ale wychowuję dziecko sama. Dziecko ma niespełna miesiąc. Dowiedziałam się, że mogę wnioskować oprócz alimentów na dziecko również o alimenty na siebie za 3 miesiące przed i po porodzie. Nie wiem tylko czy można wnioskować o zaległe alimenty ponieważ jestem już po porodzie. Jeżeli jest taka możliwość to czy składam dwa wnioski czy tylko jeden? Czy ja we wniosku muszę udokumentować fakturami wydatki na dziecko? Jeżeli tak to co w sytuacji jeżeli nie mam faktur. Czy jest jakiś oficjalny formularz wniosku o alimenty? Z góry dziękuję za pomoc.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #30935 przez wiola
Witaj Gosiaczku, :) przykro mi że ze wychowujesz dziecko sama,co za barany,ci faceci,Gosiu,o alimenty na dziecko piszesz ,ja pisałam odręcznie potrzebne są 3 egzemplarze ,musisz miec akt urodzenia dziecka,poza tym nie wiem jak u ciebie ja czekałam długo na 1 rozprawę bo aż 3 miesiące więc dobrze by było ,abys napisała we we wniosku o zabezpieczeniu alimentacyjnym na ten okres co oczekujesz na rozprawę,i jeszcze jedna rzecz,pisze się większą kwotę bo i tak bardzo żadko sędzia uznaje tę kwotę co jest przeważnie obniża,dlatego trzeba pisać więcej,co do faktur,nie muszą być ,ale rachunki ,paragony jak są to jest na twoją korzyść ,ponieważ sędzia pyta jakie masz miesięczne wydatki na dziecko ,najlepiej zrób sobie kosztorys i napisz na kartce a 4 np;mleko ile ,pampersy,art higieniczne,kosmetyki i tak dalej.Do pozostałej częsci nie wiem i nie potrafię ci pomoc ale w sprawie alimentow na dziecko pytaj odpowiem chętnie,pozdrowienia. :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #30966 przez sylka
Tak jak napisała Wiola nie ma specjalnego druku do pozwu alimentacyjnego. W internecie możesz znaleść przykładowe pisma procesowe w tym także pozew o alimenty. Jeśeli dochodzisz alimentów w imieniu swojego małoletniego dziecka, to w pozwie
powinnaś wskazać, że powodem jest dziecko, a ty je reprezentujesz. Jesteś jego pełnomocnikiem.
Pozew o alimenty można wnieść do sądu rejonowego, w którego okręgu pozwany (ojciec) ma miejsce
zamieszkania, albo do sądu rejonowego według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej,
czyli np. dziecka. Wybór sądu należy do powoda (ciebie lub dziecka jeśli w jego imieniu składasz pozew). Jeżeli pozwany nie ma miejsca
zamieszkania w kraju, powództwo należy wytoczyć wyłącznie według miejsca zamieszkania
powoda. Powód może dochodzić alimentów przed sądem polskim także wtedy, kiedy
zobowiązany do alimentów mieszka za granicą.
W sprawie alimentów na Ciebie, możesz ich dochodzić. Ojciec dziecka ma obowiązek przyczyniania się do pokrycia wydatków, jakie matka dziecka poniosła w związku z ciążą i porodem.
Do wydatków takich możemy zaliczyć koszty:
•leczenie,
•odżywiania,
•dojazdów do lekarza,
•zakupów związanych z ciążą i porodem.
Składasz wówczas wniosek alimentacyjny w swoim imieniu. Wg. mnie składasz dwa pozwy bo niby dotyczą alimentów od 1 pozwanego, ale 1 powodem jest dziecko a 2 ty czyli mamy 2 strony powodowe. Sąd połączy te 2 pozwy w jedną sprawę i dalej będą rozpatrywane razem czasie rozprawy.

Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych jest zwolniona od kosztów sądowych i może
zgłosić wniosek o ustanowienie dla niej adwokata z urzędu.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31086 przez Gosiaczek31
Sylka dziękuję za pomoc :laugh:

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31092 przez sylka
Ręki sobie nie dam uciąć że napewno dobrze wszystko napisałam, ale jak będziesz składać pozew w biurze podawczym Sądu zawsze ktoś udzieli informacji. Jeśli możesz mieć adwokata z urzędu, zapytaj w Sądzie, to skorzystaj z tej opcji. Zawsze Ci pomoże :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31128 przez wiola
Gosiaczku,jeszcze dodam ,napisz we wniosku,o zwolnienie z kosztów sądowych.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 6 miesiąc temu #33851 przez sara125
Mamy doswiadczone pomozcie... prawdopodobnie szykuje sie u mnie rozwod i chcialabym wiedziec czy moge od bylego meza domagac sie alimentów dla siebie ??czy musze miec udokume4ntowane wydatki?? o ile kwote wyzsza powinnam napisac od oczekiwanej i czy moge miec adwokata z urzedu??

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 6 miesiąc temu #33879 przez Gosiaczek31
Sara ja wnioskowałam o adwokata z urzędu i nie dostałam. Nie wiem od czego to zależy. Miałam dopiero jedną sprawę ale została odroczona więc nie mogę za wiele powiedzieć. Wydaje mi się, że możesz wnioskować o alimenty na siebie.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 6 miesiąc temu #33886 przez Mirella
Sara, na litość boską, przecież Ty w ciąży jesteś?????????????
Adwokat z urzędu przysługuje w sprawach karnych, tak mi się coś wydaje, w cywilnych nie.
Możesz wnioskować o alimenty dla siebie, w końcu trudno żebyś pracowała przy dwójce małych dzieci. No chyba ze rozwód z Twojej winy, wtedy na nic nie licz. Ale kiedyś mi się obiło o uszy że fundusz alimentacyjny płaci tylko na dzieci, więc gdyby mąż nie chciał płacić to z funduszu dostaniesz tylko to co sąd zasądzi dziecku.
No ja mam nadzieję ze jednak nie będziesz się rozwodziła.... I tego życzę :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 2 miesiąc temu #65673 przez natmur11
dziewczyny czy wie ktora z was cos na temat alimentow na dziecko od ojca mieszkajacego i pracujacego w uk?

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 2 miesiąc temu #65713 przez ilona
sylka napisał:

Tak jak napisała Wiola nie ma specjalnego druku do pozwu alimentacyjnego. W internecie możesz znaleść przykładowe pisma procesowe w tym także pozew o alimenty. Jeśeli dochodzisz alimentów w imieniu swojego małoletniego dziecka, to w pozwie
powinnaś wskazać, że powodem jest dziecko, a ty je reprezentujesz. Jesteś jego pełnomocnikiem.
Pozew o alimenty można wnieść do sądu rejonowego, w którego okręgu pozwany (ojciec) ma miejsce
zamieszkania, albo do sądu rejonowego według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej,
czyli np. dziecka. Wybór sądu należy do powoda (ciebie lub dziecka jeśli w jego imieniu składasz pozew). Jeżeli pozwany nie ma miejsca
zamieszkania w kraju, powództwo należy wytoczyć wyłącznie według miejsca zamieszkania
powoda. Powód może dochodzić alimentów przed sądem polskim także wtedy, kiedy
zobowiązany do alimentów mieszka za granicą.

W sprawie alimentów na Ciebie, możesz ich dochodzić. Ojciec dziecka ma obowiązek przyczyniania się do pokrycia wydatków, jakie matka dziecka poniosła w związku z ciążą i porodem.
Do wydatków takich możemy zaliczyć koszty:
•leczenie,
•odżywiania,
•dojazdów do lekarza,
•zakupów związanych z ciążą i porodem.
Składasz wówczas wniosek alimentacyjny w swoim imieniu. Wg. mnie składasz dwa pozwy bo niby dotyczą alimentów od 1 pozwanego, ale 1 powodem jest dziecko a 2 ty czyli mamy 2 strony powodowe. Sąd połączy te 2 pozwy w jedną sprawę i dalej będą rozpatrywane razem czasie rozprawy.

Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych jest zwolniona od kosztów sądowych i może
zgłosić wniosek o ustanowienie dla niej adwokata z urzędu.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 2 miesiąc temu #66846 przez natmur11
przeczytalam gdzies w necie ze od ojca dziecka pracujacego w uk wyskosc alimentow wynosi 15%dochodow. nie wie ktoras z was ile jest w tym prawdy? i gdzie zgloscic wniosek czy podanie o przydzielenie adwokata z urzedu? jak sie to odbywa?

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 2 miesiąc temu #66849 przez ilona
może tam coś co Cie interesuje wyczytasz


www.rp.pl/artykul/163408,275890_Alimenty...iez_z_zagranicy.html
wyborcza.pl/1,97657,5268788,Jak_skuteczn...iagnac_alimenty.html
forumprawne.org/prawo-rodzinne-opiekuncz...eza-z-zagranicy.html

Kilka postów wcześniej tam sylka tez "po polsku" fajnie napisała najważniejsze rzeczy.

A Mirella napisała:
"Adwokat z urzędu przysługuje w sprawach karnych, tak mi się coś wydaje, w cywilnych nie."

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: kasiorailona
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl