Promocja dzienniczek ciąży dla przyszłej mamy dziecka!

Zastanawiam się kiedy zacząć przygotowywać dom na przybycie maleństwa? Teraz wiele firm oferuje usługi zaprojektowania pokoiku począwszy od odmalowania ścian. Ścian nie należy odmalowywać na [...]

czytaj dalej

Poród - powikłania po porodzie

Prawdą jest, że nie wszystkie porody przebiegają bez powikłań. W niektórych przypadkach pojawiają się komplikacje, które wymagają szybkiej interwencji lekarza położnika.Do nich należą:

 • Poród powolny- pierwszy okres porodu ma zbyt długi czas trwania i rozwarcie szyjki macicy nie postępuje. Skurcze macicy są zbyt słabe lub występują zbyt rzadko i nie dają postępu porodu.
  Poród powolny jest przyspieszany przez lekarzy za pomocą:
  • Zastosowanie dopochwowo preparaty prostaglandyn;
  • Stosowaniem kroplówki z oksytocyną;
  • Wycieńczenie porodowe, które następuje u dziecka. Objawia się zwolnieniem lub wahaniami częstości akcji serca, którą monitoruje się przy pomocy aparatu KTG. W płynie owodniowym następują wówczas charakterystyczne zmiany. Wycieńczenie porodowe może być wskazaniem do nagłego przyspieszenia porodu oksytocyną lub wykonania cięcia cesarskiego;
  • Brak postępu drugiego etapu porodu. Jeżeli skurcze macicy w tym okresie porodu są zbyt słabe, to główka nie jest w stanie przecisnąć się przez kanał rodny. Powoduje to konieczność zastosowania próżniociągu, kleszczy lub ukończenia porodu poprzez cięcie cesarskie.
 • Próżnociąg - jest to urządzenie, które pomaga dziecku przyjść na świat. Do główki dziecka zostaje przystawiona pelota, która za pomocą wytworzenia podciśnienia przyczepia się do niej. Potem z pomocą lekarza kontynuujecie razem rodzenie dziecka.
 • Kleszcze - są zakładane na główkę dziecka. Dalszy przebieg podobny jest do porodu z pomocą próżnociągu. O porodach, w których zostały użyte takie narzędzia, mówimy: porody zabiegowe - silne krwawienie podczas lub po porodzie może stanowić zagrożenie życia. Jeżeli jest brak natychmiastowej fachowej opieki medycznej.

Znaczna utrata krwi prowadzi do wstrząsu hipowolemicznego, niedokrwienia najważniejszych organów i do śmierci, jeśli krwawienie nie jest w porę zatamowane i nie zostanie przeprowadzona transfuzja krwi. Wtórna niedoczynność przysadki mózgowej, wywołana zakrzepem w naczyniach przysadki, w wyniku wstrząsu hipowolemicznego nazywana jest zespołem Sheehana.Drukuj
Oceń ten artykuł
(18 głosów, średnia ocena 3.83 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza