Promocja dzienniczek ciąży dla przyszłej mamy dziecka!

W pomieszczeniu, w którym jest Twoje dziecko nie powinno być w zasięgu dziecka małych przedmiotów, które z łatwością mogłoby włożyć do buzi, a to grozi uduszeniem się. Jeżeli chodzi o drzwi [...]

czytaj dalej

Stymulator łagodzący bóle porodowe

Wiele przyszłych mam obawia się bólu porodowego. Dostępne jest znieczulenie zewnątrzoponowe i środki farmakologiczne, bywa tak, że nie zawsze są dostępne i skuteczne. Istnieje inny sposób łagodzenia bólu.


porod_bez_bolu

Ból porodowy związany jest z silnymi skurczami mięśnia macicy, które powodują skracanie i rozszerzanie jej szyjki. Główka dziecka może również uciskać na nerwy w okolicy kręgosłupa, co powoduje bóle okolicy krzyżowej pleców. Pamiętaj, że każda kobieta ma inny próg bólu, więc to, co jest nie do przeżycia dla jednej, dla drugiej będzie ledwie odczuwalne. Nie sugeruj się więc opowieściami koleżanek rodem z horroru. Bardzo ważne jest też pozytywne nastawienie do bólu porodowego. Zrozumienie jego znaczenia i sensu pozwalana łatwiej znieść skurcze. Istnieje również wiele metod jego zmniejszania. Skutecznym środkiem uśmierzającym ból są środki farmakologiczne i znieczulenie zewnątrzoponowe. Nie są one jednak obojętne dla zdrowia matki i dziecka. Mogą też powodować poważne skutki uboczne.

Jak zmniejszyć ból?

Możesz zmniejszyć ból bezpieczniejszymi metodami. Zadbaj o wsparcie bliskiej ci osoby. Obecność męża, mamy czy przyjaciółki pozwoli pokonać stres, związany z porodem. Razem z osobą, która będzie ci towarzyszyć, przećwiczcie różne techniki masażu i akupresury, zmniejszające ból. Najlepiej przez całą ciążę ćwicz techniki relaksacyjne i oddechowe.  Bardzo duże znaczenie podczas porodu, zwłaszcza w pierwszym okresie, ma ruch. Pomaga on zminimalizować dolegliwości bólowe. Ruch pozwala też prawidłowo ułożyć główkę dziecka w kanale rodnym. Najlepsze efekty daje skakanie na dużej piłce i rytmiczne kołysanie biodrami. Spróbuj również ciepłej kąpieli. Woda doskonale uśmierza ból. Pomaga również ciepły prysznic lub okład, np. z termoforu. Niektórym kobietom bardzo pomagają metody alternatywne: ziołolecznictwo, aromaterapia, hipnoza, homeopatia czy akupunktura.
Niezwykle skuteczną i całkowicie bezpieczną metodą jest TENS.  TENS czyli przezskórna stymulacja nerwów (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) to metoda coraz szerzej stosowana w wielu krajach.

Elle TENS

Elle TENS   to niewielkie urządzenie z czterema elektrodami, które przykleja się do pleców kobiety rodzącej. Przez elektrody przechodzi delikatny impuls elektryczny, który wywołuje uczucie łaskotania czy mrowienia. Kobieta może przy tym sama kontrolować natężenie prądu, aby osiągnąć oczekiwany efekt.
Brytyjskie badania naukowe dowodzą ogromnej skuteczonści tej metody. Aż w 80% porodów z zastosowaniem TENS-u w istotny sposób zmniejszyło się odczucie bólu. Pomaga to rodzącej w kontrololowaniu przebiegu porodu. Urządzenie Elle TENS umożliwia również swobodne poruszanie się i dowolną zmianę pozycji. Ułatwia także stosowanie innych, naturalnych metod zmniejszania bólu. Co więcej, badania dowiodły, że stosowanie Elle TENS skraca czas I fazy porodu. Mama jest więc mniej zmęczona, gdy nadchodzą skurcze parte.

Elle TENS w praktyce
Przyklej 4 samoprzylepne elektrody, podłączone do urządzenia, na plecach w okolicy krzyża i włącz urządzenie. Poczujesz przyjemne pulsowanie. Przyczyni się to do podniesienia poziomu Twoich własnych uśmierzających ból hormonów - endorfin (w organizmie odpowiadają za dobre samopoczucie i działają przeciwbólowo). Kiedy czujesz, że nadchodzi skurcz, naciśnij przycisk regulacji intensywności – dzięki temu nastąpi dodatkowy przypływ energii, potrzebny do zwalczania bólu.
Elle TENS nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Jest przy tym całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka. Nie ma wpływu na naturalne reakcje ciała podczas porodu. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa:  
nie wolno stymulować brzucha ciężarnej
nie wolno układać elektrod na podrażnionej, zranionej skórze lecz otoczyć elektrodami ranę, naklejając elektrody na zdrowej skórze,
nie stosować w odległości < 1 m od aktywnych urządzeń wysokiej częstotliwości
nie stosować przed 37 tygodniem ciąży

Elle_TENS_1

Elle TENS  nie powinny stosować mamy, które mają zaawansowane żylaki zewnętrzne w miejscu aplikacji elektrod (np. żylaki na nogach lub znaczne hemoroidy), rozrusznik serca, silną arytmia serca (wymagana opinia kardiologa) lub epilepsję (wymagana opinia neurologa i pierwszy zabieg pod kontrolą).
Urządzenie to jest  najnowocześniejszą metodą uśmierzania bólu porodowego bez leków do znieczulania ogólnego. Zostało specjalnie zaprojektowane do uśmierzania bólu porodowego.  Elle TENS jest bezpieczne i łatwe w użyciu, bez żadnych skutków ubocznych dla matki lub dziecka. Urządzenie jest polecane przez położne i lekarzy.  

Elle TENS  sprawdzi się również po porodzie. Ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości bólowych. Zwalcza między innymi bóle menstruacyjne, bóle kręgosłupa i reumatyczne.

Więcej informacji: Infolinia: 0801 011 673 www.babycaretens.pl

Materiał prasowyDrukuj
Oceń ten artykuł
(22 głosów, średnia ocena 2.86 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza