Promocja dzienniczek ciąży dla przyszłej mamy dziecka!

Zastanawiam się kiedy zacząć przygotowywać dom na przybycie maleństwa? Teraz wiele firm oferuje usługi zaprojektowania pokoiku począwszy od odmalowania ścian. Ścian nie należy odmalowywać na [...]

czytaj dalej

Trymestr II - Ciąża tydzień po tygodniu

Tutaj znajdziesz przewodnik: ciąża tydzień po tygodniu ilustracjami Twojego brzuszka i rozwoju dziecka.Poznasz rady na każdy tydzień dla ciebie i dla przyszłego tatusia. Przypomnimy Ci o ważnych badaniach i pomożemy znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cie pytania.W dziele: Ciąża znajdziesz informacje na temat ciąży, porodu i okresu po urodzeniu.

18. tydzień ciąży

Trymestr II Tydzień 18

Ciąża tydzień po tygodniu

Trymestr ciąży drugi, tydzień ciąży 18 - Ciąża tydzień po tygodniu

Osiemnasty tydzień ciąży | Piąty miesiąc ciąży

Mama:

Pierwsze ruchy dziecka niektóre kobiety opisują jakby czuły motylki w brzuchu.
Drugi trymestr ciąży określany jest "miesiącem miodowym".
Możesz poczuć bóle podbrzusza i boków są one wynikiem rozciągania się więzadeł podtrzymujących macicę.

Dziecko:

Od 18 do 22 tygodnia ciąży podczas badania ultrasonograficznego: Echo serca płodu można wykryć wady serca dziecka. Dziecko cały czas ćwiczy wykonując ruchy rękami i nogami, a także robiąc fikołki w macicy.
Dziecko w pozycji embrionalnej mierzy 12-14 cm. Zaś kiedy jest wyprostowane ma 25 cm długości. Waży 150g, w przybliżeniu jest to waga kolby kukurydzy.

Rady dla mamy:

Gdy temperatura jest zmienna, raz odczuwasz gorąco, a raz zimno. Podczas wysokich temperatur ubieraj się zwiewnie i unikaj przegrzania. W gorące lato unikaj słońca. Jeśli wychodzisz na dwór i jesteś narażona na promienie słoneczne pamiętaj by posmarować się kremem z filtrem. Gdy potrzebujesz się schłodzić weź prysznic lub letnią kąpiel. Poza tym pamiętaj, aby dużo pić. Wypijaj około 2 litrów wody jest to 8 szklanek. Pij więcej gdy np. ćwiczyłaś i się bardzo spociłaś.
A gdy jest zimno, to zwykle kobietom w ciąży jest cieplej niż innym osobom. Dlatego szczególnie powinnaś zadbać by być ciepło ubrana (najlepiej warstwowo). Pamiętaj o noszeniu czapki, ponieważ przez głowę ucieka najwięcej ciepła. Dlaczego, to takie ważne? Ponieważ niska temperatura może zmniejszyć dopływ krwi do łożyska. A w konsekwencji dostarczyć mniej substancji odżywczych do Twojego dziecka. Dlatego pamiętaj o noszeniu czapki gdy jest zimno i ubieraniu się warstwowo. Taki ubiór pozwoli Ci zdjąć, którąś z warstw gdy będzie Ci za gorąco.

Badania:

Warto zrobić badanie na echo serca płodu w 18-22 tygodniu ciąży. Jeśli W 11-14 tygodniu ciąży podczas USG została stwierdzona:

  • zwiększona przezierność karku,

  • nieprawidłowe położenie serca,

  • zaobserwowano zaburzenia rytmu serca,

  • inne nieprawidłowości.

Drukuj
Oceń ten artykuł
(106 głosów, średnia ocena 3.82 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza