Dzienniczek ciąży - sklep internetowy Brioko.pl

Ciąża

Trymestr II - Ciąża tydzień po tygodniu

Przedstawiamy: ciąża tydzień po tygodniu z ilustracjami brzuszka i rozwoju dziecka.

Poznasz rady na każdy tydzień ciąży dla ciebie i dla przyszłego tatusia. Przypomnimy Ci o ważnych badaniach i pomożemy znaleźć odpwiedź na wszystkie nurtujace Cię pytania. W dziele Ciąża znajdziesz informacje na temat ciąży, porodu i okresu po urodzeniu.

Osiemnasty tydzień ciąży

Drugi trymestr ciąży określany jest "miesiącem miodowym". Możesz poczuć bóle podbrzusza i boków są one wynikiem rozciągania się więzadeł podtrzymujących macicę.

Osiemnasty tydzień ciąży - Piąty miesiąc ciąży

Mama:

Pierwsze ruchy dziecka niektóre kobiety opisują jakby czuły motylki w brzuchu. 
Drugi trymestr ciąży określany jest "miesiącem miodowym".
Możesz poczuć bóle podbrzusza i boków są one wynikiem rozciągania się więzadeł podtrzymujących macicę.

Dziecko:

Od 18 do 22 tygodnia ciąży podczas badania ultrasonograficznego można wykryć wady serca dziecka. Dziecko cały czas ćwiczy wykonując ruchy rękami i nogami, a także robiąc fikołki w macicy. 
Dziecko w pozycji embrionalnej mierzy 12-14 cm. Zaś kiedy jest wyprostowane ma 25 cm długości. Waży 150g, w przybliżeniu jest to waga kolby kukurydzy.

Rady dla mamy:

Gdy temperatura jest zmienna, raz odczuwasz gorąco, a raz zimno. Podczas wysokich temperatur ubieraj się zwiewnie i unikaj przegrzania. W gorące lato unikaj słońca. Jeśli wychodzisz na dwór i jesteś narażona na promienie słoneczne pamiętaj by posmarować się kremem z filtrem. Gdy potrzebujesz się schłodzić weź prysznic lub letnią kąpiel. Poza tym pamiętaj, aby dużo pić. Wypijaj około 2 litrów wody jest to 8 szklanek. Pij więcej gdy np. ćwiczyłaś i się bardzo spociłaś. 
A gdy jest zimno, to zwykle kobietom w ciąży jest cieplej niż innym osobom. Dlatego szczególnie powinnaś zadbać by być ciepło ubrana (najlepiej warstwowo). Pamiętaj o noszeniu czapki, ponieważ przez głowę ucieka najwięcej ciepła. Dlaczego, to takie ważne? Ponieważ niska temperatura może zmniejszyć dopływ krwi do łożyska. A w konsekwencji dostarczyć mniej substancji odżywczych do Twojego dziecka. Dlatego pamiętaj o noszeniu czapki gdy jest zimno i ubieraniu się warstwowo. Taki ubiór pozwoli Ci zdjąć, którąś z warstw gdy będzie Ci za gorąco.

Badania:

Warto zrobić badanie na echo serca płodu w 18-22 tygodniu ciąży. Jeśli W 11-14 tygodniu ciąży podczas USG została stwierdzona:

 • zwiększona przezierność karku,
 • nieprawidłowe położenie serca,
 • zaobserwowano zaburzenia rytmu serca,
 • inne nieprawidłowości.
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2020 ZapytajPolozna.pl