BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Rozwój niemowlaka

Piąty miesiąc życia dziecka to intensywny okres rozwoju ruchowego. Twój niemowlak zacznie obracać się z plecków na brzuszek i będzie ćwiczył swoje ciało na różne sposoby. Czasem możesz mieć wrażenie, że jego ciało zrobione jest z gumy. Intensywny rozwój ruchowy jest silnie skorelowany z rozwojem emocjonalnym i intelektualnym. Każdego dnia będziesz odkrywa nowe umiejętności swojego dziecka i wpada w zachwyt nad kolejnymi. Pięciomiesięczny niemowlak jest wspaniałym towarzyszem. Jest niezwykle otwarty i pozytywnie nastawiony do świata – uśmiecha się, piszczy na Twój widok. Jego okresy aktywności stają się coraz dłuższe. Ma wiele zainteresować: począwszy od budowy własnego ciała, na przedmiotach codziennego użytku kończąc.

Dziecko poznaje świat

Twoje dziecko uwielbia poznawać nowe przedmioty. Potrafi obracać nadgarstkiem podczas trzymania zabawki. Dawaj mu do potrzymania przedmioty o różnej ciężkości, fakturze, kolorze. Niech to będą zarówno zabawki, jak i przedmioty codziennego użytku. Uważaj jednak, by nie były to zbyt małe przedmioty, ponieważ Twoje dziecko w dalszym ciągu po dokładnym przestudiowaniu przedmiotu dotykiem i wzrokiem, będzie chciało przestudiować go także organoleptycznie.

Maluch wesoło reaguje na kolory i dźwięki. Uważaj jednak aby nie miało bodźców w nadmiarze.

Dziecko z gumy

Twoje dziecko w tym okresie jest bardzo ruchliwe. Uwielbia bawić się swoim ciałem. Przyciąga stópki do twarzy i wkłada paluchy do buzi, a podczas leżenia na brzuchu podnosi wysoko rączki i klatkę piersiową, leżąc w pozycji foki. Dziecko może kołysać się na boki oraz do przodu i do tyłu, w taki sposób poznając możliwości swojego ciała.

Pięciomiesięczny niemowlak lubi leżeć na brzuszku.

Skoki rozwojowe w piątym miesiącu życia dziecka

W tym miesiącu w dalszym ciągu Twoje dziecko może przeżywać skok rozwojowy „wydarzenia”, który rozpoczął się w poprzednim miesiącu. Pod koniec miesiąca, w okolicach 22 tygodnia dziecko zacznie dostrzegać różnice między ludźmi i pojawi się nieśmiałość w stosunku do obcych. Jeśli chcesz więcej przeczytać o tym skoku, zobacz co piszemy w kolejnym miesiącu.

Pod opieką pediatry - ważne szczepienia w piątym miesiącu życia dziecka

W piątym miesiącu życia według kalendarza szczepień przypada kolejna dawka szczepień obowiązkowych: Błonice, Tężec, Krztusiec, Polio, Hib, WZW B. Dodatkowo możesz zaszczepić je na Rotawirusy, Pneumokoki i Meningokoki. Pamiętaj, że każda wizyta szczepienna poprzedzona jest wizyta u pediatry, gdyż szczepić można wyłącznie zdrowe dzieci.

Dobrze. Co zatem powinien potrafić niemowlak w piątym miesiącu życia?

Poniżej prezentuję kilka wskazówek, których możesz spodziewać się po swoim dziecku w tym okresie życia i podpowiem jak możesz je stymulować:

Rozwój zmysłów w 5 miesiącu

• Dziecko nabiera świadomości – może już reagować na swoje odbicie w lustrze.

Rozwój fizyczny w 5 miesiącu

  • Dziecko w tym okresie lubi bawić się swoimi nogami i stopami. Poprzez chwytanie za paluchy oraz krawędzie zewnętrze stopy dziecko ćwiczy ruch odwracania i nawracania stóp (supinację i pronację), która jest szczególnie istotna w procesie chodzenia.
  • Dziecko macha nogami, potrafi prostować nogi w kolanach podczas zgięcia w biodrach
  • Dziecko nie chce leżeć na plecach. Ciekawość świata sprawia, że niektóre dzieci w tym miesiącu po raz pierwszy przewracają się same na brzuszek. Zazwyczaj jedna strona ciała jest silniejsza, dlatego dziecko początkowo będzie przewracać się tylko przez jeden bok. Warto pokazać mu, że na drugą stronę też może . Często mała wystarczy, aby maluch „załapał”, że może obracać się w obie strony.
  • Przewrót z brzuszka na plecy jest trudniejszy, choć czasem zdarza się w tym miesiącu. Jednak jest to jeszcze nieświadome. Dziecko leżąc na brzuszku podpiera się na jednej ręce, odciążając całkowicie drugą stronę i w ten sposób upada na plecy, ale nie ma jeszcze świadomości jak to się stało.
  • Kręgosłup niemowlaka w 5. miesiącu życia wciąż nie jest gotowy do pozycji siedzącej, dlatego wstrzymaj się jeszcze z sadzaniem dziecka. Dziecko leżąc na plecach może próbować się dźwignąć do przodu, nie pomagaj mu w tym. Na siedzenie jeszcze przyjdzie pora, a prawidłowy siad następuje z pozycji czworacznej lub podporu bokiem. Jeśli chcesz pomóc dziecku, to wzmacniaj mu mięśnie grzbietu kładąc je na brzuszku lub zachęcając do przewrotów z pleców na brzuszek.

Rozwój emocjonalny w 5 miesiącu

  • Niemowlak przechodzi z fazy obserwacji do fazy naśladownictwa. Naśladuje dźwięki, ale też mimikę dorosłych. Potrafi wyczuć sytuację: zabawę, albo surowy głos rodzica.

Rozwój społeczny

  • Trzymiesięczny maluch nie chce samotnie leżeć w łóżeczku. Staraj się spędzać z nim jak najwięcej czasu.
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl