BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Praca w ciąży

Cały czas czuję się zmęczona. Bardzo martwię, się tym, że nie będę mogła pracować. Co mam robić w mojej sytuacji?

Każdy Ci powie, ze byłoby to zadziwiające, gdybyś nie czuła się zmęczona. A więc nie martw się zbytnio. W ciąży twój organizm pracuje intensywniej nawet wtedy, gdy odpoczywasz. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale tak naprawdę jest. Na ogromną pracę Twojego organizmu składa się tworzenie łożyska, które nie kończy się po 3 pierwszych miesiącach ciąży.

Twoje zmęczenie wynika również z procesu przystosowywania się Twojego organizmu pod względem fizycznym i psychicznym do Twojego odmiennego stanu. Dlatego powinnaś oszczędzać się, aż Twoje ciało w pełni się dostosuje, a łożysko będzie wykształcone, co nastąpi w 4 miesiącu. Do tego czasu nie możesz pracować, jeśli nie masz siły, wówczas lekarz wypisze Ci zwolnienie, abyś mogła bez problemów przejść pierwszy etap ciąży.

Jeśli po tym okresie lekarz nie sprzeciwi się twojej aktywności zawodowej, powinnaś wrócić do pracy. Pamiętaj o tym, że większość kobiet ciężarnych jest szczęśliwa i spokojniejsza, jeśli się czymś zajmują i nie czują się bezużyteczne. Aktywność w pracy służy kobietom w ciąży, sprawia, że pogodniej podchodzą do swojego stanu, nie myślą o ciągle o dolegliwościach.

Powinnaś siebie traktować jak dziecko. Ciesz się, że masz szansę zadbać o siebie bez poczucia winy. Pamiętaj o tym, że zapewnienie odpowiedniego odpoczynku jest dla Ciebie ważniejsze niż utrzymanie przesadnej czystości w domu czy gotowanie pracochłonnych obiadów.

Staraj się, aby Twoje wieczory były wolne. Spędzaj je na czytaniu, jeśli masz już dzieci czytaj im bajki, graj z nimi w gry planszowe czy oglądaj z nimi filmy dla nich przeznaczone.

Najistotniejsze, upewnij się, że Twój małżonek ma równy, a najlepiej większy, udział w obowiązkach domowych, łącznie z praniem i zakupami. Do pomocy mogą się włączyć także inni domownicy. Akceptuj każdą pomoc, pozwól innym traktować się jak dziecko.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl