BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Magda Piotrowicz-Zbieraj Rozwój dziecka

Rozwój dziecka w dwudziestym miesiącu życia

Osobowość 20. miesięcznego dziecka rozwija się bardzo intensywnie. Dziecko wciąż uczy się radzić sobie z emocjami. Maluch z dnia na dzień zna coraz więcej słów i bardziej efektywnie komunikuje się z otoczeniem. Przeczytaj co możesz zaobserwować u swojego malucha w nadchodzącym miesiącu oraz jak możesz wspomóc jego rozwój.

20. miesięczne dziecko jest w ciągłym biegu. Jeśli miało problemy z małym apetytem, sytuacja może się zmienić. Maluch potrzebuje energii, więc jego apetyt może wzrosnąć z dnia na dzień. Nie znaczy to jednak, że zje wszystko co mu podasz. To prawdziwy indywidualista, który już doskonale wie, co mu smakuje, a co nie.
Dziecko wciąż intensywnie się rozwija. 20. miesiąc życia dziecka to okres dynamicznego rozwoju mowy, a co za tym idzie poprawy komunikacji i wyrażania swoich potrzeb.

Dziecko coraz więcej mówi

Twoje dziecko zaczyna porozumiewać się zdaniami. Co prawda, początkowo będą je rozumieć tylko bliscy, ale z czasem zostanie zrozumiane także przez innych. Maluch z entuzjazmem nazywa wszystko co mówi i robi. Mówienie jest dla niego nową umiejętnością, którą chce pochwalić się przed całym światem, ale przede wszystkim przed sobą i rodzicami.
Dziecko uwielbia być chwalone, w Twoich oczach przegląda się jak w lustrze. Od Twojego dobrego słowa zależy jego samoocena, dlatego inwestuj w jego poczucie własnej wartości już dziś. Chwal je nawet za małe rzeczy i zachęcaj do wysiłku i rozwoju.
Nie martw się jednak jeśli Twoje dziecko nie mówi, lub mówi mniej niż rówieśnicy. Tempo mówienia, tak jak i tempo rozwoju, jest zależne od konkretnego dziecka i jego predyspozycji. Każde dziecko ma indywidualny kalendarz rozwoju. Jednych rzeczy uczy się szybciej, a innych wolniej. Dlatego nie porównuj go z innymi dziećmi, doceniaj to, co już opanowało oraz stymuluj do innych aktywności. Wychowanie dziecka to nie wyścig.

Pierwsze dziecięce fobie

Na tym etapie rozwoju możesz zaobserwować pierwsze dziecięce lęki i fobie. Prócz silnego lęku separacyjnego przed rozstaniem z rodzicem, dziecko może bać się odkurzacza, miksera, czy psów. Nie wolno wyśmiewać i bagatelizować tych lęków. Powinnaś wyjaśnić dziecku, że to normalne, że się czegoś boi i że je rozumiesz. Możesz spokojnie wytłumaczyć, że odkurzacz nie zrobi mu krzywdy, oraz jak powinno zachować się w stosunku do szczekającego psa spotkanego podczas spaceru. Nigdy jednak nie staraj się na siłę przełamać jego lęku.

Codzienne rytuały pomagają dziecku

Warto dbać o stały harmonogram drzemek i posiłków zarówno w czasie tygodnia, jak i podczas weekendów. Rytuały i stały rytm dnia zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa. Pozwala to na uregulowanie emocji malucha i unikanie trudnych sytuacji. Maluch każdego dnia jest bombardowany przez nowe bodźce. Potrzebuje czasu by się z nimi oswoić i je uporządkować. Dlatego u małych dzieci można zaobserwować silną potrzebę porządku i rutyny. Dostarczając mu jej pomagasz mu w oswajaniu rzeczywistości.

Maluch potrzebuje snu

Mimo, że 20. miesięczniak wydaje Ci się już duży, wciąż jest małym dzieckiem i potrzebuje snu w ciągu dnia. Jeśli maluch nie zaśnie przed obiadem, to popołudniu będzie już senny i marudny, a to prosty sposób na rozdrażnienie i atak złości w najmniej oczekiwanym momencie. Pamiętaj, że Twoje dziecko potrzebuje dużo energii, ponieważ jest w ciągłym ruchu i intensywnie się rozwija, dlatego, nawet jeśli maluch zapewnia Cię, że nie jest zmęczony, spróbuj go położyć o stałej porze każdego dnia. Zobaczysz, że często mimo wcześniejszej deklaracji, dziecko bardzo szybko zaśnie.
Regularny rytm dnia jest pomocny także podczas wieczornego usypiania. W okolicy 20. miesiąca u wielu dzieci pojawiają się problemy z zasypianiem. Dlatego warto ustalić rytuał usypiania. Przed kąpielą nie należy wprowadzać pobudzających zabaw, a po kąpieli trzymać się jasno swoich zwyczajów. Maluch w tym okresie może już zasypiać samodzielnie, ale tylko wówczas gdy zostanie tego nauczony, a chwilę wcześniej otrzyma od rodziców zastrzyk miłości i czułości.

Co może potrafić niemowlak w 20. miesiącu życia?

Poniżej prezentuję kilka wskazówek, których możesz spodziewać się po swoim dziecku w tym okresie życia i podpowiem jak możesz je stymulować:

Rozwój fizyczny

 • Średnia waga w 20. Miesiącu życia to 11,3 kg dla chłopców i 10,7 km dla dziewczynek, a wysokość 82,4 cm dla chłopców i 82,8 cm dla dziewczynek.

 • 20. miesięczne dziecko jest już dobrze rozwinięte motorycznie: sprawnie chodzi, wchodzi po schodach, skacze!, wspina się, rzuca piłką. Dodatkowo jest wulkanem energii. Aktywność fizyczna jest dla dziecka nie tylko świetną zabawą, ale także rozwojem ruchowym wpływającym pozytywnie na rozwój emocjonalny, intelektualny i społeczny. Dlatego tak ważne jest aby dostarczać dzieciom jak najwięcej zajęć ruchowych, szczególnie na świeżym powietrzu.

 • 20. miesięczne dziecko uwielbia zabawy kreatywne: lubi rysować, lepić ciastolinę itp. To wspaniała zabawa, ale też doskonały trening małej motoryki.

 • Dziecko potrafi wykonywać dwie czynności równocześnie.

 • Dziecko ma już rozwiniętą koordynację ruchową, ale nie znaczy, że nie powinnaś jej ćwiczyć dalej.

Rozwój emocjonalny

 • Dziecko wciąż nie radzi sobie z negatywnymi emocjami. Może pojawić się u niego agresywne zachowanie: gryzienie, kopanie, czy popychanie. Nie odpowiadaj agresją na agresję, bo tym sposobem pokazujesz dziecku, że takie zachowania są dozwolone. Najważniejsze to zachować spokój i dystans. Dziecko nie bije Cię bo jest złe, ale dlatego, że nie wie, jak w inny sposób poradzić sobie z emocjami. Twoim zadaniem jest pokazanie mu alternatywy.
 • Okazuj dziecku dużo czułości, miłości i zainteresowania. Pozytywne emocje i poświęcony czas budują w nim poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, które pozwalają na poradzenie sobie z trudnymi emocjami oraz zmianami jakie zachodzą w jego organizmie.\
 • U dziecka mogą pojawić się lęki i fobie. Bądź przy dziecku i nie wyśmiewaj jego strachu. Tylko pełna akceptacja i zrozumienie pozwoli mu na pokonanie demona.

Rozwój społeczny

 • Dziecko nie chce i nie potrafi dzielić się z innymi. Nie zmuszaj go do tego, na naukę współdziałania przyjdzie jeszcze czas. W tym okresie dziecko wciąż bawi się obok innych dzieci, a nie z nimi.

 • 20. miesięczne dziecko uwielbia się bawić. Po długiej fascynacji mamą teraz kompanem do zabawy okaże się tata. Nikt nie ma tak szalonych zabaw i tak wiele energii jak właśnie on. Dziecko to docenia i z radością oczekuje na powrót taty z pracy i wspólną zabawę.

 • 20. miesięczne dziecko jest zachwycone jeśli może spełnić Twoją prośbę i pochwalić się swoimi umiejętnościami. Dlatego często proś je o pomoc i wyręczenie Cię w codziennych obowiązkach. W ten sposób maluch będzie czuł się pełnoprawnym członkiem rodziny.

Rozwój intelektualny

 • 20. miesięczne dziecko słyszy i rozumie niemal wszystko co do niego mówisz. Stymuluj rozwój poznawczy dziecka i jego umiejętności komunikacyjne poprzez stawianie mu pytań, pokazywanie rzeczy, albo obrazków i pytanie o konkretne przedmioty.

 • Dziecko zna już około 50 słów i łączy je w kilkuwyrazowe zdania.

 • Dziecko potrafi powtórzy po Tobie proste wierszyki, a także liczy do dwóch, czasem do pięciu. Jednak nie wie jeszcze, co oznaczają te liczby, bo nie myśli jeszcze abstrakcyjnie.

 • Pozwalaj dziecku na podejmowanie decyzji. Pytaj je o zdanie dzięki czemu podbudujesz jego samoocenę i wiarę we własne możliwości.

 • Czytaj dziecku jak najczęściej, nawet jeśli nie potrafi się skupić. Dziecko w tym okresie jest coraz bardziej zainteresowane książkami. Bardziej niż bajkowe historie, interesują je książki o codziennym życiu, zwierzętach, roślinach, czyli takie, które może później zweryfikować z rzeczywistością.

Magda Piotrowicz-Zbieraj
od kwietnia 2016 roku mama Sary. Wcześniej przewertowała setki stron internetowych i książek na temat ciąży, porodu i rozwoju dziecka. Zafascynowana ideą porodów domowych, chustonoszeniem, edukacją alternatywną i zielonymi przedszkolami. Z wykształcenia socjolog edukacji, z zawodu manager PR i badacz opinii społecznej. Uwielbia podróże z dzieckiem, które opisuje na blogu www.zbierajsie.pl
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl