W 14 tygodniu ciąży dziecko zaczyna rosnąć w swoim tempie. Stąd jedne są większe, a inne mniejsze. Dzieci zaczynają przybierać postać wyprostowaną, a szyja zaczyna się wydłużać. Całe ciałko zaczyna być pokryte włoskami, które nazywamy: laguno.
Ciąża
Trymestr II - Ciąża tydzień po tygodniu
Przedstawiamy: ciąża tydzień po tygodniu z ilustracjami brzuszka i rozwoju dziecka.
Poznasz rady na każdy tydzień ciąży dla ciebie i dla przyszłego tatusia. Przypomnimy Ci o ważnych badaniach i pomożemy znaleźć odpwiedź na wszystkie nurtujace Cię pytania. W dziele Ciąża znajdziesz informacje na temat ciąży, porodu i okresu po urodzeniu.
Ciąża trymestr II
W czwartym miesiącu ciąży zwiększa się masa i długość ciała dziecka. Zwiększa się objętość płynu owodniowego. Organizm malca już syntezuje wszystkie białka (z wyjątkiem gammaglobulin). Na paluszkach dziecka widoczne są opuszki (poduszeczki dotykowe).
Wprawne oko specjalisty podczas USG może rozpoznać płeć. Dziecko zaczyna pokrywać puszek, do którego przyczepiać się będzie maź płodowa. (Maź płodowa składa się z wydzieliny gruczołów łojowych dziecka, złuszczonych komórek nabłonka i włosków meszku płodowego oraz wydzieliny komórek owodni. Jej zadaniem jest chronienie skóry dziecka przed zmacerowaniem.
W siedemnastym tygodniu ciąży łożysko (łączące Ciebie i dziecko) już w pełni funkcjonuje i jest źródłem substancji odżywczych oraz tlenu. Jeśli rozwija się w brzuszku dziewczynka, to ma już wykształconą macicę oraz jajniki, które są wyposażone w prymitywne komórki jajowe. Kości malucha stają coraz mocniejsze. Dziecko rusza w brzuszku rączkami i nóżkami. Niedługo poczujesz pierwsze ruchy.
Drugi trymestr ciąży określany jest "miesiącem miodowym". Możesz poczuć bóle podbrzusza i boków są one wynikiem rozciągania się więzadeł podtrzymujących macicę.
W 19 tygodniu ciąży pamiętaj, żeby spać na lewym boku. Szczególnie kiedy np. lubisz spać na brzuchu lub wznak. Postaraj się zmienić swoje przyzwyczajenie. Oczywiście pozycja na brzuchu teraz jest niewygodna, ale na wznak zdawałoby się tak. Dlaczego, więc kobietom w ciąży zaleca się spanie na boku? Ponieważ pozycja na plecach powoduje, że cały ciężar macicy opiera się na kręgosłupie, jelitach, a także aorcie i żyle głównej dolnej. Aorta jest naczyniem krwionośnym, które odpowiada za rozprowadzenie krwi po całym ciele.
Można już usłyszeć bicie serca dziecka za pomocą zewnętrznego urządzenia np. KTG.
Jeśli jeszcze nie poczułaś dotąd ruchów płodu z pewnością poczujesz je w dwudziestym tygodniu ciąży.
Dziecko staje się aktywne w sposób regularny można zaobserwować jego rytm.
Zaczyna wytwarzać się maź płodowa ponieważ rozpoczynają pracę gruczoły łojowe.
W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży Dziecko wciąż ćwiczy zginając ręce i nogi, kręcąc się i wiercąc. Potrafi dotykać, gładzić się po twarzy.Macica około 20 tygodnia ciąży osiąga wysokość pępka. A to sprawia, że ciąża staje się coraz bardziej widoczna.
Między czwartym a piątym miesiącem ciąży dziecko zaczyna reagować na głośne dźwięki. Na początku na wibracje.
Maluch reaguje również na zmiany temperatur i oświetlenia. U chłopców zaczynają schodzić jądra, które przemieszczają się z jamy brzusznej do worka mosznowego. (Jeśli jądra w dniu narodzin chłopca nie będą w worku mosznowym mówimy o niezstąpieniu jąder inaczej wnętrostwo.)
W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży można zaobserwować na USG jak 6-7 miesięczne dziecko ssie kciuka. Maź płodowa coraz bardziej obficie pokrywa skórę. Zwiększa się ilość tkanki podskórnej. A proporcje ciała dziecka zbliżają się do takich jakie będą w dniu narodzin. Kości stają się coraz bardziej mocne.
Ruchy dziecka stają coraz bardziej intensywne. Dla mamy ruchy dziecka stają się coraz bardziej odczuwalne, ponieważ dziecko coraz bardziej wypełnia powierzchnię jamy macicy. Pomimo tego, że waży zaledwie ok. 550 gram i ma długość ok. 21 cm. Na hałas może zareagować niepokojem
Mamo od 25 tygodnia ciąży obserwuj ruchy dziecka trzy razy w ciągu dnia. Są dwie metody liczenia ruchów płodu: Pierwsza metoda - Liczymy do dziesięciu ruchów dziecka i mierzymy w jakim czasie były wykonane; Druga metoda - Liczymy ile ruchów wykonało dziecko przez 60 minut. Wyniki zapisujemy z datą i godziną, to pozwoli na porównywanie wyników obserwacji. Należy wziąć pod uwagę czy nie przyjęłaś leku, który może wpłynąć na dziecko. Zapiski warto prowadzić o tych samych porach dnia, w tym samym miejscu. Pamiętaj, że dziecko jest bardziej aktywne wieczorem.
Łożysko, które jest tak niezbędne dla dziecka wykształci się w pełni w trzecim trymestrze ciąży. U sześciomiesięcznego płodu wzrasta częstotliwość i siła skurczów i rozkurczów klatki piersiowej. Płuca rozwijają się przez całą ciążę do 16 tygodnia są w stadium kanalikowym, by w 24 tygodniu ciąży powstał typ groniasty płuc. A w 25-27 tygodniu ciąży natomiast przejście do pęcherzykowego stadium płuc. Natomiast do rozprężenia się płuc jest potrzebna substancja surfaktant, która zaczyna wydzielać się właśnie w 26 tygodniu ciąży. Jeśli dziecko ma urodzić się przedwcześnie, to mamie zostają podane glikokortykosteroidy, które mają pobudzić wytwarzanie surfaktantu u płodu.