BezpiecznaCiaza112023

Niepłodności nie widać książki Jolanty Drzewakowskiej

Niepłodność jest sklasyfikowana przez WHO jako choroba, mimo, że może mieć ona wiele medycznych przyczyn. Uznaje się również za chorobę cywilizacyjną. A jednak ciągle mało o niej wiemy.

Szacuje się, że obecnie jedna na pięć par ma problemy z płodnością. Jeśli masz więcej niż trójkę znajomych, to zapewne znasz parę, która nie ma dziecka. Nie dlatego, że nie chce, ale dlatego, że nie może lub nie dzieje się to tak szybko jak by chcieli.

Niepłodność a otoczenie

Niepłodność zmienia także relacje pary z  otoczeniem. Para, która stara się o dziecko, po kilku latach prób nagle zaczyna spostrzegać, że staje się odmienna od swoich rówieśników. Do tej pory wspólnie imprezowali w liceum, wspólnie przechodzili okres studiów. Jedni zdawali egzaminy świetnie, inni oblewali co drugi. Jednym powodziło się lepiej, innym trochę gorzej, ale tak naprawdę nie różnili się od siebie niczym specjalnym. Powolne uświadamianie sobie, że coraz mniej pasują do całej reszty znajomych, i gorycz wynikająca z tego faktu są bardzo trudne. Różnice stają się coraz bardziej widoczne, a brak dziecka jest tą najwyraźniejszą i najboleśniejszą. Dlaczego? Bo nie ma się na nią wpływu.

Kobieta a mężczyzna w niepłodności

Często wieloletni brak upragnionego dziecka, brak standardów leczenia niepłodności i w dodatku katolicka nagonka w świeckim skądinąd państwie, to naprawdę zbyt wiele do udźwignięcia nawet dla najdojrzalszej emocjonalnie pary. Kiedy zwracają się do mnie o pomoc, proszę, żeby wyobrazili sobie   wszystkie te emocjonalne trudności, jakie niesie ze sobą niepłodność, w formie ogromnej, ciężkiej, mosiężnej bramy. Jeśli nie zrobią wszystkiego, co możliwe, żeby tę bramę otworzyć, lekarz będzie musiał działać, walcząc również z nią, często nawet nie zdając sobie sprawy z jej istnienia, a  przecież ma już przed sobą inne: pomóc parze zostać rodzicami, sięgając po najnowsze zdobycze medycyny. Co warto zatem zrobić, żeby obie strony niepotrzebnie nie męczyły się wzajemnie?

Bioself urządzenie spomagające zajście w ciąże

Bioself - nowoczesne urządzenie dla kobiet planujących zajść w ciążę bądź stosujących naturalne metody antykoncepcji. Pozwala rozpoznać czy jest właśnie dzień płodny czy nie płodny. Urządzenie to ułatwia planowanie ciąży.

Niepłodność

Staracie się już dłuższy czas o dziecko. Tylko w ciążę niestety nie zachodzisz. Jeżeli trwa to ok. rok czasu można pomyśleć o wykonaniu badań. Brak ciąży może być również wynikiem stresu, złego trybu życia. Dlatego warto spróbować poznać swój cykl miesiączkowy. Kiedy nie zostaje poczęte dziecko czy warto myśleć o najgorszym? Przeczytaj artykuł.

Masz powyżej 35 lat i planujesz pierwszą lub kolejną ciążę. Przed ciążą powinnaś wykonać zalecone badania, lekarz w trakcie ciąży może polecić Ci wykonanie dodatkowych badań. Medycyna w dzisiejszych czasach wiele może pomóc, ale nie warto odkładać decyzji o dziecku na ostatni moment.

Kwas foliowy w ciąży i przed ciążą

Kwas foliowy należy przyjmowąć już w momencie planowania ciąży. Od momentu poczęcia dziecka chroni jego rozwoju przed wytworzeniem się wad wrodzonych cewy nerwowej i układu nerwowego. Dlatego przed planowaną ciążą kup w aptece kwas foliowy. Ponieważ wyżej wymienione wady powstają głównie w okresie, kiedy kobieta nie wie, że jest w ciąży!

Strona 1/2

Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl