BezpiecznaCiaza112023

Jak chronić najmłodszych przed negatywnymi skutkami zanieczyszczenia powietrza?

Jak wskazuje raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)1, dzieci
w większym stopniu niż dorośli są narażone na szkodliwe skutki zanieczyszczonego powietrza. Aby uchronić najmłodszych przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń atmosferycznych, w tym smogu, warto regularnie oczyszczać nosek dziecka, wspomagając naturalną funkcję filtracyjną tego narządu. W pielęgnacji małych nosków sprawdzi się fizjologiczny roztwór soli mineralnych, umożliwiający oczyszczanie nosa w sposób delikatny, a jednocześnie skuteczny.

Sen jest jednym z czynników, które wpływają na prawidłowy rozwój dziecka. Wspomaga pamięć  i koncentrację, sprzyja większej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Istotnym jest odpowiednia długość ( ilość) snu na dobę oraz jego jakość zgodnie z zapotrzebowaniem wiekowym. Wraz z wiekiem dziecka zapotrzebowanie na sen ulega zmniejszeniu. Sen podzielony jest na dwie fazy (REM, NREM), które powtarzają się cyklicznie w ciągu nocy tworząc tzw. cykle snu. U niemowląt i małych dzieci występuje przewaga fazy REM nad fazą snu głębokiego. Mózg w tej fazie wykazuje wzmożoną aktywność kory mózgowej, choć dziecko śpi. Wraz z wiekiem dziecka zapotrzebowanie na sen ulega zmniejszeniu. Sen wspomaga pamięć  i koncentrację, sprzyja większej aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Jednym z najpiękniejszych momentów w życiu jest nasz pierwszy kontakt wzrokowy z dzieckiem. Z całą pewnością tę chwilę zapamiętamy na długo, jeśli nie do końca życia.

Rozwój wzroku u dziecka zaczyna się już w łonie matki. Dlatego tak bardzo ważne jest dbanie o siebie podczas ciąży. Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, nie pić alkoholu oraz nie palić papierosów czy używać narkotyków. Toksyny zawarte w używkach mogą spowodować wiele groźnych komplikacji, w tym poważne problemy związane ze wzrokiem. Spożywanie niedozwolonych leków w czasie ciąży może spowodować niską masę urodzeniową dziecka, a w konsekwencji problemy ze wzrokiem. Badania wykazały, że niektóre składniki odżywcze, a szczególnie witamina A jest niezbędna do prawidłowego rozwoju oczu. Jedzenie różnorodnych pokarmów oraz zalecanych witamin pomaga w rozwoju płodu. Najnowsze badania wykazały także, że pomocne okazało się światło słoneczne. Będąc w ciąży spędzaj zatem czas na świeżym powietrzu.

Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl