BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Objawy ciąży

Jakie są pierwsze, możliwe oznaki ciąży? Oznaki, o których dowiesz się za chwilę, są jedynie wskazówkami. Dlatego powinnaś na nie uważać, lecz nie utwierdzać się na ich podstawie w przekonaniu, że na pewno jesteś w ciąży. Bywa, bowiem tak, że mogą występować u Ciebie wszystkie oznaki i objawy ciąży, podczas, gdy Ty w niej nie będziesz.

Brak miesiączki

Pierwszą oznaką jest brak miesiączki. Jeśli jesteś w ciąży nie będziesz jej miała przez cały okres jej trwania. Pamiętaj o tym, że u niektórych kobiet występuje okresowe plamienie lub krwawienie podczas pierwszych miesięcy ciąży.

Mdłości

Na początku ciąży możesz doświadczyć dyskomfortowych dla Ciebie mdłości i to nie tylko rano, ale także o każdej innej porze dnia. Często również oddajesz mocz i dzieje się tak podobnie jak w przypadku mdłości zwykle 6 – 8 tygodni po zapłodnieniu.

Obrzmiałe piersi

Twoje piersi stają się obrzmiałe, czujesz w nich jakby mrowienie, są po prostu nadwrażliwe. Obszar wokół sutków na Twoich piersiach jest wyraźnie ciemniejszy w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Gruczoły wokół Twoich sutków są również nieco uniesione.

Niebieskie i różowe linie

Najpierw na piersiach, a potem na Twoim Bruchu pojawiają się niebieskie i różowe linie, które po upływie trzech miesięcy znikają.

Wilczy apetyt

Masz wilczy apetyt, chcesz przede wszystkim jeść, ten wzmożony apetyt trwa przez trzy pierwsze miesiące ciąży.

Pępek

W czwartym lub piątym miesiącu następuje zaciemnienie linii pępka aż do wzgórka łonowego i ustępuje wówczas, gdy Twoje dziecko przyjdzie na świat.

Czy w takim razie są prawdopodobne oznaki ciąży, których pojawienie się będzie świadczyło o tym, że spodziewam się dziecka?

Tak, takie oznaki istnieją, a należą do nich następujące objawy:

 • Występuje zabarwienie błony śluzowej pochwy. Tą prawdopodobną oznakę ciąży może jedynie stwierdzić lekarz w czasie badania ginekologicznego;
 • Również w czasie badania lekarz widzi rozpulchnioną szyjkę macicy, która jest oznaką ciąży;
 • Twoja macica oraz brzuch są powiększone;

Pierwsze ruchy Twojego maleństwa możesz odczuwać już w 18 tygodniu trwania ciąży. Tak jest w przypadku kobiet, które już rodziły. Natomiast jeżeli jesteś po raz pierwszy w ciąży to pierwsze ruchy poczujesz w 20 tygodniu.

Do pozytywnych oznak ciąży nalezą bezsprzecznie:

 • Obraz malutkiego dziecka w badaniu USG, który można odczytać już w 4 do 6 tygodni po zapłodnieniu;
 • Czynności serca płodu można stwierdzić już w 6 tygodnia ciąży.

Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl