BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Niepłodność

Bezdzietność to nie wymysł współczesnych czasów. Bezdzietność może być jedną z dróg życia, zaraz obok rodzicielstwa, jak i może stać się jedną z dróg wyjścia z choroby, jaką jest niepłodność.

Czym jest bezdzietność?

Bezdzietność, inaczej zwana bezpotomnością, jest to sytuacja, kiedy para nie posiada dzieci.

Przyczyny bezdzietności

Przyczyny bezdzietności mogą być różne.

 • Z jednej strony para może podjąć świadomą decyzję o braku posiadania dzieci.

Może to wynikać z wierzeń, poglądów, czy świadomości, iż nie odnajdziemy się w rodzicielstwie. Czasami posiadanie dzieci może być mniej ważne niż zrobienie kariery, czy chęć podróżowania. W niektórych przypadkach może to wynikać z braku odpowiednich warunków życiowych. Ilu ludzi, tyle powodów do świadomego decydowania się na bezdzietność.

 • Z drugiej jednak strony przyczyną bezdzietności może być bezpłodność albo nieuleczalna niepłodność.

I tu z jednej strony para może świadomie zdecydować, że kończy starania o dziecko i podejmuje decyzję o realizacji siebie na innym polu niż rodzicielstwo. Bądź zostaje postawiona w sytuacji bez wyjścia. Niemożność wyjścia z niepłodności, może zakończyć się bezdzietnością.

Warto w tym miejscu zaznaczyć także, że bezpłodność, czy nieuleczalna niepłodność nie przesądza o bezdzietności. Inną z dróg jaką para może wybrać jest adopcja dziecka. Wiele par decyduje się na adopcję, jednakże to także nie jest łatwa decyzja i nie każdego stać na to, aby ją podjąć. Dlatego, jeżeli para już wie, że nie może mieć dziecka biologicznego: staje przed wyborem adopcji, albo bezdzietności. Więc, jakby nie patrzeć w tym przypadku bezdzietność również jest świadomym wyborem.

Bezdzietność rodzi społeczne problemy

Bezdzietność niestety bywa problematyczna. Z jednej strony w takim przypadku zmieniają się zasady dziedziczenia ustawowego, a z drugiej bezdzietnym małżeństwom nie przysługuje wiele ulg na przykład w prawie podatkowym.

Pary, które decydują się na bezdzietność, często poddawane są ostrej krytyce. Uznawane są za osoby egoistyczne, ponieważ myślą tylko o swoim luksusie, albo leniwe, którym nie chce się wychowywać dziecka.

Mimo iż coraz więcej par we współczesnym świecie decyduje się na bezdzietność, społeczeństwu trudno jest zrozumieć ten wybór. Nie rozumieją, że często decyzja o bezdzietności, jest bardzo odpowiedzialną i przemyślaną decyzją.

Niezależnie czy podjęta ona została z powodów zdrowotnych, finansowych, czy poglądowych. Jeżeli wiemy, że nie będziemy mogli dać dziecku wszystkiego, co najlepsze, tego, co byśmy chcieli – decyzja o odłożeniu rodzicielstwa może okazać się słuszną i najodpowiedzialniejszą drogą.

Bezdzietność, jako droga wyjścia z niepłodności

Para, która nie może mieć dzieci, bądź dowiaduje się o chorobie niepłodności, ma prawo wyboru. Z jednej strony może zdecydować się na leczenie, z drugiej strony na adopcję, a z trzeciej strony na świadomą bezdzietność. Każdy wybór jest dobry, jeżeli jest świadomie podjętą decyzją obu partnerów. Para, powinna zdać sobie sprawę, że nikt nie może mieć wpływu na ich decyzję, ponieważ jest to sprawa bardzo istotna, a decyzja wpływa na całe ich życie.

Bezdzietność, nie jest lepszą, ani gorszą drogą wyjścia z niepłodności. Jest po prostu inną drogą. Czy para, która decyduje się na bezdzietność, to para, która się poddała? Oczywiście, że nie. Mimo iż ktoś z boku może tak pomyśleć – zawsze jest to bardzo odpowiedzialny i przemyślany wybór takiej pary.

Edukacja społeczeństwa na temat bezdzietności

Warto nauczać i edukować społeczeństwo na temat bezdzietności. Wiele mówi się o sposobach leczenia niepłodności, coraz więcej mówi się o adopcji, a mam wrażenie, pary, które wybierają tę trzecią drogę, pozostawione są same sobie. Często wystawione na publiczny lincz.

Rodzicielstwo to tylko jedna z dróg, w której można spełniać się życiowo. Dlatego, jeżeli spotykamy w swoim otoczeniu pary, które zdecydowały się na bezdzietność – uszanujmy ich wybór. To nie zawsze jest łatwa decyzja i czasem trudno postawić się w sytuacji drugiej osoby – dlatego, zamiast oceniać dajmy wsparcie. Bezdzietność to wybór, a każdy na wybór zasługuje.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl