Starając się o dziecko, musisz pamiętać, że niezwykle istotna jest Twoja dieta. Żywienie ma wpływ na wszystkie układy naszego ciała oraz ich prawidłowe funkcjonowanie. Prawidłowa dieta zwiększa Twoje szanse na poczęcie. Dodatkowo często przyczyną trudności z zajściem w ciążę są choroby immunologiczne i występujące przy nich nietolerancje pokarmowe, zmiana diety i wprowadzenie diety eliminacyjnej plus późniejszej rotacji jest wtedy niezwykle ważne.
Co zmienić w codziennym jadłospisie?
Jeśli macie problem z poczęciem dziecka przyjrzyjcie się dokładnie temu co jecie, zastanówcie się czy nie występują u Was alergie czy nietolerancje pokarmowe (mogą się one objawiać bólami brzucha, wysypką, biegunką, wzdęciami, zatrzymaniem wody w organizmie co powoduje uczucie opuchnięcia, pokrzywką – pamiętaj także, że alergia i nietolerancja to dwie osobne kwestie) oraz przede wszystkich czy dostarczacie odpowiednią ilość składników odżywczych. Nieprawidłowa dieta, co zostało naukowo udowodnione, obniża zarówno męską jak i kobiecą płodność. Co zatem jeść żeby poprawić szansę na zajście w ciążę? Istnieje spora lista produktów. Jednak jeśli chodzi o dietę najważniejszym aspektem jest wybieranie produktów nieprzetworzonych, gdyż jedzenie wypełnione po brzegi konserwantami szkodzi nam najbardziej, złe wybory żywieniowe mogą obniżać naszą płodność. Oczywiście oprócz racjonalnej diety, istotna jest także aktywność fizyczna, zminimalizowanie stresu i regeneracja organizmu, ponieważ sen i jego jakość mają ogromne znaczenie. Wszystkie te czynniki wpływają na naszą płodność, dieta pozostaje głównym z nich. Starając się o dziecko zadbaj o urozmaicenie i regularność posiłków.
Jak powinna wyglądać Twoja dieta?
Podstawowym błędem jaki popełniamy w naszej diecie jest skrajne unikanie tłuszczu. Myślimy, że tyjemy od tłuszczu dlatego eliminujemy go z naszej diety, a to błędne założenia. Warto sięgać po zdrowe oleje i inne źródła dobrych tłuszczy. Mężczyźni mogą wybierać olej słonecznikowy, bogaty w witaminę E, która zwana jest witaminą płodności. Każdy z nas powinien wybierać dobroczynny olej kokosowy. Do sałatek, kanapek i koktajli warto dodać awokado, będące źródłem NNKT czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Doskonałym wyborem także są ryby morskie. NNKT są również istotne z racji na to, że minimalizują ryzyko wystąpienia endometriozy. Świetny wybór to także zielone warzywa! Dlaczego? Ponieważ to źródło kwasu foliowego, który przy staraniach o dziecko i pierwszych miesiącach ciąży jest niezwykle istotny! Poza tym to skarbnica makro i mikroelementów oraz witamin np. A, B, C. Kwas foliowy jest także ważny dla mężczyzn, gdyż jego niedobory obniżają objętość nasienia i ruchliwość plemników. Dlatego śmiało sięgaj po sałatę, szpinak, jarmuż, botwinkę, brokuły czy natkę pietruszki. Fantastycznym rozwiązaniem są także zielone koktajle np.
- woda, jabłko, garść jarmużu, garść szpinaku, plaster ananasa
- woda, pomarańcza, świeża mięta, garść szpinaku, natka pietruszki
- woda, kawałek awokado, ogórek, jabłko, natka pietruszki
Z jarmużu możesz zrobić także przepyszne chipsy, tak więc opcji na zdrowe posiłki jest naprawdę mnóstwo, a zdrowa i racjonalna dieta nigdy nie musi być nudna.
Doskonałym urozmaiceniem diety, dodatkiem do zup, koktajli i sałatek, a nawet jako chrupiąca przekąska będą pestki dyni i słonecznika oraz orzechy i migdały. Dobry wybór jako źródło cynku istotnego przy prawidłowym poziomie testosteronu i dobrego funkcjonowania męskich narządów płciowych to jaja, rośliny strączkowe, mięso, mleko i jego przetwory oraz pełnoziarniste pieczywa, makarony czy kasze. Warto dodać także do swojej diety podroby. Choć nie każdy za nimi przepada to źródło hemowego czyli dobrze przyswajanego żelaza, które zapobiegnie anemii, a także jest bardzo ważne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zarodka oraz komórki jajowej! Również doskonałym wyborem jest kuchnia śródziemnomorska.
Dlaczego dieta jest taka ważna?
Pamiętaj, że odpowiednia dieta naprawdę zwiększa Twoje szanse na poczęcie dziecka oraz ma znaczenie dla Twojego dobrego samopoczucia w trakcie ciąży. Odpowiednia dieta polepszy Twój stan zdrowia zarówno psychicznego jak fizycznego. Jeśli już zajdziesz w ciążę prawidłowe żywienie zapewni zdrowy rozwój Twojego Malucha. Dlatego należy pamiętać o racjonalnym żywieniu nie tylko podczas starań o dziecko, ale także w tracie ciąży. Czasami błędnie myślimy, że w ciąży możemy jeść wszystko i „za dwoje”, jednak jest to mit. W ciąży nie należy się przejadać, a zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta tylko o 300 kcal! Najważniejsze jest to żeby wybierać zdrowe i dobrej jakości produkty, zbilansowana prawidłowo dieta pomoże uniknąć niezdrowych zachcianek.
Starając się o dziecko zacznij jeść regularnie. Często w biegu i pośpiechu jemy nieregularnie, najadamy się dużo i raz dziennie. Doskonale jednak wiemy, że nie tak to powinno wyglądać. Częstotliwość i regularność posiłków jest niezwykle istotną kwestią. Powinniśmy jeść 4 – 5 posiłków. Pierwszy posiłek maksymalnie 2 godz. od wstania z łóżka, ostatni do 2 godzin przed snem. Podczas starań o malucha dbaj o urozmaicenie posiłków, zarówno swoich jak i swojego partnera. Dieta zarówno przyszłej mamy jak i przyszłego taty ma ogromne znaczenie. Dieta nie może być monotonna. Jedząc w kółko to samo nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowania na wszystkie składniki, dlatego nie można skupiać się tylko na jednym rodzaju posiłku. Wybieraj różne rodzaje mięs. Często mamy tendencję do wybierania wyłącznie kurczaka z racji na fakt iż to chude mięso. To błędne założenie, powinniśmy jeść wszystkie rodzaje. Nie zapominajmy też o rybach. Do każdego dania głównego dodawaj warzywa. Jak wcześniej wspomniano pij koktajle, to łatwo wchłanialna forma witamin. Oczywiście najlepsze są warzywa i owoce sezonowe. Zrezygnuj z białego bezwartościowego pieczywa i innych przetworów z białej mąki, wybieraj te z pełnego przemiału. Zrezygnuj z cukru i przetworzonych słodyczy. Można robić zdrowe „słodycze” w domu! Muffinki czekoladowe z fasoli, ciasto z marchewki i cukinii, batony granola! Alternatyw jest naprawdę mnóstwo! Wybieraj naturalne jogurty, kefiry i maślanki. Nie wybieraj produktów mlecznych light czy 0%, wapń i witamina D w takich produktach są niewchłanialne! Zrezygnuj z owocowych jogurtów, takie można zrobić samemu za pomocą blendera.
Dieta pary starającej się o dziecko w gruncie rzeczy powinna być po prostu zdrową i racjonalną dietą jaka powinna być stosowana przez każdego z nas. Nie jest to dieta trudna, jednak wymagająca od nas nieco zaangażowania, zdrowe nawyki powinny być dla nas codziennością, a pamiętajmy, że jeśli my będziemy żywić się racjonalnie nasze dziecko od małego przejmie dobre nawyki żywieniowe, które zostaną z nim na całe życie i zapewnią mu zdrowie.