Tempo życia jest coraz szybsze, coraz więcej rozpraszaczy walczy o naszą uwagę, przez co życie codzienne jest coraz bardziej stresujące. Ze względu na to, że stres stał się towarzyszem dnia codziennego, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie może przynieść konsekwencje w dłuższej perspektywie.
Stres jest cichym wrogiem naszego zdrowia. Nasza kondycja psychiczna ma znaczący wpływ na to, jak funkcjonuje nasze ciało. Już dawno wzajemny wpływ, funkcjonowania umysłu i ciała na siebie, został naukowo potwierdzony. Dlatego tak istotne jest zachowanie równowagi w obu tych aspektach.
Wpływ stresu na płodność
Kiedy para nie może zajść w ciążę, udaje się do lekarza w celu zbadania swojej kondycji zdrowotnej. Zazwyczaj przyczyny szukamy w funkcjonowaniu naszego ciała, robimy więc:
- badania krwi,
- badania hormonalne,
- badanie nasienia
- badania ginekologiczne u kobiety.
Jeżeli jednak okazuje się, że w każdej z wyżej wymienionych stref, wszystko jest w porządku – przyczyną może być kondycja psychiczna jednego z partnerów, albo obojga jednocześnie.
W czasach, w jakich żyjemy, często zmagamy się z permanentnym stresem. Jest on wręcz wpisany w nasze codzienne funkcjonowanie. Wielość zadań, ról społecznych i obowiązków powoduje wieczny pośpiech, a pośpiech zawsze rodzi stres. Niestety nasze organizmy odczuwają to bardzo dotkliwie i prędzej czy później dają o sobie znać poprzez np. bóle różnych części części ciała oraz narządów wewnętrznych, czy właśnie poprzez trudności m.in. z zajściem w ciążę.
Stres, a organizm kobiety
Stres może mieć znaczący wpływ na płodność. Wręcz może być jedynym powodem, dla którego para nie może mieć dziecka.
U kobiet stres przekłada się na:
- Zaburzenia cyklu miesiączkowego. Miesiączka może zanikać, pojawiać się nieregularnie, a owulacja może zostać w ogóle zahamowana.
- Zaburzenia hormonalne – czyli niedobór, albo nadmiar niektórych hormonów w organizmie.
- Obniżony poziom progesteronu. Progesteron jest to żeński hormon płciowy, który umożliwia między innymi zagnieżdżenie się zarodka i utrzymanie ciąży.
- Blokadę psychiczną, która w znaczący sposób utrudnia zajście w ciążę. Blokada psychiczna może występować z powodu wątpliwości i niepewności dotyczących macierzyństwa, małżeństwa czy partnera.
Stres, a organizm mężczyzny
Codzienny stres ma wpływ nie tylko na ciało kobiety. Mężczyźni zmagający się z codziennym stresem, mogą mieć problem z:
- Jakością nasienia. Oprócz tego, że jakość plemników pod wpływem stresu bardzo się pogarsza (stają się one mniej ruchliwe oraz ich żywotność jest krótsza), ich ilość po prostu ulega zmniejszeniu.
- Blokadą psychiczną. Podobnie, jak u kobiet, może to wynikać z wątpliwości.
Jak poradzić sobie ze stresem?
Przede wszystkim para powinna ze sobą szczerze rozmawiać. Chęć posiadania dziecka powinna narodzić się z obu stron.
Podjęcie świadomej decyzji o rodzicielstwie daje poczucie spokoju, że staramy się o dziecko, na którym naprawdę nam zależy. Nie robimy nic na siłę, tylko po to, aby jedynie zadowolić swojego partnera. Dodatkowo wzajemne wsparcie w staraniach, rozmowy o wątpliwościach i lęku powinny być czymś naturalnym i wynikać ze wzajemnego szacunku i miłości partnerów do siebie nawzajem.
Stosunek nie powinien być pośpieszny, gdzieś między ważnymi sprawami. Para powinna postarać się zapomnieć o sprawach dnia codziennego i pomyśleć o sobie. Wspólna relaksująca kąpiel, wspólny posiłek i wspólnie spędzony wieczór przy cichej, kojącej muzyce i świecach, może pozwolić rozluźnić się parze.
Walka ze stresem na co dzień
Istnieje wiele technik relaksacyjnych i odprężających, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasz stan psychiczny.
Ćwiczenia rozciągające, pilates, joga, czy jakakolwiek aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasz umysł, ponieważ w trakcie ćwiczeń wydzielają się hormony szczęścia. Dodatkowo aktywność fizyczna bardzo dobrze rozładowuje napięcia w ciele. Warto poszukać swojej prywatnej metody na oderwanie się od codziennego zgiełku np. może to być szycie na maszynie, czytanie książek, gotowanie, czy dobre kino – coś, co lubimy robić i pozwala nam zapomnieć o problemach dnia codziennego.
Warto dbać o długość i jakość swojego snu. Nieregularny sen i nieprzespane noce mogą powodować wiele frustracji w ciągu dnia. Na odstresowanie i relaks świetnie działają także: długie, ciepłe kąpiele okraszone ulubionym zapachem, weekendy poza miastem (najlepiej bez telefonów i laptopów), a jeszcze lepiej dłuższe wakacje. Warto od czasu do czasu pozwolić sobie na SPA, nawet jeżeli miałoby być domowe.
I nigdy nie próbujmy obwiniać partnera za to, że starania nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Wtedy jeszcze bardziej pogłębiamy w nim stres i niepewność.