BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Magda Piotrowicz-Zbieraj Rozwój dziecka

Rozwój dziecka w 22. miesiącu życia

22. miesięczny maluch ma świadomość swojego ciała oraz niezależności. Jednak nie daj się zwieść złudzeniu, że jest już „duże”. To wciąż małe dziecko, które bardzo często przecenia siły na zamiary. Przeczytaj czego możesz oczekiwać od swojego malucha w nadchodzącym miesiącu życia i jak możesz mu w tym pomóc.
Maluch coraz więcej potrafi i powoli robi się samoobsługowy. Buntuje się przeciwko ciągłym nakazom i zakazom. Dlatego zamiast mówić mu co powinien zrobić pokaż mu to i zrób to sam. Dzieci chcą być takie jak dorosłe, a naśladowanie to idealny sposób nauki i wyrabiania poprawnych nawyków.

Dziecko w centrum uwagi

22. miesięczniak wie, że on i mama to dwa różne organizmy. Jednak wciąż odczuwa sprzeczne emocje. Z jednej strony mama jest dla niego całym światem i chciałby robić z nią wszystko co może, z drugiej strony jest rozczarowany, gdy słyszy odmowę lub zakaz. Wraz z gromadzeniem doświadczeń oraz nabywania umiejętności ich grupowania dziecko zaczyna rozumieć, że w życiu nie zawsze wszystko idzie po jego myśli. Maluch oswaja się z nazywaniem emocji i uczy się inteligencji emocjonalnej.
Maluch do 6. roku życia jest skupiony na sobie, czyli egocentryczny. Wynika to z faktu, że rozwój w tym okresie jest bardzo intensywny i wymagający. Dziecko chcąc zaspokajać swoje potrzeby aktywności nie myśli o zabawie, czy zabiciu czasu, ale stara się wypełnić potrzebę rozwojową i ze złością lub frustracją reaguje, gdy ktoś pozbawia je tej możliwości.

22. miesięczne dziecko jest w ciągłym ruchu

Często rodzice w tym okresie zadają sobie pytanie, czy ich dziecko nie jest nadpobudliwe. Nie powinni się niepokoić. Ruchliwość dziecka w 2. roku życia to objaw prawidłowego rozwoju i sposób na upuszczenie z siebie energii i opanowanie emocji. ADHD, a więc nadpobudliwość psychoruchową można zdiagnozować u dziecka dopiero około 4 roku życia. A silna potrzeba ruchu w tym okresie jest naturalną potrzebą malucha. Dwulatek jest zainteresowany doskonaleniem chodzenia i swoich umiejętności. Chce jak najwięcej chodzić samodzielnie, przesuwać przedmioty, wchodzić na przeszkody, czy podnosić ciężkie rzeczy. Dziecko chce się zmęczyć, bo tylko wówczas czuje, że uczy się nowych umiejętności.

Warto to wykorzystać w kształtowaniu zdrowych nawyków na przyszłość. Dziecko od najmłodszych chwil uczy się wzorców postępowania. Jeśli od małego będzie widziało, że wspólnie chodzicie na spacery, uprawiacie sport, jecie zdrowe posiłki, będzie to dla niego coś zupełnie naturalnego.

Rozwija się wyobraźnia

Czytanie książek i opowiadanie bajek procentuje. Twojemu dziecku rozwija się pamięć i wyobraźnia. Dziecko zaczyna tworzyć scenariusze zabaw. Ponadto potrafi sobie wyobrazić coś czego nie widzi, np. osobę, z którą rozmawia przez telefon.
Dobrym sposobem na rozwijanie wyobraźni i poszerzanie horyzontów Twojego malucha są także podróże. Nie muszą być dalekie i egzotyczne. Czasem wystarczy wyprawa za miasto, lub do pobliskiej dzielnicy, czy na wieś, by zobaczyć coś interesującego. Jeśli dziecko zobaczy coś pierwszy raz w życiu, z pewnością podziała to na jego wyobraźnię, nawet jeśli po latach nie będzie nic z tej wycieczki pamiętać. Ponadto doświadczenia to najlepszy sposób nauki. O wiele lepszy i szybszy niż czytanie książek.

Przykład to podstawa

Twój maluch może mieć już żywieniowe zachcianki. Jeśli posmakował już słodyczy z pewnością będzie nakłaniał Cię by spróbować znowu. Słodki smak nie dość, że jest uzależniający, to jeszcze opakowania słodyczy są bardzo interesujące. Dlatego podstawą jest przykład rodzica. Jeśli nie chcesz by Twoje dziecko nie jadło słodycze, nie jedz przy nim. Pokaż mu, że lubisz jeść owoce i warzywa, a także, że pijesz wodę. Dziecko uczy się przez obserwację i naśladowanie, a nie przez ciągłe nakazy. Co więcej, jeśli maluch odkryje, że jego dieta odbiega od tej stosowanej przez rodziców, będzie stanowczo odmawiał jedzenia swoich potraw.

Zdrowe odżywianie

22. miesięczne dziecko jest już na tyle duże, że możesz ulec złudzeniu, że może jeść już wszystko. Zrezygnuj jednak z fast-foodów, tłustych wędlin, kiełbas, parówek, a także produktów, które zawierają w sobie wiele chemii. To co jemy, w dużej mierze wpływa na nasze zdrowie.
Dbaj o to by Twoje dziecko jadło zdrowe produkty. Najlepiej, by było to pięć posiłków dziennie. Pamiętaj jednak, że jego żołądek jest jeszcze mały, więc nie musi jeść dużych porcji. Nie ucz dziecka podjadania między posiłkami, nawet jeśli nie zje całego posiłku.

Rutyna w życiu 22. miesiącu życia

Maluch jest ciekawy świata, ale równocześnie ma ogromną potrzebę by sprawować nad nim maksymalną kontrolę. Dzieci uwielbiają powtarzalność, mogą reagować paniką gdy zaproponujemy im coś innego. Dzieci mają swoje ulubione potrawy, zabawy, gry. Uwielbiają powtarzalność nawet jeśli oznacza ona chowanie się zawsze to samo miejsce, czy ciągłego napełniania wiaderka piaskiem.

Co może potrafić dziecko w 22. miesiącu życia?

Poniżej prezentuję kilka wskazówek, których możesz spodziewać się po swoim dziecku w tym okresie życia i podpowiem jak możesz je stymulować:

Rozwój fizyczny

 • Maluch jest w ciągłym ruchu, co sprawia, że jest już bardzo sprawny fizycznie. Nie daj się jednak zwieść i nie przeceniaj jego możliwości. Bądź w pobliżu na wypadek gdyby przeszkody okazały się za trudne, albo droga, którą musi pokonać za daleka.

 • Zachęcaj dziecko do zróżnicowanej codziennej aktywności fizycznej. Zabierz je na basen, to doskonały trening koordynacji ruchowej.

 • Dziecko ma coraz lepszą świadomość swojego ciała. Dziecko to mały eksperymentator. Zwracaj uwagę na to co robi Twój maluch, a najlepiej to pochowaj małe przedmioty z zasięgu wzroku Twojego dziecka, np. monety, bo mogą wylądować w brzuchu lub uchu.

Rozwój emocjonalny

 • Dziecko staje się bardzo empatyczne. Jest bacznym obserwatorem i dostrzega, że czymś się martwisz. Twoje negatywne uczucia odbijają się na nim.

 • Dziecko wciąż uczy się radzić ze swoimi emocjami.

Rozwój społeczny

 • Dziecko zauważa różnice między swoim ciałem, a ciałem rodziców. Na razie nie potrafi się zidentyfikować z konkretną płcią, ale jest tego bardzo ciekawe. Nie rób z płciowości i nagości tematu tabu, staraj się prostym językiem zaspokoić jego ciekawość.

Rozwój intelektualny

 • Ćwicz pamięć swojego dziecka. Opowiadaj mu wierszyki i piosenki, a następnie zachęcaj je do tego by wspólnie je powtarzać.

 • To dobry moment na zagadki i żarty. Nie dość, że Twoje dziecko je uwielbia, to jeszcze takie zabawy zaprocentują w przyszłości: wyższym ilorazem inteligencji i poczuciem humoru.

 • Dziecko zna już około 100 słów, które układa w dwuwyrazowe zdania.

 • Dziecko rozumie co do niego mówisz, potrafi wykonać dwie sekwencje polecenia, np. pójść do przedpokoju i przynieść buciki.

 • Dziecko ma już pierwsze zainteresowania. Wspieraj je i pomóż je rozwijać.

 • Dziecko zaczyna mieć podzielną uwagę.

Magda Piotrowicz-Zbieraj
od kwietnia 2016 roku mama Sary. Wcześniej przewertowała setki stron internetowych i książek na temat ciąży, porodu i rozwoju dziecka. Zafascynowana ideą porodów domowych, chustonoszeniem, edukacją alternatywną i zielonymi przedszkolami. Z wykształcenia socjolog edukacji, z zawodu manager PR i badacz opinii społecznej. Uwielbia podróże z dzieckiem, które opisuje na blogu www.zbierajsie.pl
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl