BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Magda Piotrowicz-Zbieraj Rozwój dziecka

Rozwój dziecka w 23. miesiącu życia

Dziecko jest coraz bardziej zainteresowane innymi ludźmi. Jest też coraz bardziej samodzielne. Wciąż jednak potrzebuje Twojej bliskości i obecności. Przeczytaj i zobacz, czego możesz spodziewać się po swoim dziecku w nadchodzącym miesiącu i jak możesz wesprzeć je w rozwoju.
Twoje dziecko każdego dnia robi coś niesamowitego, a to narysuje piękny obrazek, a to powtórzy rymowankę, a to zatańczy ciekawy taniec. Maluch potrzebuje Twojej akceptacji i zainteresowania. To teraz buduje pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Poświęcaj dziecku jak najwięcej czasu, doceniaj jego starania, chwal, klaszcz, żeby je nagrodzić i zachęcić do dalszej pracy. To dla takiego malucha bardzo ważne.

23 miesięczniak i inne dzieci

Twoje dziecko jest coraz bardziej zainteresowane innymi dziećmi. Zaczyna powoli wchodzić w interakcje.. Jeśli nie chodzi do żłobka, albo na zajęcia zorganizowane, zadbaj aby na tym etapie maluch miał kontakt z rówieśnikami. Bądź jednak przygotowana na trudne sytuacje. Zabawa małych dzieci bardzo często kończy się szarpaniną o zabawki. Pozwól dzieciom samodzielnie rozwiązywać swoje problemy, a jeśli dochodzi do rękoczynów i sprawcą jest Twoje dziecko natychmiast reaguj. Maluch dopiero uczy się współdziałania z innymi. 

23. miesięczne dzieci często nie mają świadomości, że kiedy kogoś popchną lub uszczypną to robią mu krzywdę. Poza brakiem świadomości, którą oczywiście nabędą, winą jest niewykształcona w pełni koordynacja ruchowa. Maluch nie panuje w pełni nad swoim ciałem, wiec podczas żywiołowej zabawy, bardzo często łatwo o kolizję z innymi dziećmi. Dzieci też nie mają czucia i często zamiast przytulić przytłaczają inne dzieci, które niekoniecznie sobie tego życzą.

Sztuka mówienia

Dziecko w drugim roku życia powinno poznawać jak najwięcej wyrazów. Należy pamiętać, że w rozwoju mowy, rozumienie wyprzedza mówienia. Dziecko rozumie dużo więcej niż mówi. Jego pierwsze słowa niekoniecznie muszą brzmieć tak samo, jak słowa dorosłych. Mogą to być słowa opierające się na onomatopejach.

Twoje dziecko już nie tylko głośno się śmieje i wyraża swoje niezadowolenie, ale także coraz więcej mówi. Powoli zapominasz o ciszy, teraz wciąż słyszysz głos swojego malucha. Mowa niespełna dwuletniego dziecka może być śmieszna, dziecko nie dość, że tworzy własne słowa, to urywa końcówki i ma problem z wypowiadaniem niektórych głosek.

Nie martw się, jeśli Twój malec mówi mniej. Rozwój mowy zależy od wielu czynników. W dużej mierze uwarunkowany jest genetycznie, ale też zależy od temperamentu i osobowości malucha oraz jego kontaktami z otoczeniem. Jeśli jednak masz wątpliwości, które spędzają Ci sen z powiek, warto skonsultować się ze specjalistą.

Dziecko pyta „Dlaczego?”

Dziecko powoli zastępuje pytanie o nazwy konkretnych rzeczy pytaniem „dlaczego?”. Maluch już poznał i oswoił otaczający je świat, teraz przyszedł czas na zrozumienie, jak on działa. Mimo, że wiele pytań może być dla Ciebie męczących i wbrew pozorom trudnych, nie bądź zniecierpliwiona i traktuj każde pytanie poważnie. Musisz docenić, że Twoje dziecko chce poznać świat, a ty występujesz w roli jego pierwszego i najważniejszego nauczyciela.
Jeśli nie będziesz potrafić odpowiedzieć na pytanie, nie zbywaj dziecka odpowiedzią „nie wiem”, pokombinuj, albo sama zadaj dziecku pytanie: a jak myślisz? Twój maluch ma coraz lepszą wyobraźnię i często zadaje pytania tylko po to by się upewnić, że go słuchasz.

Nocne wędrówki

Intensywność w ciągu dnia sprawia, że dziecko może zacząć budzić się w nocy. Powodów może być wiele: ząbkowanie, koszmary nocne, strach, czy stres. Koszmary senne to ujście napięcia i negatywnych emocji, mogą kończyć się histerycznym płaczem. Nie bagatelizuj problemów dziecka i nie wyśmiewaj ich. Bądź przy nim kiedy przyśni mu się coś złego i spokojnym głosem mów, że nic się nie stało.

Co może potrafić dziecko w 23. miesiącu życia?

Poniżej prezentuję kilka wskazówek, których możesz spodziewać się po swoim dziecku w tym okresie życia i podpowiem jak możesz je stymulować:

Rozwój fizyczny

 • Dziecko jest sprawne, a jego zachowanie można określić mianem wzmożonej aktywności ruchowej. Nie martw się tym, to oznaka prawidłowego rozwoju. Dołączaj do dziecka jak najczęściej i wykorzystuj jego zapał do aktywności fizycznej całej rodziny.
 • Ruchy precyzyjne dziecka są coraz lepsze. Maluch potrafi już się sam ubierać, rozbierać i coraz lepiej radzi sobie z samodzielnym jedzeniem sztućcami.

Rozwój emocjonalny

 • Tuż przed skończeniem 2. roku życia maluch wchodzi w okres równowagi emocjonalnej. Dziecko odkrywa to, co go pasjonuje i temu chce się poświęcać, przy równoczesnym porzuceniu czynności, które są dla niego za trudne i nieosiągalne. Pozwala mu to na unikanie sytuacji stresogennych, które kończą się poczuciem rozczarowania i atakiem złości.
 • Zmiany nastrojów i upodobań są na tym etapie bardzo powszechne.

Rozwój społeczny

 • Dziecko zaczyna interesować się innymi ludźmi. Potrafi pokazać sympatię lub antypatię wobec znajomych i nieznajomych.
 • Lęk separacyjny w dalszym ciągu daje o sobie znać. Jeśli rozstajesz się ze swoim dzieckiem w ciągu dnia to poświęcaj mu maksimum uwagi kiedy już jesteście razem. Pamiętaj też, żeby nigdy nie zostawiać dziecka bez pożegnania i wyjaśnienia, nawet jeśli będą one okupione płaczem.

Rozwój intelektualny

 • Dziecko coraz lepiej radzi sobie podczas rysowania.
 • Maluch żywiołowo reaguje na muzykę, szczególnie gdy usłyszy znajomą melodię.
 • Twoje dziecko to mały odkrywca. Dostarczaj mu nowych bodźców i zabieraj w interesujące miejsca.
 • Dziecko coraz więcej mówi. Nadaje imiona zabawkom i mówi nie tylko do siebie i do was, ale także do nich. To wynik rozwoju wyobraźni.
 • Pytanie „co to” powoli zostaje zastąpione przez „dlaczego”.

Magda Piotrowicz-Zbieraj
od kwietnia 2016 roku mama Sary. Wcześniej przewertowała setki stron internetowych i książek na temat ciąży, porodu i rozwoju dziecka. Zafascynowana ideą porodów domowych, chustonoszeniem, edukacją alternatywną i zielonymi przedszkolami. Z wykształcenia socjolog edukacji, z zawodu manager PR i badacz opinii społecznej. Uwielbia podróże z dzieckiem, które opisuje na blogu www.zbierajsie.pl
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl