BezpiecznaCiaza112023

Konkurs 24 - Mama dookoła świata

11 lata 5 miesiąc temu - 11 lata 5 miesiąc temu #468457 przez Katarzyna
Zadanie konkursowe:

Wyraź czym dla Ciebie jest macierzyństwo.
Technika dowolna mogą być zdjęcia, link do bloga, krótki opis. :-)

Nagroda:


„Mama dookoła świata, czyli opowieści o macierzyństwie w różnych kulturach” Ofelia Grzelińska



Premiera 21 listopada 2012 r. literatura faktu,

Jak to możliwe, że w Japonii ciąża trwa dziesięć miesięcy? Czemu w Indonezji coraz większą popularność zyskuje poród z zastosowaniem hipnozy? Po co w Armenii niespokojnym małym dzieciom wkłada się pod poduszkę ostry nóż? Jak smakuje i na co wpływa napój zrobiony z gniazd jaskółek, który piją chińskie matki? Praktyki młodych mam z całego świata bardzo się różnią. Mogą zaskakiwać, budzić wątpliwości, a nawet niepokój…
Poród: naturalny i bez znieczulenia, a może przez cesarskie cięcie? Masaż, peeling, a może specjalna gimnastyka dla noworodka polegająca na trzymaniu go do góry nogami? Karmić piersią czy może niekoniecznie? Odpowiedzi na te pytania w różnych krajach wcale nie są takie oczywiste, a już z pewnością nie są takie same. Nie ma jednej uniwersalnej recepty, jak być dobrą matką. Ofelia Grzelińska, dziennikarka i podróżniczka, rozmawia z mamami z całego świata o tym, jak w ich rodzinnych stronach kobiety dbają o siebie w czasie ciąży, jak przygotowują się do porodu, jak wracają do formy w okresie połogu, jak pielęgnują, wychowują i karmią swoje dzieci.
Autorka Mamy dookoła świata opisuje życie kobiet doświadczających macierzyństwa z daleka od miejsc, w których się wychowały, pisze o spotkaniu innych kultur i różnych sposobach postrzegania rzeczywistości.

Asrini z Indonezji w czasie ciąży i przez pierwszy rok życia dziecka nie opuszczała domu po zmroku i co rano trzymała swoją nowo narodzoną córkę do góry nogami. Shweta powiedziała mi, że hinduskie noworodki przychodzą na świat z owłosieniem na całym ciele, dlatego w Indiach peeling to podstawa pielęgnacji niemowląt. Według Sai w Japonii to honor urodzić naturalnie i bez znieczulenia, podczas gdy w większości krajów Ameryki Południowej cesarskie cięcie uznaje się za bezpieczniejsze od naturalnego porodu.
Kiedy udało mi się przejść przez trudny proces usamodzielniania się, otrzepywania z dobrych porad i lekkiej histerii, że moja córeczka Jena rozpadnie się i zepsuje podczas kąpieli lub przytulania, rozejrzałam się dookoła. Zobaczyłam matki w parku: Nowozelandki, Maoryski, Japonki, Filipinki i Angielki. I nie mogłam przestać się zastanawiać, jak to możliwe, że niektóre z nich, niezrażone widmem zapalenia płuc (bez względu na pogodę!), nie zakładają czapek swoim nowo narodzonym dzieciom. Umieszczają je w chustach przymocowanych do pleców i nie obawiają się, że będą miały skoliozę czy deformację bioder. Z kolei dwulatki biegają boso po trawie, gdy ich rodzice chodzą opatuleni w grube swetry. To wtedy zadałam sobie pytanie o moje przekonania dotyczące pielęgnacji i wychowania dzieci. Tak zaczęłam się spotykać z matkami innych narodowości, by dowiedzieć się, jak one radzą sobie z wyzwaniami macierzyństwa.
(fragment)


Ofelia Grzelińska (ur. 1981) – dziennikarka, podróżniczka. Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autorka dwóch cyklów telewizyjnych: „Mama po raz pierwszy” i „Mama dookoła świata”, emitowanych w programie „Dzień dobry TVN”. Ma trzyletnią córkę, którą urodziła w Nowej Zelandii. Książka Mama dookoła świata, czyli opowieści o macierzyństwie w różnych kulturach jest jej debiutem pisarskim.

Regulamin Konkursu:

1) Wziąć udział może 1 osoba (1 użytkownik, 1 adres mailowy) i tylko raz w danym konkursie.

2) Mile widziane polubienie poniższych stron na Facebook'u:
Wydawnictwa W.A.B
ZapytajPolozna.pl

3) Odpowiedź na zadanie konkursowe można:
publikować w tym wątku;
lub
przesłać na adres: konkurs[at]zapytajpolozna.pl,
tytuł maila: Konkurs Mama dookoła świata

4) Udział w konkursie biorą wiadomości z prawidłowym tytułem i odpowiedzią nadesłane bądź opublikowane w dniach 12.11- 18.11.2012

5) Redakcja wybiera i ogłasza trzech zwycięzców dnia 21.11.2012.

6) Uczestnicy konkursu, którzy złamią zasady konkursu nie będą brani pod uwagę podczas wyboru zwycięzcy.

Życzymy udanej zabawy!
Załączniki:
Temat został zablokowany.
11 lata 5 miesiąc temu #468563 przez beadka7
21. października już był
Temat został zablokowany.
11 lata 5 miesiąc temu - 11 lata 5 miesiąc temu #468568 przez Katarzyna
Daty już poprawione :-)
Chodziło o listopad.
Czekamy na Wasze zgłoszenia :-)

Jeśli będziecie publikować zdjęcia tutaj na forum to pamiętajcie, żeby je zmniejszyć :-)
Wtedy z pewnością uda się je tutaj opublikować. Na skrzynce mailowej mamy już kilka pięknych zdjęć :-) Szkoda, że nie możecie ich obejrzeć.
Temat został zablokowany.
11 lata 5 miesiąc temu - 11 lata 5 miesiąc temu #469788 przez Dzolka
"MACIERZYŃSTWO NAJPIĘKNIEJSZY DAR KOBIETY"!!!



Pamiętajmy też o tych! Wejdź i zobacz!
WSZYSTKIE DZIECI NASZE SA:*

Załączniki:
Temat został zablokowany.
11 lata 5 miesiąc temu #471373 przez gosia28
Konkurs 24 - Mama dookoła świata

DZIECKO
– w podstawowym znaczeniu młody człowiek, który nie osiągnął jeszcze pełnej dojrzałości. W innym znaczeniu dziecko to także bezpośredni potomek, niezależnie od jego aktualnego wieku i stopnia dojrzałości...

...a dla mam CUD ŚWIATA. Dzieci są dla nas największym skarbem, darem od Boga.
To dla nich dążymy do lepszego życia, dzięki nim jesteśmy naprawdę szczęśliwe i zdajemy sobie sprawę z tego jak wielką potęgę ma miłość.


"Zanim zostałaś poczęta - pragnęłam Cie ,
zanim się urodziłaś - kochałam Cię ,
nim minęła pierwsza minuta Twojego życia...
- byłam gotowa za Ciebie umrzeć..."

"W brzuchu ciężarnej kobiety były bliźniaki. Pierwszy zapytał się drugiego:
- Wierzysz w życie po porodzie?
- Jasne. Coś musi tam być. Mnie się wydaje, że my właśnie po to tu jesteśmy, żeby się przygotować na to co będzie potem.
- Głupoty. Żadnego życia po porodzie nie ma. Jak by miało wyglądać?
- No nie wiem, ale będzie więcej światła. Może będziemy biegać, a jeść buzią....
- No to przecież nie ma sensu! Biegać się nie da! A kto widział żeby jeść ustami! Przecież żywi nas pępowina.
- No ja nie wiem, ale zobaczymy mamę a ona się będzie o nas troszczyć.
- Mama? Ty wierzysz w mamę? Kto to według Ciebie w ogóle jest?
- No przecież jest wszędzie wokół nas... Dzięki niej żyjemy. Bez niej by nas nie było.
- Nie wierzę! Żadnej mamy jeszcze nie widziałem czyli jej nie ma...
- No jak to? Przecież jak jesteśmy cicho, możesz posłuchać jak śpiewa, albo poczuć jak głaszcze nasz świat. Wiesz, ja wierzę w życie po porodzie." ....


Mama Aniołka 25.02.2010
Aniołków Karolka i Jasia 06.12.2012



Każdy z nas ma taką małą nadzieję na niemożliwe...
Załączniki:
Temat został zablokowany.
11 lata 5 miesiąc temu - 11 lata 5 miesiąc temu #472169 przez upsar
Macierzyństwo to wyzwanie, to jak zdobywanie najwyższych szczytów, jak nurkowanie na głębinach i skakanie ze spadochronem - wymaga od nas odwagi i stoickiego spokoju. Jak wtedy gdy ukochane maleństwo przestawia nam cały dom w poszukiwaniu atrakcji, tropiąc zakazane. Wychodzi na to, że bycie dzieckiem to też wyzwanie. Może dlatego macierzyństwo tak cieszy jak cieszy nas uśmiech dziecka. I nawet bałagan można w nieskończoność sprzątać by potem z uśmiechem patrzyć jak on tonie w zabawie z kaszą, mąką, bateriami i jak wkłada koszyk na głowę. Ot całe macierzyństwo...
Załączniki:
Temat został zablokowany.
11 lata 5 miesiąc temu #477203 przez ewel7
Temat został zablokowany.
11 lata 5 miesiąc temu #477345 przez Katarzyna
Nadszedł ten moment ogłoszenia wyników :-)

Powiem szczerze, że nadesłaliście bardzo piękne prace konkursowe.
Wzruszyłam się :-) Widziałam mamy oczekujące na maleństwo, mamy trzymające noworodki na rękach i biegające dzieci. Każda z Was nadesłała wyjątkową pracę!

Niestety mam tylko trzy książki, a wierzę, że powinna dostać ją każda z Was. Mam nadzieję, że kiedyś będziecie miały okazję ją przeczytać. Jestem w trakcie czytania i zachwyca mnie. :-) W każdej kulturze mamy inne spojrzenie i inne zwyczaje dotyczące macierzyństwa. Warto je poznać. Więcej zdradzę, któregoś dnia na blogu.

Już pewnie nie możecie doczekać się wyników. ;)

Otóż wygrywają:
Ewelina za piękną prezentację :-)
upsar za tekst o macierzyństwie i zdjęcie :-)
Joanna za poetycki tekst o początkach macierzyństwa :-)

Dziękuję wszystkim za wzięcie udziału w konkursie.
Temat został zablokowany.
11 lata 5 miesiąc temu #477395 przez upsar
Bardzo, bardzo dziękuje i gratuluję pozostałym laureatkom :woohoo:
Temat został zablokowany.
11 lata 5 miesiąc temu #477505 przez ewel7
Jejku ależ się cieszę ogromnie :) :laugh: dziękuję bardzo :) :laugh: i z niecierpliwością czekam na przesyłkę :) Gratuluję też pozostałym Mamuśkom :)
Temat został zablokowany.
Moderatorzy: kasiorailonanatmur11
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl