BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Wyprawka

Baby Shower w Polsce to całkowicie nowe pojęcie, które dopiero pojawia się w mediach oraz przewija się w rozmowach przyszłych mam. Dla wielu Baby Shower może mylnie kojarzyć się z samym dzieckiem lub co gorsza z prysznicem! Ale jaka jest prawda o Baby Shower? Baby Shower to przyjęcie dla przyszłej mamy i dziecka, które już niedługo przyjdzie na świat. Nazwa pochodzi o angielskiego słowa Shower (prysznic), co w przenośni oznacza zalewanie przyszłej mamy prezentami dla dziecka.

Baby Shower to tradycja popularna w Stanach Zjednoczonych i w innych kulturach będących pod wpływem kultury amerykańskiej. W Wielkiej Brytanii i Francji, Baby Shower to nowy fenomen, świeżo importowany ze Stanów Zjednoczonych.

Baby Shower odbywa się tradycyjnie w gronie kobiet. Według zwyczaju, Baby Shower jest organizowane przez najbliższe otoczenie przyszłej mamy. Może to być siostra, przyjaciółka lub kuzynka. To właśnie ona wysyła zaproszenia, razem z przyszłą mamą przygotowuje listę prezentów, ustala menu, kupuje dekoracje, wymyśla zabawy i quizy na imprezę. Jedyną osobą, która nie powinna organizować Baby Shower jest przyszła mama. Impreza nie może odbywać się u niej w domu, lepiej aby przyszła mama nie musiała robić porządków przed imprezą ani po niej. Całe przyjęcie powinno być dla niej jedynie przyjemnością!

Najlepszym czasem na Baby Shower jest trzeci trymestr. Najlepiej jest wcześniej poprosić mamę o przygotowanie listy gości – mogą to być adresy domowe lub adresy mailowe. Takie przyjęcie powinno się odbyć w sobotnie lub niedzielne popołudnie lub wieczór. Impreza powinna trwać kilka godzin. W czasie imprezy mają miejsce rytuały, gry, konkursy. Zabawy nie powinny być nazbyt wyrafinowane, a wręcz odwrotnie – im bardziej dziecinne, tym lepiej!

Koleżanki mogą przygotować przyszłej mamie bransoletkę szczęścia. Przed spotkaniem organizatorka informuje koleżanki, by przyniosły ze sobą jeden koralik. Na imprezie koleżanki zasiadają w kręgu i nawlekają na żyłkę koralik, wypowiadając przy tym życzenie dla przyszłej mamy i jej dziecka. Później mama nosi ten talizman aż do rozwiązania.

Przyszła mama może też się zdecydować na pomalowanie i udekorowanie brzuszka. Ozdoby mogą być przeróżne – słoneczka, gwiazdki, misie, kwiatki. Fotografia tak udekorowanego brzuszka będzie niezapomnianą pamiątką z okresu ciąży. Popularnym zwyczajem na Baby Shower jest też konkurs na mierzenie obwodu brzuszka.

W ciągu ostatnich lat imprezy Baby Shower stały się jeszcze bardziej popularne. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Rodziny stają się mniej liczne, dziecko otrzymuje więcej uwagi, niż kiedyś. Poza tym, przyznajmy, wyprawka dla dziecka to spory wydatek. Dzięki Baby Shower przyszła mama może skompletować część ubranek i akcesoriów dla maluszka. Ciąża to idealny moment na typowo babskie przyjęcie, oczywiście z brzuszkiem w roli głównej.

Więcej na stronie: http://www.baby-shower.pl


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl