BezpiecznaCiaza112023

poród w holandii

14 lata 1 miesiąc temu #6069 przez aandzia_23
hej kobietki ja od początku ciązy chodzę do położnej w holandii i moim zdaniem są minusy i plusy tutejszej opieki :p Powiedzcie jak wam się podoba opieka nad ciezarna wlasnie w Holadii?


http://www.zapytajpolozna.pl/components/com_widgets/view.php?sid=2747

ANDZIA:)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 1 tydzień temu #8717 przez lukasz16
Rodzilam w Holandii.W szpitalu.Ale 3/4 porodu spedzilam w domu,poniewaz polozna zglosila mnie w szpitalu,gdy wody plodowe mi odeszly-a to dlugo trwalo.Kiedy mialam 4 cm rozwarcia,powiedziala,ze najlepiej jak zostane w domu,do 7 cm.Po polozna -gdy porod sie zaczal-moglam zadzwonic,zeby do mnie przyszla wg ustalonych regul,czyli skurcze mialy wystepowac bardzo czesto w krotkim odstepie czasu.Wczesniej nie moglam liczyc,ze przyjedzie.To byl minus,bo porod trwal,a ja nie wiedzialam,czy wszystko przebiega dobrze.A wody plodowe nie chcialy odejsc.
Jesli chodzi o liczbe badan w ciazy,to mialam ich znacznie mniej niz moglabym miec w Polsce.Moja kolezanka,ktora ma polozna Polke(w Holandii),powiedziala mi,ze miala ich wiecej,i ze powinnam je"wymusic",i ze nie wiedzialam,ze mam do nich prawo.
Pobyt w szpitalu-porod-wspominam dobrze,mialam zapewniona opieke.Szkoda tylko,ze tak dlugo musialam czekac zanim trafilam do szpitala.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 1 tydzień temu #8733 przez basik_twins
Ja będę rodzić w NL.
Jestem w ciąży bliźniaczej jednojajowej - czyli wysokiego ryzyka.
Jestem baaardzo zadowolona z opieki medycznej.
W moim przypadku może dojść do powarznych powikłań w skrócie jedno z dzieci może przestać rosnąć i obumrzeć tfu tfu tfu w związku z czym mam USG co 2 tyg by w razie 'W' szybko wysłać mnie do kliniki. Do lekarza chodze co 2, 3 tyg - ode mnie to zależy ( z tym, że ja chodze do szpitala bo przy ciąży bliźniaczej PL położna nie może się mną opiekować jedynie ginekolog szpitalny).

Minus jest taki, że nikt Ci tutaj nie wystawi zaświadczenia że nie możesz pracować chyba że masz mądrą sprytną PL położną to sobie poradzi zeby Ci pomóc jeśli istnieje taka potrzeba.

Plus - W PL nie dostaniesz dziecka do rąk, w NL czekasz na sali aż zbadają dzieciaczka na twoich oczach tylko i wyłącznie i razem już z dzidzią jedziesz na sale poporodową.

Minus - po urodzeniu i połogu praktycznie odrazu jesteś wypisywana do domu, chyba że rodzisz w nocy to zaostajesz do rana no i w przypadku cesarek.

Plus - A co do cesarek to szwagierka miała i chyba nigdzie na świecie tak pięknie Cię nie zszyją jak tutaj.

Plus - Do tego miałam niby ospe wietrzną drugi raz w ciąży. Mój ojciec lekarz od razu w PL gadał z kolegami i że to się zdarza. Miałam gorączke w 11tc a później 12, 13tc bąble z wodą.
Zrobili mi badania krwi raz, a po miesiącu powtórzyli i się okazało że to nie ospa, tylko innego rodzaju zakarzenie fluorowe. W Pl takich badań pewnie nawet nie robią a dla mnie to duża różnieca bo nie jestem w grupie ryzyka że urodze chore dzieci.

Dodam do tego tylko tyle że w PL ginekolog po znajomości powiedział że nie da mi skierowania na USG wcześniej niż w 20tyg bo nie ma to sensu bo dzidzia jest jak fasolka i to nie ma sensu.
Mogłabym wtedy do 20 tyg nawet stracic ciążę.
A w 10tyg na USG w holandi widziałam jak machaja mini łapkami aż brzuszki im się ruszały wyglądały dokładnie tak.





Także jeżeli o mnie chodzi widze same plusy
lukasz16
O takim czymś to nie wiem może zależy od szpitala i mnie w mieście też jest jeden taki szpital że normalnie gorsi niz w PL słyszałam
Ja się przyjęciem do porodu nie boje co tydz jestem w szpitalu cała ginekologia juz zna mnie z tarzy a krzykne bliźniaki jednojajowe i juz załatwione ;)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 1 tydzień temu - 14 lata 1 tydzień temu #8734 przez basik_twins
lukasz16 - miałaś jakąś niedoroizwiniętą położną, sory że tak to ujme ale bym ja zwyzywała przy ludzich od najgorszych.
Nie prawda ze ona według reguł przyjdzie jak 7cm rozwarcia i jak skurcze takie czeste!!!!
Leniuch je..... i tyle jakos moje kolezanki co rodzily wody odeszly od razu przyszla i od razu do szpitala bo OGÓLNIE

JAK ODEJDA CI WODY NIE WAZNE JAKIE SKÓRCZE OD RAZU DO SZPITALA BO PO ODEJŚCIU WÓD NIC NIE WIADOMO

i skórcze nawet nie sa wazne bo nie zawsze wystepuje regularnie

A poza tym jakich badań miałaś mniej????

Przy normalnej zdrowo przebiegajacej ciazy 3x USG i co miesiąc mocz i krew

inaczej jest to zaniedbanie i szkod ze wczeniej nie powiedzialas

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 15 godzin temu #10552 przez lukasz16
A propo badan: pierwsze USG mialam ok.12 tygodnia zycia plodu,ale na moje zyczenie,nalegania,drugie USG -tzw.polowkowe,czyli w 6.miesiacu ciazy.Mialam dwa badania krwi,badania moczu w ogole nie mialam.Nie skierowano mnie na nie.

A propo porodu: bole byly silne,ale wody plodowe nie chcialy mi odejsc,a bol,mimo ze silny nie nastepowal w odstepie(nie pamietam dokladnie) wg poloznej,co 5 min.Wedlug poloznej Holenderki do szpitala mozesz pojechac,gdy:
a)wody plodowe ci odeszly,
b)lub skurcze sa silne wystepujace co najmniej 5 min.,7 min i trwaja przez 1-3min.
Ja sie "nie kwalifikowalam".Problemem dla mnie bylo to,ze polozna nie chciala przyjechac do mnie do domu i sprawdzic,czy wszystko w porzadku,ale czekala na te "wody albo minuty".To bylo naprawde stresujace.I chyba przykre.
Kiedy ja zapytalam,czy nie moglambym dostac jakiejs kroplowki na przyspieszenie podrodu,bo bole trwaly juz ok.12 godzin,powiedziala,ze nie.W szpitalu natomiast stwierdzili,ze nadal rozwarcie jest male,wiec podali mi oksytocyne,wiec i akcja porodowa sie przyspieszyla.Na szczescie.Potem w ciagu 3.godzin urodzilam.Naturalne rodzenie jest chyba priorytetem wsrod poloznych Holenderek,ale nie kazdy porod przebiega wg ustalonego schematu i wytycznych zapisanych na kartce papieru.
Sadze,ze kobiety w ciazy wysokiego ryzyka,badz ciazy blizniaczej maja opieke ginekologa w Holandii.Ja widzialam go raz w czasie mojej ciazy i to tylko na wyrazna moja prosbe.Skierowanie wypisal mi lekarz ogolny.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

14 lata 3 godzin temu #10588 przez basik_twins
USG ZAWSZE robi sie w 10 tyg albo puźniej jeżeli ktoś się późno np zoriętował o ciaży albo miejsca nie ma bla bla
kolejne jedno jest obowiązkowe także
ok 30 tyg mogą nie robić ewentualnie ale połówkowe to mus, najwidoczniej lekarza i położną miałaś kijowego, że tak powiem
Nie badają moczu tutaj wiec musze robić USG bo nie beda wiedzieli o np rozwarciu...
A moczem się nie przejmuj mi tez nikt puki co nie badał w II połowie ciąży sie bada na ewentualne zakażenie
No możliwe że normalnie ma się mniejsza opieke niż bliźniaki czy ciąże zagrożone
A nie było koło Ciebie nigdzie PL położnej??

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 11 miesiąc temu #10632 przez lukasz16
W mniejszej miejscowosci nie bylo polskiej poloznej,potem gdy sie przeprowadzilam do wiekszego miasta,trafilam na polozne Holenderki,ktore mialy pod opieka rejon,gdzie mieszkalam.Z reszta ich adres dostalam od poprzedniej poloznej.Nie sadzilam,ze system opieki nad ciezarna w Holandii moze byc tak rozny od polskiego.Nie pytalam o polska polozna.Jesli ktos ma jakies wyobrazenia o prowadzeniu ciazy w Polsce,moze czuc sie zdziwiony,gdy jest w Holandii.Moze faktycznie lepiej zasiegnac opinie o polozna Polke.Zaznacze tylko,ze jesli odleglosc od miejsca zamieszkania do poloznej Polki jest znaczna,to ona nie zechce przyjac nas pod opieke,bo to zwiazane jest z ryzykiem,polozna jest odpowiedzialna,za przekazanie ciezarnej do szpitala.Polozne maja swoje rejony.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 11 miesiąc temu #10636 przez basik_twins
No przedewszystkim to wie że często kobiety są same rodzina daleko i że się 'boją'
Ja w szpitalu już czuje sie jak w domu tez mnie denerwuje wiele rzeczy np przepisała mi ginka tabsy przeciw mdłością bo stwierdziło że skoro już wkraczamy w 5 miesiac a ja dalej wymiotuje to nie bedzie mnie skazywac na takie meki. ale tabletki sie skonczyly tydz 19 ja żygam jak kot wstac z łóżka nie moge ide do lekarki i ona że nie powinnam przestawac ich brac ale dla zdrowia dostalam czopki na 12 dni - kretynka, w czwartek mam USG wiec musze wizyte przemeldowac na wczesniej bo bede miała wycinek z życiorysu w dodatku jak jest potrzeba mam uzywac 2 razy dziennie. Ostatnio wstałam ze straszliwym samopoczuciem ale odpusciłam no ale dzis leżąc w łóżku z lapatokiem zaczełam umierac wiec nie było wyjscia.

No a w Polsce dostałabym tak zeby mi starczyło

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 11 miesiąc temu #10782 przez lukasz16
A nie probowalas jakichs domowych sposobow na mdlosci,herbaty mietowej,kompotu z jablek,no nie wiem.U Ciebie pewnie z tym gorzej,bo ciaza blizniacza.
A lekarzowi nie odpuszczaj,stawiaj na swoim,o ile sie da.Moja kolezanka wywalczyla sobie znieczulenie podczas porodu(w Holandii).Nie cackala sie.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 11 miesiąc temu #10787 przez basik_twins
Nic nie działa niestety mimo czopków tez za wesoło nie jest
dzis dzieci stwierzdiły ze kakao im niesmakuje gdzie wczesniej przez caly tydz az sie trzesłam zeby wypic i 0,5l dziennie.
No ale wiesz... niektóre z jednym dzieckiem mniewają mdłości całą ciąże także.... cos za coś, damy rade ;)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 11 miesiąc temu #10795 przez kakasia20
hmm dziwne bomoja kuzynka jak w styczniu rodzilo w l to po urodzeniu miala dziecko kolo siebie tylko na nc zabierali zeby matka odpoczela i rano o 6 juz na sali bylo malenstwo kolo lozka a lezala 4 dni ::) i ich wypisali:)

www.zapytajpolozna.pl/components/com_widgets/view.php?sid=74794

Michałek 3.11.2010
Majka 10.10.2012
Aniołek 09.2016+

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 11 miesiąc temu - 13 lata 11 miesiąc temu #10801 przez basik_twins
Bo to zależy kasia przeciez wiadomo ze nie ma zasady
zdarzaja sie normalne placowki ale generalnie nie daja w wiekszosci
Znam troszke osob które rodziły i akurat żadna z nich nie dostala od razu dziecka
Gdzies tam sie slyszy ze sa wyjatki ale wiadomo....
Jak ktos ma kolo siebie w PL szpital gdzie dadza mu dziecko od razu to super jeden minus z gołowy ;)
Bo to nie chodzi o to że w PL musi być gorzej i za wszelka cene to udowodnic tylko zeby urodzic tak zeby mamusi i dzidziusiowi było dobrze.
Generalnie trzeba sie pytac w placowkach co jak wyglada i sie dogadac
Ja tem bez dzieci z sali nie wyjerzdzam ;) ale dwie moje kolezanki tutaj rodziły i w tym samym szpitalu i kazda miała tak samo.
Dzidziusia badaja na twoich oczach pozniej wreczaja i pa pa jedzcie na sale polezeć ;)

a u nas dziecko śpi kolo mamusi jak mamusia miala cc i zostala na dzien dwa bo normalnie rodzisz polug i spadowa do domu od razu

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 11 miesiąc temu #11359 przez lukasz16
W Holandii fajnie jest to,ze po urodzeniu noworodka daja ci go od razu na brzuch(takiego brudniutkiego)lezy tak przez chwile na mamie,ssac piers.Dopiero pozniej biora go,zeby zwazyc,ubrac,ustalic,ile ma punktow.Nie mierza i nie myja.Przynajmniej tak bylo u nas.Daja mu tez czapeczke niebieko-rozowa:)))
Dziecko bylo ze mna na sali poporodowej.Wyszlam na drugi dzien.Gdybym nie byla tak slaba(prawie zemdlalam),tobym poszla do domu tego samego dnia,po uplywie godziny,dwoch po porodzie.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

12 lata 2 miesiąc temu #268637 przez Angelaw
Odswiezam temat moze znajdzie sie ktos z Holandii
Sama jestem w 33 tygodniu i mieszkam w Holandii od 5 lat
O prowadzeniu ciazy napisze w watku o ciazy
A tutaj cos skrobne po samym porodzie
Fiu fiu juz niedlugo

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: kasiorailona
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl