BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Pokój dla dziecka

Kiedy powinnam przygotować pokój dla swojego maleństwa?

Przygotowanie pokoju dla maleństwa to temat, który powinien Ciebie interesować już po pierwszym trymestrze ciąży. Wszelkie zabiegi w urządzaniu pokoju tuz przed porodem są niewskazane ze względu na twój stan i niebezpieczeństwo przyspieszenia porodu związane z ewentualnym wysiłkiem fizycznym.

Pokój dziecięcy powinien być przestronny, jasny, z dobrą wentylacją, a okna oddalone od hałaśliwej ulicy. Wielkość pokoju dziecięcego oczywiście nie jest obligatoryjna, tutaj zależy wiele od Waszych możliwości zarówno finansowych jak i metrażu mieszkania. Jasny kolor ścian to sprawa, której możecie zaradzić w każdej sytuacji.

Pamiętajcie o tym, aby farby nie były szkodliwe dla dziecka i przyszłej mamy. Nie malujcie pokoju przeznaczonego dla dziecka tuż przed porodem, optymalny okres to 4 tygodnie przed rozwiązaniem. Ściany muszą przecież wyschnąć, a mebelki dla dziecka trzeba ustawić.

Wprawdzie to zadanie to domena działalności Waszych partnerów, ale pamiętaj podniecenie związane z aranżacją dziecięcego wnętrza może przyspieszyć twój poród. Pokoik dla dziecka, oczywiście w miarę Waszych możliwości, nie powinien sąsiadować z kuchnią, łazienką czy schodami, dobrze, aby przylegał do waszej sypialni.

Maluch będzie często wołał mamę, czy płakał w nocy, więc zrozumiałe jest, że powinien być blisko Was. W sytuacji, gdy nie macie warunków stworzenia dziecku własnego pokoju, postarajcie się, aby w Waszym miał swój kącik, przeznaczony tylko dla niego.

W każdym pokoiku noworodka i niemowlaka łóżeczko jest podstawowym elementem wyposażenia. Jeśli w twojej rodzinie panuje przekonanie, ze z wyborem łóżeczka powinniście poczekać, aż do szczęśliwego przyjścia dziecka na świat, możecie tak zrobić.

W praktyce nie ma to żadnego znaczenia, ale nieraz trzeba uszanować poglądy innych, szczególnie bardzo przejętych przyjściem na świat wnuczki i wnuka babć i dziadków.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl