BezpiecznaCiaza112023

Proszęo radę. Ciąża-zwolnienie z pracy- urlop

13 lata 7 miesiąc temu #31435 przez Dorciaition
Witam,
jestem w ciąży (5 miesiąc). Od końca czerwca nie pracuję w firmie. Dostałam wypowiedzenie, ale w związku z moim stanem szef wysłał mnie na urlop, a potem kazał wybrać się na zwolnienie. nie chce żebym wracała już do pracy.
Umowę mam do końca listopada. Termin porodu na początek marca.
Jak będzie to wyglądało? Czy szef musi mi przedłużyć umowę? Kiedy będę mogła wykorzystać urlop, który w tej chwili mi napływa? Czy w trakcie zwolnienia czy po porodzie? Musi być wykorzystany do końca marca czy w tej sytuacji dopiero po macierzyńskim? W tej chwili płaci mi zus, który zalega mi pieniążki. Czy jest możliwość ze zostałam zwolniona otrzymując wypowiedzenie i podpisując je? Lecz w ten sam dzień dałam zaświadczenie o ciąży. Z góry serdecznie dziękuję i przepraszam za masę pytań.


Alanek[*] :(

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31458 przez Mirella
ja wiem tylko tyle ze kobiety w ciąży wyrzucić z pracy się nie da, do końca ciąży musisz być zatrudniona, natomiast nie bardzo rozumiem ten urlop, nie szkoda go? nie lepiej na zwolnieniu być? chyba tyle samo kasy się dostaje

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31460 przez Asiersa
Do dnia porodu musi przedłużyć Ci umowę! A za urlop musi Ci wypłacić pieniążki :) Macierzyńskie będziesz dostawać z Zusu, jeśli pracodawca nie przedłuży Ci umowy po porodzie. Ja mam podobną sytuację. Moja pracodawczyni (myślałam, że kobieta w porządku) jak się dowiedziała, że jestem w ciąży to się "ucieszyła" a jak dostarczyłam L4 to się obraziła :P Ona i jej synowa-kierowniczka :)
Umowę mam do 30 marca 2011r a rodzę na początku grudnia. Tak więc jak będę na macierzyńskim to umowa mi się skończy i ona mi jej nie przedłuży. Resztę za macierzyńskie dostanę z Zusu a urlop wypłaci mi z dniem zwolnienia.




Mój dzielny chłopczyk :*:*

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31464 przez Dorciaition
Dzięki dziewczyny.
Tak się martwiłam, bo każdy co innego mi mówi i mi mieszaja w głowie ;)
To jesteśmy faktycznie w tej samej sytuacji.
Zus zalega mi w tej chwili pieniążki, 1 raz mi na razie wypłacał, a mąż mnie straszy, że może zostałam faktycznie zwolniona bo podpisałam wypowiedzenie. Było to na koniec czerwca, więc chyba nie możliwym jest ze otrzymywałam pieniążki będąc zwolniona. Mam taki mętlik, że już wariuję.


Alanek[*] :(

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu - 13 lata 7 miesiąc temu #31472 przez sylka
Ochrona kobiet w ciąży zależy od rodzaju umowy o pracę.

Umowy zawarte na czas nieokreślony.

Ochroną trwałości stosunku pracy , bez wyjątku, objęte są umowy na czas nieokreślony.

Umowy okresowe zawarte na czas określony, na czas wykonania określonej pracy oraz na okres próbny przekraczający jeden miesiąc.
W przypadku tych umów przyjęto szczególną konstrukcję prawną w zależności czy umowy uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, czy przed upływem trzeciego miesiąca ciąży.

Jeżeli umowy zawarte na czas określony, na czas wykonania określonej pracy oraz na okres próbny przekraczający jeden miesiąc uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, przedłużają się z mocy prawa (art. 177 § 3 k.p.) do dnia porodu. W okresie do dnia porodu pracownica podlega ochronie przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem. W dniu urodzenia dziecka umowy te rozwiązują się (art. 177 § 3 k.p.).

Tak więc kobieta zachowuje status pracownicy do czasu porodu. W dniu porodu traci jednak ten status, a co za tym idzie, jako niepracownicy nie przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego
W takiej sytuacji kobieta ma jednak zapewnione prawo do zasiłku macierzyńskiego (art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.o świadczeniach w razie choroby i macierzyństwa Dz.U.05.31.267) na czas równy okresowi urlopu macierzyńskiego. Nie przysługuje jej też prawo do urlopu wychowawczego, gdyż prawo to uwarunkowane jest m.in. pozostawaniem w stosunku pracy.

Jeżeli jednak wspomniane umowy miałyby ulec rozwiązaniu przed upływem trzeciego miesiąca ciąży ochrona kończy się z upływem okresu, na który umowy te były zawarte.
Upływ trzeciego miesiąca ciąży następuje z upływem trzech miesięcy kalendarzowych, które obejmują trzy 4-tygodniowe lub trzy 28-dniowe okresy trwania ciąży.

W całym okresie ochronnym stosunek pracy może ulec rozwiązaniu w drodze porozumienia stron.

Uprawnienia kobiet w związku z wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o prace przez pracodawcę w okresie ciąży, sprzeczne z art.177 k.p.

Jeżeli oświadczenie pracodawcy zostało złożone w okresie przed zajściem w ciążę, a pracownica zaszła w ciążę w czasie biegu wypowiedzenia, albo w okresie, gdy była ona już w ciąży, lecz o tym fakcie nie wiedziała (tak w szczególności wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 2001 r., I PKN 330/00, OSNAPiUS 2003, nr 1, poz. 11, w którym uznano, że pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży lub gdy w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę), jak również wówczas, gdy pracownica poroniła przed upływem okresu wypowiedzenia, istnieje ochrona stosunku pracy.

Gdy po złożeniu przez pracodawcę jednego z wyżej opisanych oświadczeń pracownica przyniesie zaświadczenie lekarskie, że w chwili jego składania była już w ciąży, zakład pracy ma obowiązek cofnąć to oświadczenie. W razie niespełnienia tego obowiązku pracownicy przysługują na ogólnych zasadach roszczenia związane z rozwiązaniem umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa pracy.

Z treści art. 44 k.p-pracownikowi służy prawo wniesienia odwołania od wypowiedzenia do właściwego sądu pracy i 45 k.p. wynika, że wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę w okresie ciąży sprzeczne z art.177 k.p sąd może uznać za bezskuteczne a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu, sąd może orzec o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
Dla skutecznego wniesienia pozwu konieczne jest dochowanie terminów o których mowa w art.264 k.p.

Odwołanie od wypowiedzenia – 7 dni od doręczenia pisma wypowiadającego

Przywrócenie do pracy lub odszkodowanie – 14 dni od wygaśnięcia umowy o pracę.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31551 przez gosia_ann
Z tego co się orientuję, to jeśli zaszłaś w ciążę a umowa kończy ci się przed datą porodu, to pracodawca ma obowiązek przedłużyć ci tą umowę.
Co do urlopu nie wiem za dużo, więc nic nie doradzę. Ale jeśli będziesz na chorobowym, to jest ono 100% płatne. Ja tak właśnie zrobiłam, tzn poszłam na chorobowe. Umowę mam podpisaną do końca lipca 2011 r dlatego macierzyński mnie jeszcze obejmie. Wychowawczy już nie, bo pewnie mi umowy nie przedłużą, dlatego będę musiała rozejrzeć się za pracą.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31623 przez Asiersa
Dorciaition jeśli martwisz się o te pieniążki to możesz zadzwonić do Zusu. Ja w Zusie wypełniałam druk dotyczący przelewów na konto i Pani która tam siedziała, poinformowała mnie, że zawsze można do nich zadzwonić i zapytać kiedy pieniążki zostaną wysłane. Tak też już raz zrobiłam, po podaniu nazwiska i nr pesel, pani udzieliła mi informacji.
Tak więc na Twoim miejscu, zadzwoniłabym tam i zapytała :)
Będziesz spokojniejsza :)
Numer do Zusu na pewno znajdziesz na stronie internetowej :)
Pozdrawiam Cie i trzymaj się cieplutko - Ty i maleństwo :)




Mój dzielny chłopczyk :*:*

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 7 miesiąc temu #31631 przez Dorciaition
Tak właśnie zrobię :)

Dziękuję, 3maj się ciepło :)


Alanek[*] :(

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 5 miesiąc temu #40850 przez angellika1
Na 100% pracodawca ma obowiazek przedłużyć Ci umowe do dnia porodu, więc lepiej idz na L4 a za urlop wypłacą Ci ekwiwalent :)

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 3 miesiąc temu #49988 przez kaska191919
witam, jestem w 12 tyg ciazy i jestem na zwolnieniu od 27 grudnia do 16 stycznia włącznie, i lekarz dzis powiedzial ze 20 mam przyjsc na wizyte to mi przedłuży , więc muszę na jeden dzień wrócić do pracy bo akurat nastepne dwa mam wolne, czy nie moze on mi wystawic takiego ciągłego zwolnienia???

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 3 miesiąc temu #50035 przez Dorciaition
Moim zdaniem wypiszę Tobie ciągłość abyś nie musiała iść jednak do pracy, bo to bez sensu abyś na jedne dzień tam szła. Może jego nie będze przez te dwa dni. Mówił "przedłużyć" więc raczej chodzi mu o ciągłość.


Alanek[*] :(

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 3 miesiąc temu - 13 lata 3 miesiąc temu #50170 przez mysia-sia
kaska nie ma możliwości wypisania ci zwolnienia do końca ciąży, bo nie wiadomo kiedy się ciąża skończy, będziesz miała co miesiąc pewnie przedłużane. W pracy masz 7 dni na dostarczenie zwolnienia i może jak dobrze zagadasz z lekarzem to wystawi ci kolejne zwolnienie od 17 zebys nie musiala wykorzystywac urlopu i isc do pracy na ten jeden dzien. moze leoiej idz wczesniej chociaz poloznej sie zapytac??

a z umowa to jest tak, ze do porodu maja obowiazejk przedluzyc umowe, potem dostaje sie zasilek maciezynski z zus (nie wiem jak to jest z urlopem fakultatywnym w takiej sytuacji, ja pisaklam jeszcze do peracodawcy o wydluzenie), za niewykorzystany urlop musisz dostrac ekwiwalent wiec najbardziej oplaca sie byc na l4, a potem pozostaje tylko zarejestrowac sie w puop zeby bylo ubezpieczenie i szukanie pracy... a u nas żłobka nie dostane jak nie pracuje... a co z dzieckiem zrobic jak sie bedzie chcialo isc do pracy??? masakra!!

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 5 dni temu #107568 przez krzymina
Słuchajcie podczepiłam się pod ten wątek ponieważ też mam problem ze zwolnieniem.
Jestem w 5 tygodniu ciąży a na zwolnieniu jestem dopiero od 3 dni,pracuję w bardzo szkodliwych warunkach na oddziale radioterapii i naświetlań dlatego dostałam zwolnienie od mojego ginekologa,doszły mnie słuchy (nieoficjalnie) że kombinują żeby mnie zwolnić bo domyślają się iż jestem w ciąży na podstawie kodu na L4,umowę mam do 10 maja 2012 roku ,pracuję tam od roku,poradźcie coś mi bo ja oszaleję z nerwów,mam kołatania serca i bardzo źle się czuję.

Moje pytanie brzmi:-czy mogą mnie obecnie zwolnić?
Będę wdzięczna za każdą odpowiedź

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 5 dni temu #107569 przez Emme
jeśli jesteś w trakcie zwolnienia o nie mogą Cię zwolnić, poza tym kobiet w ciąży prawo zakazuje zwalniać.nie masz się czego obawiać

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

13 lata 5 dni temu #107573 przez krzymina
ślicznie dziękuję za odpowiedź bo ja chodzę i ryczę

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: kasiorailonanatmur11
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl