BezpiecznaCiaza112023

Wychowawczy a ciaza

10 lata 4 miesiąc temu #803393 przez stasikmalgorzata
Witam , jestem tu nowa , mam pytanie jestem na umowe o prace na czas OKRESLONY i jestem do konca tej umowy na wychowawczym , jeszcze nie na 100 procent ale najprawdopodobniej jestem w ciazy , czy ja moge przerwac urlop wychowawczy i wrocic do pracy a pozniej dostac reszte zasilkow czy pracodawca moze mi odmowic lub mnie zwolnic ,prosze o pomoc

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #848496 przez szpulka
Umowa na czas określony charakteryzuje się konkretnym terminem, w którym ma nastąpić zakończenie stosunku pracy. Często umowy tego typu zawiera się do końca roku kalendarzowego. Jeśli pracownica zaszła w ciążę, a jest zatrudniona na podstawie umowy na czas określony lub na okres wykonania zleconej jej pracy, ewentualnie na okres próbny dłuższy niż miesiąc, umowa, która zostałaby rozwiązana po trzecim miesiącu ciąży jest automatycznie przedłużona aż do dnia porodu. Ta zasada nie obowiązuje jednak w przypadku umowy na czas określony, która została zawarta w ramach zastępstwa innego pracownika w okresie, gdy był on nieobecny w pracy (ale miał usprawiedliwienie).

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 1 miesiąc temu #850116 przez Anabelle
A co w przypadku jeśli na wychowawczym okazuje się, że jesteśmy w ciąży. Przysługuje nam macierzyński jeśli byliśmy na umowie na czas określony?

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

10 lata 1 miesiąc temu #850123 przez szpulka
Jezeli umowa nie zostałaby rozwiazana przed 3 mies kiedy zaszlas w ciaze, to powinnas wrocic do pracy na 1 dzien (przerwac wychowawczy) i isc na macierzynski.


Jeśli pracownica urodzi dziecko w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego, może dalej z niego korzystać, ponieważ urlop ten nie ulega przerwaniu. Niestety, z racji przebywania na urlopie wychowawczym nie przysługuje jej zasiłek chorobowy, a co za tym idzie, nie może pójść na zwolnienie lekarskie. Aby uzyskać to uprawnienie, powinna przerwać urlop i wrócić do pracy. Jeżeli po powrocie do pracy ciąża będzie zagrożona i kobieta będzie wymagała zwolnienia lekarskiego, to już od pierwszego dnia pracy może starać się otrzymywać zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia otrzymywanego przed pierwszym porodem.

Kobiecie przebywającej na urlopie wychowawczym nie przysługuje również urlop macierzyński. W takiej sytuacji może starać się wyłącznie o zasiłek macierzyński. Zasiłek ten otrzyma przez okres odpowiadający tej części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.

W przypadku urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego obowiązuje szczególna zasada dotycząca okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający tej części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. przez okres skrócony o 2 tygodnie.
Kiedy natomiast kobieta świadczy pracę na podstawie umowy terminowej i umowa ta uległyby rozwiązaniu przed upływem trzeciego miesiąca ciąży, pracownica nie korzysta ze szczególnej ochrony. Natomiast w przypadku, gdy umowy te miałyby zostać rozwiązane po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa ulegają przedłużeniu do dnia porodu. Tak więc okres ochronny kończy się w tym wypadku w dniu urodzenia dziecka.

Prosimy zaloguj się lub zarejestruj się na forum się, aby dołączyć do rozmowy.

Moderatorzy: kasiorailona
Reklama

Bestsellery

  • Koszulka Regularna mama

    Regularna mama

  • Koszulka Brioko baby

    Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

    Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia dziecka

    Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia maluszka

    Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl