Dzienniczek ciąży - sklep internetowy Brioko.pl

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Niepłodność

Bez względu na to, czy macie problem z zajściem w ciążę, czy może dopiero zaczynacie starać się o dziecko – istnieje wiele sposobów, naturalnych sposobów, na poprawienie swojej płodności. Warto więc zainteresować się nimi już na samym początku starań o dziecko, dzięki temu można w prosty sposób przyspieszyć ten piękny moment zostania rodzicami.

Prowadźcie zdrowy tryb życia

Do tego chyba nie trzeba nikogo namawiać, ponieważ zdrowy tryb życia, przyczynia się do ogólnego dobrego samopoczucia. Jednakże w problemach z płodnością regularne ćwiczenia mogą pomóc np. kobiety, które ćwiczą regularnie, zdecydowanie rzadziej przechodzą cykl miesiączkowy bez owulacji.

Stosujcie odpowiednią dietę

Dobrze zbilansowana dieta może w znaczy sposób poprawić płodność pary. Samo zachowanie odpowiedniej wagi jest kluczowym elementem. Niedowaga i nadwaga mogą niekorzystnie wpływać na starania o dziecko. Jakie składniki pokarmu powinny znaleźć się w diecie, która ma za zadanie poprawić płodność?

 • Witamina E – zwana inaczej witaminą płodności, ponieważ jej niedobór zagraża ciąży i może powodować poronienia. Witaminę E można znaleźć w olejach roślinnych, orzechach laskowych, natce pietruszki czy warzywach liściastych jak np. szpinak i sałata.
 • Cynk – zdecydowanie ważny w diecie mężczyzny. Znajdziemy go w pestkach dyni, jajach, produktach mlecznych i roślinach strączkowych.
 • Kwas foliowy – jego niedobór może obniżać jakość nasienia u mężczyzny, a także powodować niedotlenienie tkanek. Kwas foliowy można znaleźć w owocach cytrusowych, warzywach liściastych i produktach zbożowych.

Dieta, która ma ułatwić poczęcie dziecka, powinna być wolna od alkoholu, kofeiny, węglowodanów prostych oraz słodyczy. Jeżeli staracie się o dziecko dieta powinna zostać ustalona indywidualnie przez dietetyka.

Większa kontrola nad stresem

Stres towarzyszy nam każdego dnia. Jesteśmy narażeni na sytuacje stresogenne w pracy, ale i w domu. Nie da się ich uniknąć, ale można zyskać większą kontrolę nad stanem naszych nerwów.

Przede wszystkim polecane są techniki relaksacyjne jak na przykład ćwiczenia na oddychanie. Warto zainteresować się jogą i ćwiczeniami rozciągającymi, które są zarazem uspokajające. W sytuacjach większego napięcia i stresu polecane są masaże, zabiegi rozluźniające i relaksacyjne, SPA oraz krótki wypoczynek i większa dawka snu. Te wszystkie metody bardzo pozytywnie wpływają na płodność.

Zainteresowanie się swoim zdrowiem

Jeżeli staramy się o dziecko, warto zrobić sobie podstawowe badania krwi oraz udać się do specjalisty od narządów rodnych. Lekarz musi potwierdzić, że nie ma przeciwwskazań do tego, aby starać się o dziecko.

Jeżeli ginekolog stwierdzi nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów płciowych, które mogą ograniczać płodność, (endometrioza, zespół policystycznych jajników, mięśniaki macicy) może zlecić dodatkowe badania, albo nawet zabieg – zanim para zacznie starania o dziecko.
Regularne wizyty u specjalisty to konieczność! Zarówno w przypadku kobiety, jak i mężczyzny.

Współżycie w dni płodne

To jedna z podstawowych rad, które daje się parom rozpoczynającym współżycie. Warto śledzić cykl kobiety i zachęcać się nawzajem do zbliżenia w dni płodne. Jednak, aby to przyniosło pozytywny rezultat, para musi być odprężona, zrelaksowana i nie robić tego z tzw. „kalendarzykiem w ręku”, ponieważ cała przyjemność może pęknąć jak bańka mydlana.

Współżycie w stresie i na siłę, na pewno nie pomoże w zajściu w ciążę.

Unikanie używek

Jeżeli chcemy zwiększyć swoją płodność, warto na czas starań o dziecko zrezygnować z picia alkoholu oraz palenia papierosów.

Do używek możemy zaliczyć także cukier i słodycze, których powinniśmy unikać. Warto zwrócić uwagę także na żele intymne, które stosujemy, ponieważ sztuczne lubrykanty mogą zmniejszać płodność. Jeżeli para potrzebuje dodatkowego wsparcia, należy sklepowe żele intymne zamienić na naturalne nawilżacze.

Zadbaj o odpowiednią temperaturę

W szczególności punkt ten tyczy się mężczyzn, ponieważ przegrzane jądra często są powodem niepłodności, jednak i kobiety powinny stosować się do niżej przedstawionych rad.

Zarówno kobieta jak i mężczyzna powinni unikać obcisłej bielizny, podgrzewanych siedzeń np. w samochodzie, zbyt gorących kąpieli oraz trzymania gorącego laptopa na kolanach, albo na brzuchu.
Podobnie ma się sprawa z telefonami komórkowymi. Nie powinny być noszone w kieszeni spodni/spódnicy, ponieważ fale elektromagnetyczne mogą działać niekorzystnie na płodność.

Pij dużo wody

Jeżeli wydaje Ci się, że regularne picie wody nie ma wpływu na płodność – jesteś w błędzie. Woda oczyszcza organizm z toksyn, ale także (co najważniejsze) wpływa w pozytywny sposób na jakość śluzu szyjki macicy. Dokładnie rozrzedza go, dzięki czemu plemniki mają łatwiejszy dostęp do komórek jajowych.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2023 ZapytajPolozna.pl