BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Karmienie piersią

Mleko, które jest wytwarzane w Twoim organizmie po urodzeniu dziecka podlega w ciągu dnia licznym zmianom. O których opowiem później.

Nie wiem czy wiesz, ale:

Skład pokarmu będzie inny u kobiety, która urodzi wcześniaka od kobiety, która urodzi noworodka w terminie.

A dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ oba te maluchy są w innym momencie rozwoju, a zatem ich potrzeby są różne.

U mamy wcześniaka jest produkowany pokarm z większą ilością:

 • Przeciwciał IgA, laktoferyny, białka, tłuszczu, sodu, chloru i witaminy A i E a mniej jest laktozy i witaminy C. Wysokie stężenie przeciwciał utrzymuje się przez 3 miesiące.

Czyli mamy pierwszą zmienność mleka kobiecego, jego skład zależy od czasu trwania ciąży.
A teraz przejdziemy do omawiania zmienności mleka kobiecego w czasie karmienia noworodka. Na początek musimy sobie wyjaśnić termin:

Laktacja

Jest to wytwarzanie mleka, magazynowanie go w piersiach i wypływanie pokarmu. Zaczyna się po porodzie i kończy wtedy kiedy kobieta przestaje karmić piersią.

Kilka okresów laktacji

 • siara
 • mleko przejściowe
 • mleko dojrzałe

A teraz scharakteryzuje każdy z okresów:

Siara

Powstaje pod koniec ciąży w III trymestrze. Wydziela się również po porodzie przez około 3 dni.

UWAGA!

Przez ten czas zwykle mamy panikują, że nie mają pokarmu. Są czasami przerażone, bo obserwują koleżanki, które urodziły wcześniej, że już karmią. Natomiast one NIE MAJĄ pokarmu.

A teraz spróbuje przekonać Ciebie, że jest inaczej. Po porodzie będziesz miała mleko zwane siarą, a wymienna nazwa to młodziwo.

Mleko to jest koloru żółtawego, o gęstej konsystencji.

W porównaniu z mlekiem dojrzałym, które pojawi się później zawiera bardzo dużo:

 • Białek
 • Witaminy A
 • Przeciwciał IgA
 • Enzymów
 • Soli mineralnych

Mniej:

 • Tłuszczów
 • Węglowodanów

Siara ma właściwości przeczyszczające, które ułatwiają wydalenie smółki (kupki dziecka).

W pierwszej dobie po porodzie ma największe stężenie przeciwciał, które działają przeciwalergicznie i przeciwinfekcyjnie.

Mleko przejściowe

Występuje między 3 a 5 dobą. Zwykle w tych pierwszych dniach towarzyszy kobiecie tzw. nawał pokarmu. Wtedy dopiero kobieta uświadamia sobie, że rzeczywiście ma pokarm. To mleko charakteryzuje się większą przejrzystością (bardziej wodniste) oraz płynnością. W jego skład wchodzą duże ilości przeciwciał i białek.

Mleko dojrzałe

Wytwarzanie mleka stabilizuje się w okresie 2- 6 tygodni po porodzie. Mleko dojrzałe charakteryzuje się kolorem niebieskawym i jest bardziej przejrzyste. Ma mniej białek niż mleko przejściowe i siara. To natomiast nie jest mniej wartościowe. Niestety niektóre mamy w tym momencie zaczynają dokarmiać dziecko. Argumentują ten wybór tym, że ich mleko jest mniej wartościowe. A to jest nieprawda. Mleko to pod koniec pojedynczego karmienia staje się bardziej gęste, ponieważ zawiera więcej białek i tłuszczów. Wygląd jak również skład mleka ulega zmianie w trakcie karmienia dziecka. Ale o tym dokładniej opisze później.

Zmienność pokarmu tyczy się również pory dnia:

W pokarmie wytwarzanym w godzinach nocnych jest więcej: tłuszczu, żelaza, potasu i sodu.

Mleko również zmienia się w trakcie karmienia dziecka:

Przez pierwsze minuty kiedy dziecko je, pokarm kobiecy jest bardziej wodnisty i mniej jest tłuszczów. Następnie skład mleka zmienia się i zwiększa się ilość tłuszczu.

Można zadać sobie pytanie: czy wpływ na skład mleka ma dieta mamy?

Głównie dotyczy to witamin z grupy B oraz witaminy C. Sporna jest kwestia tłuszczów. Ponieważ proporcja między nasyconymi, a nie nasyconymi tłuszczami jest zbliżona do proporcji w diecie kobiety. Uważa się, że nawet jeżeli mama dziecka jest w niewielkim stopniu niedożywiana jej mleko jest w pełni wartościowe, ale może go być mniej.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl