BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Porady

Czy powinnaś się zaszczepić przeciw krztuściowi?

Czytelniczka ze Szkocji przesłała nam następujące pytanie:

Nic dziwnego, że położna zasugerowała szczepienie. Krztusiec, potencjalnie śmiercionośna choroba zakaźna układu oddechowego, dała się niestety we znaki Brytyjczykom w 2012 roku. Zachorowało około 10 tysięcy osób, a 14 dzieci zmarło. To skłoniło rząd do uruchomienia darmowych szczepień matek w ciąży między 28 a 38 tygodniem ciąży. Szczepionka ma chronić nowo narodzone dzieci przed infekcją.

Dwa lata po wzroście zachorowań wygląda na to, że szczepionki zdały egzamin – w Szkocji w 2013 roku przeciw krztuścowi zaszczepiono 78% kobiet w ciąży, a zachorowalność wśród dzieci spadłą o 85%.

Warto jednak pamiętać, że choroba na Wyspach wciąż występuje, a jej przebieg nie należy do najprzyjemniejszych. Dlatego też zdałabym się w tym przypadku na opinię położnej i zaszczepiła się przeciw krztuścowi.

 

Jesteś mamą w UK? Sprawdź dział forum "Mamy za granicą"

 


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl