BezpiecznaCiaza112023

Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Choroby w ciąży

Jeśli jesteś w ciąży, być może masz wrażenie jakby Twoje ciało było cieplejsze. Słusznie! Ciało kobiety charakteryzuje się wtedy większym metabolizmem wydziela więcej ciepła.

Dlatego też zmienia się norma temperatury ciała u przyszłej mamy.

Jaka jest prawidłowa temperatura w ciąży?

 • U kobiety w ciąży temperatura ciała podnosi się o 0,5 stopnia.
 • Prawidłowa temperatura u kobiety w ciąży wynosi do 37,5 stopnia
 • Stan przedgorączkowy jest między 37,6 a 38,5 stopnia
 • Gorączka występuje powyżej 38,5 stopnia

Jak zmierzyć prawidłowo temperaturę?

Warto upewnić się, że wkładając pod pachę termometr dotyka on skóry. W trakcie trwania pomiaru należy spokojnie czekać, nie wiercić się i nie wyjmować termometru. Jeśli wynik budziłby wątpliwość, warto sprawdzić go na innej osobie, bądź zmierzyć temperaturę drugim termometrem. Jeśli temperatura wskazuje stan przedgorączkowy, to pojawia się pytanie - czy mogłaś się przegrzać, czy też to infekcja? Jeśli jest to przegrzanie, a jesteś w domu, to zobacz jak jesteś ubrana. Jeśli zbyt grubo, to trzeba coś zdjąć. Jeśli nie, to upewnij się, czy w pomieszczeniu nie jest za gorąco i wywietrz je. Jeśli jest to infekcja, to należy od razu reagować i rozpocząć leczenie domowymi sposobami. Jedynie w przypadku gorączki możesz skorzystać z bezpiecznych leków, które je obniżą. Gdyby gorączka wzrosła do 39 stopni i nie udało jej się zbić, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.zapytajpolozna.pl czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

Więcej
Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2024 ZapytajPolozna.pl